"گزارشگر" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"گزارشگر" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "گزارشگر" ساخته مجید وارث به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

برای آنهایی که از طریق تلویزیون و رادیو مسابقات ورزشی را دنبال می‌کنند، بخشی از لذت ماجرا به شیوه اجرای گزارشات و دانش و هیجانی برمی‌گردد که از طریق گزارشگر یک مسابقه به مخاطب منتقل می‌شود. برای فوتبال‌دوست‌های ایرانی، بعضی گزارشگران فوتبال همیشه مورد توجه بوده‌اند و صداها و گزارش‌هایشان در خاطره‌ها مانده است. نسل‌های قدیمی‌تر صدای پرهیجان حبیب روشن‌زاده و عطا بهمنش را به یاد می‌آورند. یک نسل بعد از آنها، صدای مجید وارث است که خاطره‌های بسیاری را ساخته است: از بازی‌های آسیایی تهران و دهلی‌نو گرفته تا جام ملت‌های آسیا در کویت و در روزهای آغازین جنگ و جام جهانی اسپانیا در سال هزار‌و نهصد‌ و هشتاد و دو. صدا و گزارش‌های مجید وارث به‌خصوص برای نسل بعد از انقلاب، یاد‌آور روزهایی پر تلاطم و تلخ است. درروزهایی که جز ورزش هیچ سرگرمی دیگری نبود، مجید وارث با صدای آرام و در عین حال پخته‌اش، ما را به ورزشگاه‌‎ها می‌برد و هیجان را با برنامه "ورزش و مردم" به خانه‌ها می‌آورد. اما ناگهان این صدا از سال شصت و سه خورشیدی از تلویزیون و رادیوی جمهوری اسلامی ناپدید شد. مجید وارث کارگردان گزارشگر و مستندساز در فیلم "گزارشگر"پس از ۱۴ سال دوری به ایران باز می‌گردد تا این فیلم را بسازد. این فیلم حدیث نفسی است و درباره ورزش وجامعه ایران است. فیلم یادآور دوران تلخ وشیرین تلاش ایران برای ورود به جام جهانی پس از شکست‌های مضاعف دربرابر قطر و عربستان درمسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۸ است .

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم " گزارشگر"

ویژگی فیلم

"گزارشگر" ساخته مجید وارث یک حدیث نفس شخصی و یک نگاه اجتماعی به فوتبال و حاشیه‌هایش با یادآوری از یک روزگار پر تلاطم در فوتبال ایران است. فیلم موضوع جذابی دارد. نگاه یک گزارشگر به فضایی که در آن تنفس می‌کرده و و نقدی تاثیرگزار بر این فضاست.

شروع تصویربرداری این فیلم در سال ۱۳۷۷ بوده و در سال ۱۳۷۸ تدوین آن به اتمام رسیده است.

درباره کارگردان

مجید وارث، گزارش‌گر و تهیه‌کننده برنامه‌های ورزشی رادیو و تلویزیون و مستندساز مقیم استرالیا متولد ۵ اردیبهشت ۱۳۳۰ در ایران است.

او که در سال ۱۳۵۳ به عنوان‌ گزارشگر ورزشی کارش را در سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران شروع کرد، پس از وقوع انقلاب اسلامی و در سال ۱۳۵۸ به همراه همکار دیگرش برنامه پرمخاطب "ورزش و مردم" را بنیان گذاشت. مجید وارث در آن سالها به عنوان تهیه‌کننده و مجری این برنامه به یکی از چهره‌ها و صداهای مطرح رادیو تلویزیون ایران بدل شده بود. چند سال بعد و در پی ممانعت مدیریت صدا و سیما از حضور او در تلویزیون، مجید وارث در سال ۱۳۶۳به قصد ادامه تحصیل ایران را به مقصد استرالیا ترک کرد. در این مدت به جز چند بازگشت کوتاه به ایران او همواره در استرالیا تحصیل، کار و زندگی کرده است.

او در سال ۱۹۹۷ موفق به اخذ مدرک کارشناسی‌ارشد "ارتباطات جمعی" از دانشگاه تکنولوژی سیدنی شده است و از آن زمان در کنار تهیه گزارش و اجرای برنامه به ساخت فیلم‌های مستند و داستانی نیز مشغول بوده است. همه این فیلم‌ها درباره ورزش وجامعه ایران‌اند.

از فیلمهای او می‌توان به اینها اشاره کرد:

(۱۹۹۸) گزارشگر (برنده جایزه فیلمهای ورزشی در میلان - ایتالیا)

( ۲۰۰۲ ) اصلاحات

(۲۰۱۵) آی آر ایران

(۲۰۱۷) کی‌روش کبیر( فیلم داستانی )

Image caption مجید وارث، گزارش‌گر ورزشی و مستندساز

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با مجید وارث کارگردان فیلم " گزارشگر" را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer