بازیگر فیلم 'غلاف تمام فلزی' درگذشت

لی ارمی حق نشر عکس REX/SHUTTERSTOCK

آر. لی ارمی، بازیگر آمریکایی که بیش از همه برای ایفای نقش گروهبان هارتمن خشن و بددهن در فیلم جنگی "غلاف تمام فلزی" مشهور بود، در سن ۷۴ سالگی درگذشت.

این تفنگدار دریایی سابق در طول دوران بازیگری‌اش نقش‌های نظامی زیادی را بازی کرد که برای بعضی از آنها جوایزی هم گرفت.

مدبر برنامه‌های لی ارمی در توییتر او نوشت که این بازیگر به خاطر عوارض مربوط به عفونت ریه درگذشته است.

لی ارمی که در دهه ۱۹۶۰ و اوایل دهه ۱۹۷۰ که به عنوان گروهبان عضو تفنگداران دریایی ایالات متحده آمریکا بود، در ژاپن و ویتنام خدمت کرد.

او از این تجربه استفاده کرد تا در فیلم غلاف تمام فلزی استنلی کوبریک حاضر شود و به خاطر بازی در نقش مربی سخت‌گیر و بی‌رحم آموزش نظامی تفنگداران دریایی در این فیلم جایزه گلدن گلوب را ببرد.

حق نشر عکس Getty Images

داستانی درباره او نقل می‌شود که ابتدا به عنوان مشاور فنی فیلم استخدام شده بود، اما استنلی کوبریک، کارگردان فیلم آن قدر تحت تأثیر شور و هیجان او قرار گرفت که نقش را به او داد.

لی ارمی در گفت‌وگویی در سال ۲۰۱۰ از دوران دردسرساز جوانی‌اش گفته بود که اتفاقی او را به دادگاهی کشانده بود که مسیر زندگی‌اش را تعیین کرد.

"قاضی مونقره‌ای مرا مقابل یک انتخاب قرار داد. گفت یا باید به خدمت سربازی بروی - هر بخشی که خودم بخواهم - یا می‌فرسمت جایی که دیگر رنگ آفتاب را نبینی... من هم که رنگ آفتاب را دوست داشتم، شما را نمی‌دانم".

لی ارمی در فیلم‌های زیادی در قالب نظامی‌ها و ماموران پلیس نقش گرفت؛ از جمله فیلم اینک آخرالزمان فرانسیس فورد کاپولا. از صدای منحصر به فرد او هم در انیمیشن‌هایی مانند داستان اسباب‌بازی استفاده شد.

موضوعات مرتبط