"خاطره‌های خط‌خطی" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"خاطره‌های خط‌خطی" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "خاطره‌های خط‌خطی" ساخته ناصر صفاریان به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

انگار "فرهاد شدن" و "تیشه بر سنگ در کوه زدن" فقط مربوط به قصه‌ها است. انگار دیگر "لیلی و مجنون بودن" هم حداقل در ترانه‌های امروزی خیلی به مزاج آدم‌های این دوره‌زمانه نمی‌سازد. روزگای نه چندان دور ترانه‌های ایرانی سرشار از تغزل و عاشقانه‌گی و شاعرانه‌گی و تصویر‌سازی‌های ناب بود، اما بعد از انقلاب و با پا گرفتن دوباره موسیقی پاپ به‌خصوص از دهه هشتاد خورشیدی به بعد، موجی از ترانه‌ها به‌ویژه در داخل ایران رواج پیدا کرد که به وضوح در آن‌ها رگه‌هایی از خشونت‌های کلامی دیده می‌شود. انگار که در مناسبات دونفره عاشق و معشوق با زبانی پر از نفرت و خشونت با هم گفت‌و‌گو می‌کنند. ناصر صفاریان در فیلم "خاطره‌های خط‌خطی" در گفت‌و‌گو با صاحب‌نظران به سراغ این موضوع رفته است.

حق نشر عکس unknown
Image caption نمایی از فیلم "خاطره‌های خط‌خطی"

ویژگی فیلم

"خاطره‌های خط‌خطی"ساخته ناصر صفاریان تلاشی مستند برای یافتن پاسخ این پرسش است که چرا کلماتی که در برخی ترانه‌های امروز ایران به کار گرفته می‌شوند، میل به خشونت یا ابراز نفرت دارند؟

درباره کارگردان

ناصر صفاریان فیلم‌ساز و نویسنده سینمایی متولد تهران و دانش‌آموخته زبان و ادبیات انگلیسی است. او پیش از آن‌که به فیلم‌سازی رو بیاورد به عنوان روزنامه‌نگار و منتقد سینمایی در رسانه‌ها و روزنامه‌های ایران مشغول به کار بوده است. در کارنامه فیلم‌سازی او سه گانه‌ای درباره فروغ فرخزاد، شاعره فقید معاصر وجود دارد. 'جام جان' نخستین اثر او، اختصاص به شعر و داستان فروغ دارد. اثر دیگرش به نام 'سرد سبز' به زندگی و مرگ این شاعره می‌پردازد، و 'اوج موج' سومین قسمت و آخرین بخش این سه‌گانه به کارهای هنری و سینمایی و تئاتری او می‌پردازد. این مجموعه در سال ۱۳۸۲در اختیار علاقه‌مندان به زندگی فروغ فرخزاد قرار گرفته است. از فیلم‌های دیگر او می‌توان به 'آواز آفتاب'، 'وقت خوب مصائب' ،'شب شیدایی' و فیلم کوتاه 'اتواستاپ ' اشاره کرد.

حق نشر عکس unknown
Image caption ناصر صفاریان کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

جین لوییسون پژوهش‌گر موسیقی و فرهنگ ایرانی متولد امریکا دانش‌آموخته دانشگاه پهلوی شیراز و مقیم انگلستان است. او در چهار دهه گذشته در زمینه مطالعه، بازیابی، بازشناسی و اشاعه جنبه‌های مختلف فرهنگ فارسی فعالیت‌های گوناگونی کرده است. خانم لویسون از سال ۲۰۰۵ میلادی زیر نظر کتابخانه ملی بریتانیا مدیریت پروژه پژوهشی "گلها" را به عهده داشته و عضو دپارتمان موسیقی دانشگاه سواَس لندن بوده است. پروژه " گلها" یک دائره‌المعارف آنلاین موسیقی و شعر فارسی است که بر اساس برنامه‌ رادیویی "گلها" شکل گرفته است. برنامه "گلها" یکی از برنامه‌های رادیویی ایران بود که از اواسط دهه سی شمسی شروع به‌کار کرد و تا کمی پس از بهمن ۱۳۵۷ تولید و پخش آن ادامه داشت. خانم لوییسون هم‌اکنون مدیر پروژه تحقیقاتی "گلستان" است و با همکاری مرکز ساموئل جُردن در بخش مطالعات فارسی دانشگاه کالیفرنیا مشغول جمع‌آوری منابع چاپی هنرهای نمایشی قرن بیستم در ایران هم‌چون موسیقی، رقص، تاتر و فیلم است.

Image caption جین لوییسون پژوهش‌گر موسیقی

شهیار قنبری شاعرِ ترانه‌خوان، آهنگ‌ساز، برنامه‌ساز و فیلم‌ساز ایرانی مقیم کالیفرنیا متولد تهران در یک خانواده اهل هنر است. او را پدر ترانه‌سرایی نوین ایران لقب داده‌اند. او از پانزده ساله‌گی شروع به سرودن شعر نمود و پس از آن مدتی برای ادامه تحصیل به لندن رفت. این سفر به گفته خودش تاثیر زیادی بر انتخاب مسیر زندگی‌اش به عنوان یک هنرمند بر جای گذاشت. او در اواسط دهه شصت میلادی به ایران بازگشت. در ابتدا ترانه‌سرا و گوینده برنامه تلویزیونی "زنگوله‌ها" بود و سپس در نوزده ساله‌گی با سرودن ترانه "دو ماهی"برای گوگوش فصل مهمی در تاریخ ترانه‌سرایی نوین ایران گشود. او در بیست‌و‌چهار ساله‌گی در مقام نویسنده و کارگردان با ساخت فیلم "شام آخر" با بازی پرویز فنی‌زاده بازیگر فقید سینمای ایران اولین تجربه فیلم‌سازی خود را کسب کرده است. از فعالیت‌های او قبل از مهاجرت از ایران، علاوه بر ترانه‌خوانی می‌توان به سرودن ترانه‌های بسیاری‌ برای طیف وسیعی از خواننده‌های مطرح موسیقی پاپ ایران هم‌چون گوگوش، ابی، داریوش، لیلا فروهر، گیتی پاشایی و فرهاد اشاره کرد. ترانه‌هایی که هم‌چنان در حافظه جمعی ایرانیان باقی است. آخرین فیلم‌ ساخته شده‌ او برای تلویزیون ایران "پاییز، ایستگاه آخر" است که در سال ۱۳۵۷ ساخته شد و هیچ‌گاه به نمایش عمومی در نیامد، فیلمی که به گفته او اولین فیلم موزیکال پاپ ایرانی است.

حق نشر عکس unknown
Image caption شهیار قنبری شاعرِ ترانه‌خوان

منصور تهرانی ترانه‌سرا و فیلم‌ساز متولد ایران و مقیم شهر گوتنبرگ سوئد است. او کارش را از اواخر دهه سی شمسی و با ساخت تک‌پرده‌های نمایشی به سفارش تلویزیون ملی ایران شروع کرده و تا قبل از مهاجرت به سوئد در نیمه‌های دهه شصت در ایران ادامه داده است. در کارنامه هنری او چندین فیلم سینمایی، موسیقی فیلم و ترانه و سرود به چشم می‌خورد ولی ایرانیان بیشتر برای ساخت فیلم سینمایی "از فریاد تا ترور" ( ۱۳۵۹) و سرودن سرود " یار دبستانی" می‌شناسند.

Image caption منصور تهرانی ترانه‌سرا و فیلم‌ساز

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهشگر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور پژوهشگر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با شهیار قنبری شاعرِ ترانه‌خوان و فیلم‌ساز، منصور تهرانی ترانه‌سرا و کارگردان، فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم و مستندساز و جِین لویسون پژوهش‌گر موسیقی ایرانی درباره فیلم "خاطره‌های خط‌خطی" ساخته ناصر صفاریان را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer