"نیلوفر" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"نیلوفر" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "نیلوفر" ساخته مهدی غضنفری به نمایش در می‌آید.

درباره فیلم

قدیم‌ترها که یکی دلباخته دیگری می‌شد، و ارتباطی هم وجود نداشت، یکی دیگر یا یک وسیله دیگر را واسطه بیان عشق‌اش به معشوق قرار می‌داد، نامه‌نگاری و امکان بیان احساسات از طریق نامه، شیوه آسان‌تر و کم‌دردسر‌تری در دوران معاصر شد اما به شرط این که نامه به مقصد اصلی می‌رسید و بین راه دست شخص دیگری نمی‌افتاد. البته حالا در این زمانه و با رسانه‌های مجازی و همه این ابزارهای ارتباطی کار خیلی آسان‌تر است. البته باز مشروط به این که شخص خجالتی نباشد و دل را به دریا بزند. ولی هنوز هستند کسانی که به‌خصوص در شهرها و مناطق کوچک برای نزدیک شدن به معشوق و باز کردن سر صحبت با طرف مقابل، هم به خاطر ویژگی‌های فردی و هم به لحاظ محدودیت‌ها و کنترل‌های اجتماعی مشکل دارند. وحید و نیلوفر شخصیت‌های اصلی فیلم مستند " نیلوفر"از جمله همین آدمها‌ هستند.

حق نشر عکس Unknown
Image caption نمایی از فیلم " نیلوفر"

ویژگی فیلم

"نیلوفر" ساخته مهدی غضنفری مستند ساز، یک مستند عاشقانه و در نوع خودش منحصربه فرد است که در آن فیلم‌ساز با ابزار دوربین به عنوان یک واسطه تلاش می‌کند رابطه‌ای را به سرانجام برساند. فیلم از فراز و فرود‌هایی نیز برخوردار است که فیلم را از یک‌نواختی در می‌آورد. این فیلم در سال ۱۳۹۴ ساخته شده است.

حق نشر عکس Unklnown
Image caption نمایی از فیلم "نیلوفر"

درباره کارگردان

مهدی غضنفری، کارگردان متولد سال ۱۳۵۹در کاشمر و تحصیل‌کرده سینما و عکاسی در دانشگاه سوره است. او در سال ۱۳۷۹ فعالیت فیلم سازی را شروع کرده و از سال ۱۳۸۹ با تاسیس شرکت فیلم‌سازی شخصی خود به همراه برادرش هادی غضنفری به عنوان تهیه‌کننده تولید فیلمهای کوتاه، بلند، مستند و داستانی را به شکل مستقل ادامه داده است. فیلم‌های او در جشنواره‌های مختلف داخلی و خارجی به نمایش درآمده‌اند از جمله: جشنواره فیلم مسکو، جشنواره فیلم ایتالیا، جشنواره فیلم کپنهاگ دانمارک، جشنواره فیلم موزایک امریکا و جشنواره فیلم کن. از جمله کارهای او که بعضی از آنها قبل‌تر در برنامه آپارات به نمایش درآمده‌اند، می‌توان به مستند 'نگاهی از بالا، نگاهی از پایین ' (۱۳۸۴)، مستند 'سپیدار و‌ کلاغ ' (۱۳۸۵)، فیلم داستانی 'برادر ' (۱۳۸۶)، مستند 'اسب آقای ثابت ' (۱۳۹۰)، مستند 'نیلوفر ' (۱۳۹۳) ، مستند 'آب خاک و‌ کمی آتش (۱۳۹۵) ' ، مستند 'جریان ساده آب ' ( ۱۳۹۶ ) و فیلم کوتاه 'گرگ ' (۱۳۹۶) اشاره کرد.

حق نشر عکس Unknown
Image caption مهدی غضنفری، کارگردان

نگاه کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

دکتر نازی اکبری روان‌درمان‌گر و مشاور مقیم لندن متولد ۱۳۴۴در تهران و دانش‌آموخته مشاوره و روانشناسی و روان‌درمانی دانشگاه شرق لندن و روان‌درمانی کار عمومی با روی‌کرد و تخصص در روان‌درمانی شناختی رفتاری در مقطع دکتری از دانشگاه میدلسکس بریتانیا است . وی مسئولیت راه‌اندازی، مدیریت و توسعه یک کلینیک روان‌درمانی برای فارسی‌زبانان مقیم انگلستان را در بیمارستانی در شمال غربی لندن، از سال ٢٠٠٦ میلادی (١٣٨٤ شمسی) به عهده داشته است. وی هم‌چنین به عنوان عضو ارشد انجمن مشاوره و روان درمانی بریتانیا و متخصص در کار با اعتیاد، سوگ، هراس، اختلال وسواسی اجباری، اختلال اضطراب، اختلالات شخصیتی، مدیریت خشم و خشونت، کار با تروما یا سانحه‌زدگی، قربانیان آزار جنسی است و در نیز در حوزه کار با جوانان و بزرگسالان مشغول به فعالیت است. خانم اکبری همچنین استادیار میهمان در دانشگاه آنجلیا راسکین کمبریج است. او به عنوان یک مربی حرفه‌ای دارای تجربه گسترده تسهیل و سازماندهی جلسات و کارگاه‌های آموزشی در انگلستان و ایران بوده و به طور مرتب به عنوان مجری و تسهیل‌گر به کنفرانس‌ها و سمینارهای متعدد در کشورهای مختلف از جمله ایران، دعوت شده است. خانم اکبری نامزد دریافت جایزه زن مهاجر سال ٢٠١٤ و یکی از پنج زن منتخب برای دریافت این تقدیرنامه بود. علاوه بر کار بالینی شماری چند از مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت بهداشت و جامعه در مجموعه کارهای ایشان ثبت شده است. خانم اکبری در حال حاضر کتابی با عنوان "مهارت‌های روان‌درمانی هستی‌گرا" را نیز در دست ترجمه دارد و با اجازه کتبی از پروفسور اروین یالوم، پدر روان‌درمانی هستی‌گرا، یکی از کتب اخیر وی با عنوان "انسان موجودی یکروزه" را به فارسی ترجمه کرده است. زندگینامه یالوم "آنگه که خود را یافتم" هم توسط خانم اکبری ترجمه و در حال حاضر زیر چاپ است. علاوه بر کار بالینی شماری چند از پروژه‌های تحقیقی و پژوهشی در رابطه با مسائل اجتماعی در ایران، مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت و بهداشت جامعه در مجموعه کارهای ایشان به ثبت رسیده است.

Image caption دکتر نازی اکبری، روان‌درمان‌گر

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم

قاضی ربیحاوی نویسنده ایرانی‌تبار مقیم بریتانیا، زاده ۱۳۳۵ شهر آبادان است. او از نخستین نویسندگانی است که سختی‌های جنگ ایران و عراق را در داستان‌هایش بازگو کرده و از چهره‌های شاخص ادبیات جنگ شمرده می‌شود. نخستین داستان جنگی او "توی دشت بین راه" نام دارد که از نخستین نوشته‌های داستانی درباره جنگ ایران و عراق است. در سال ۱۳۶۰ ربیحاوی "خاطرات یک سرباز" را نوشت که مجموعه‌ای از ۵ داستان کوتاه جنگی بود. او مدتی هم در دهه شصت شمسی برای گذران زندگی به فیلم‌نامه‌نویسی روی آورده بود. طرح فیلم‌نامه فیلم "گلهای داوودی"ساخته رسول صدرعاملی و فیلم‌نامه "سایه‌های غم" ساخته شاپور غریب از اوست. او پس از آن که از سوی حاکمیت از نوشتن منع شد در سال ۱۳۷۵به بریتانیا مهاجرت کرد. او در این مدت به نویسندگی و نمایشنامه‌نویسی و اجرای نمایش پرداخته است. از نمایش‌نامه‌های او می‌توان به "نگاه کن اروپا" (۱۳۷۶)، "پسر زیبای من"، و "تراژدی شاه" اشاره کرد. "نگاه کن اروپا" با همکاری هارولد پینتر نمایشنامه‌نویس بریتانیایی معاصر بر اساس به زندان افتادن فرج سرکوهی، نویسنده و منتقد ادبی ایرانی نوشته شده است.

Image caption قاضی ربیحاوی، نویسنده

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با دکتر نازی اکبری روان‌درمان‌گر، فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم و قاضی ربیحاوی فیلم‌نامه‌نویس درباره فیلم " نیلوفر" ساخته مهدی غضنفری را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer