ده سالگی جشنواره سینمای افغانستان در سوئد

جشنواره حق نشر عکس AFIFF
Image caption این جشنواره که از سوی "کلوب قلم افغان‌ها" در سویدن/سوئد برگزار می‌شود، می توان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هنری افغانستان در خارج از کشور دانست

دهمین جشنواره بین المللی فیلم افغانستان در سوئد از دهم تا دوازدهم ماه آگوست در شهر استکهلم برگزار شد و فیلم‌های برتر این جشنواره در بخش سینمای افغانستان و بخش جهانی معرفی شدند.

در این جشنواره بیست و شش فیلم از کشور های افغانستان، ایران، ترکیه، آلمان، فرانسه، کانادا، تاجیکستان، قیرقیزستان، قزاقستان و سوئد به نمایش در آمد. موضوع جشنواره امسال "هویت" انتخاب شده بود و بیشتر فیلم‌ها مرتبط با همین موضوع بود.

این جشنواره که از سوی "کلوب قلم افغان‌ها" در سویدن/سوئد برگزار می‌شود، می توان یکی از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی هنری افغانستان در خارج از کشوردانست که همه‌ساله به‌طور مستمر برگزار شده است.

امسال جشن ده سالگی این رویداد سینمایی بود و در این مناسبت مسئولان جشنواره فیلم افغانستان در سوئد، تصمیم گرفتند این جشنواره را از سال آینده به "جشنواره بین المللی فیلم رومی " تغییر نام دهند.. دلیل این تغییر، توجه به حوزه بزرگ فرهنگی و مشارکت فیلمسازان خارجی از سایر کشورهای دنیا در این جشنواره اعلام شده است. انتخاب نام رومی نیز به دلیل آنست که مولانای بلخی، شاعر فارسی‌زبان را درغرب با نام رومی می‌شناسند.

همایون مروت، فیلمساز و از مسئولان این جشنواره می‌گوید، این جشنواره با کمترین امکانات فعالیتش را آغاز کرد و "حالا به مهم‌ترین جشنواره سینمای افغانستان تبدیل شده است."

برنده گان تندیس جشنواره

از میان بیست و شش فیلم راه یافته به جشنواره امسال، این فیلم‌ها به عنوان فیلم‌های برتر بخش سینمای افغانستان معرفی شدند:

دو فیلم در بخش فیلم‌های کوتاه داستانی انتخاب شدند. فیلم "مصطفى" ساخته علیرضا تیموری و "مادر مجرد" به كارگردانی عاقله فرهمند، برندگان تندیس بلورین و لوح تقدیر این بخش بودند.

"معدنچیان کوچک" ساخته عزت الله علی‌دوست هم بهترين فيلم مستند این جشنواره شناخته شد.

هیات داوران، فیلمی را دربخش آثاربلند سینمایی به عنوان اثر برتر انتخاب نکردند.

در بخش بین الملل، تندیس بلورین و لوح تقدیر بهترین فیلم کوتاه داستانی خارجی به فیلم "مكعب" به كارگردانی ماکسیم قادراف از قزاقستان تعلق گرفت. تندیس بلورین و لوح تقدیر بهترین فیلم مستند خارجی به فیلم "قهرمانان واقعی" ساخته نیکلاس شنک و رونیا ورمب از آلمان؛ و تندیس بلورین و لوح تقدیر بهترین فیلم بلند سینمایی در بخش بین الملل به فیلم "گرد و غبار" ساخته خانم گوزده کورال از ترکیه اعطا شد.

حق نشر عکس AFIFF

همایون مروت، حسن صلح جو، صحرا مانی، محسن حسینی، و شبنم زریاب داوران این جشنواره بودند.

جوایز ویژه جشنواره

تندیس ویژه بلورین در ستایش از شجاعت و شهامت یک زن به بانو خاطره اعطا شد که رنج‌های زندگی او در مستند "هزار و يك زن چون من" ساخته صحرا مانی به تصویر کشیده شده است.

تندیس ویژه بلورین برای بزرگداشت از یک هنرمند سینما، به محمد جان گورن، بازیگر سینمای افغانستان و ترکیه تعلق گرفت.

تندیس بلورین بهترین فیلم مستند بلند به انتخاب تماشاگران به فیلم "هزار و یک زن چون من" به صحرا مانی داده شد.

"لینا" ساخته رامین رسولی به عنوان بهترین فیلم بلند داستانی جشنواره از نظر تماشاگران شناخته شد.

مهمانان این جشنواره در بخش سینما خانم گوزده کورال، فیلمساز اهل ترکیه، محمد جان گورن، بازیگر سینمای افغانستان و ترکیه، طارق قیومی، نویسنده و فیلمساز افغان ساکن کانادا، رامین رسولی، فیلمساز افغان ساکن هلند، فریبا حیدری، مستند ساز ساکن سوئد بودند.

در بخش اجرای موسیقی نیز، داوود سرخوش، قاسم رامشگر و شکیب مصدق از مهمانان جشنواره امسال بودند. گردانندگی جشنواره را هم اسد بدیع، شاعر و آهنگساز افغانستان بر عهده داشت.

حق نشر عکس AFIFF
Image caption قاسم رامشگر (راست) و داوود سرخوش در این جشنواره همنوازی کردند

زنی که داستان تلخ زندگی‌اش مستند شد

خاطره، زنی که داستان زندگی او در فیلم مستند "هزار و یک زن چون من" منعکس شده است، نیز مهمان ویژه جشنواره فیلم افغانستان در سوئد بود. او اولین زن در افغانستان است که ماجرای تجاوز پدرش بر خود را در رسانه‌ها و در یک فیلم مستند افشا کرد.

فیلم، داستان رنج او را روایت می‌کند. در این فیلم زنی در دادگاه‌های افغانستان دنبال عدالت می‌گردد اما قاضی دادگاه به او می‌گوید، "تو بعد از تجاوز پدرت باید خود را از بین می‌بردی"

فیلم صحرا مانی، با موجی از احساسات مخاطبان حاضر در جشنواره مورد استقبال قرارگرفت و با آمدن خاطره در جلسه پرسش و پاسخ فیلم، تماشاگران به پا برخاستند.

ده سالگی جشنواره فیلم

بنیان گذار کلوب قلم افغانها، نهاد برگزارکننده این جشنواره دکتر اکرم عثمان، نویسنده سرشناس افغانستان بود که دو سال پیش در سوئد درگذشت. مسئولان جشنواره فیلم، در ده سالگی این رویداد از او نیز یادبود کردند.

حق نشر عکس AFIFF
Image caption اسد بدیع، آهنگساز گرداننده این جشنوراه بود. بخشی از جشنواره هم به یادبود اکرم عثمان نویسنده فقید افغان اختصاص داشت

داود سرخوش، آوازخوان مطرح و آهنگساز افغانستان، که در این جشنواره چند آهنگ اجرا کرد، گفت، ده ساله شدن این جشنواره فقط عبور از نظر زمانی نیست بلکه نشانه تلاش و پایبندی افغانها به فرهنگ و هنر سرزمین شان است. او تاکید کرد که امروز برگزارکنندگان جشنواره نه فقط فیلم‌های افغانستان بلکه فیلمهای از دیگر کشور‌ها را هم دریافت می‌کنند و درباره کیفیتش داوری می‌کنند.

عتیق رحیمی، فیلمساز افغان نیز که برای فیلمبرداری فیلم جدیدش در کشور رواندا به‌سر می‌برد، طی گفتگویی از طریق اسکایپ، جشنواره فیلم افغانستان در سوئد را محلی برای انعکاس هویت فرهنگی دانست.

او گفت، آثار فیلمسازان امروز افغانستان، مملو از هویت فرهنگی ما است و کار بسیاری از آنها قابل ستایش است. عتیق رحیمی با اشاره به وجود تنگناهای زیاد برای فیلمسازان افغان گفت به دورنما امیدوار است و افزود، "نسبت به آینده سینمای افغانستان دید باز دارم و تلاش فیلمسازان جوان را در داخل و خارج باید جدی گرفت."

بزرگداشت از اینگمار برگمن

در جشنواره فیلم افغانستان برای بزرگداشت از صد سالگی اینگمار برگمن فیلمساز نامدار سوئدی، فیلم " شرم‌" از ساخته‌های او نیز به نمایش درآمد. این فیلم درباره انسان و شرایط دشوار جنگ است. اینکه برخی آدمها چگونه می‌توانند در وضع بحرانی تغییر کنند و تبدیل به موجوداتی شرم‌آور شوند.

مطالب مرتبط با دورهای قبلی این جشنواره:

حق نشر عکس AFIFF
Image caption صحرا مانی، فیلمساز افغان
حق نشر عکس AFIFF
Image caption شکیب مصدق، آوازخوان افغان در این جشنواره چند آهنگ اجرا کرد
حق نشر عکس AFIFF
Image caption تندیس جشنواره