"رابطه" در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
"رابطه" در آپارات

این هفته در آپارات فیلم "رابطه" ساخته فرناز جمشیدی‌مقدم به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

می‌گویند انسان به طور معمول موجود اجتماعی است و غالباً به دنبال برقراری رابطه با انسان‌های دیگر است. همین باعث می‌شود که ما به افراد به ویژه از جنس مخالف نزدیک شویم و در پی ایجاد رابطه بگردیم. این رابطه در شکل سنتی‌اش به عنوان"ازدواج" تعریف شده است، اما در یکی دو دهه اخیر در ایران همه‌چیز و به‌خصوص نوع رابطه‌ها غالبا تغییر کرده و شکل‌های رهاتر و آزادتری از رابطه‌های عاطفی در بین دختر و پسرها شکل گرفته است. رابطه‌هایی که در آن هر دو طرف هزینه‌های کم‌تری را متحمل می‌شوند. اما این وسط تکلیف چیزی موسوم به "تعهد" چه می‌شود؟ فرنازجمشیدی مقدم در فیلم "رابطه" در گفت‌و‌گو با جوانها به سراغ بررسی این موضوع رفته است.

حق نشر عکس F jamshidimoghadam
Image caption نمایی از فیلم "رابطه" ساخته فرناز جمشیدی‌مقدم

ویژگی فیلم

"رابطه" ساخته فرناز جمشیدی مقدم، کنکاش و ‌گفت‌و‌گویی جذاب بود در بین گروه‌هایی از جوانان در شهر تهران است، جوان‌هایی اهل فکر و نظر. گفتگویی که هر چند پراکنده به نظر می‌رسد، اما در یک نگاه، تصویر کمتر ثبت شده‌ای از نگاه بخشی از جوانان نسل امروز نسبت به رابطه‌های جوانان است.

درباره کارگردان

فرناز جمشیدی مقدم متولد تهران و دانش‌ۀآموخته رشته سینما در گرایش کارگردانی از دانشگاه سوره است. او دو فیلم کوتاه داستانی به نام‌های "فصل بی تو" و "روایتی از یک اندوه" و پنج فیلم مستند در کارنامه خود دارد که یکی از آن‌ها به نام "سهم من این است" قبل‌تر از برنامه آپارات پخش شده است. آخرین مستند او "رابطه" به موضوع روابط عاطفی ناپایدار در میان جوانان در شهر تهران می‌پردازد.

حق نشر عکس Jamshidimoghadam
Image caption فرناز جمشیدی‌مقدم، کارگردان

نگاه کارگردان

این فیلم گفتگویی صمیمی است درباره رابطه عاطفی میان چندین جوان که در شهر تهران زندگی می‌کنند. شهری که به سرعت به سمت و سوی تغییر و مدرن شدن پیش می‌رود اما ظاهراً همسو شدن با این تغییرات در روابط انسانی دشواری‌های زیادی پدید آورده است. این فیلم سعی در نتیجه‌گیری یا یافتن پاسخ قطعی برای حل مشکل ندارد، بلکه با هدف ایجاد چالش فضایی را برای گفتگویی رودر‌رو و راحت ایجاد می کند، چالشی که سازنده فیلم امیدوار است بعد از پایان گفتگوها و بعد از تماشای فیلم در ذهن جوانانی که در فیلم حضور دارند و در ذهن بیننده باقی بماند.

درباره کارشناسان برنامه

دکتر نازی اکبری روان‌درمان‌گر و مشاور مقیم لندن متولد ۱۳۴۴در تهران و دانش‌آموخته مشاوره و روانشناسی و روان‌درمانی دانشگاه شرق لندن و روان‌درمانی کار عمومی با روی‌کرد و تخصص در روان‌درمانی شناختی رفتاری در مقطع دکتری از دانشگاه میدلسکس بریتانیا است . وی مسئولیت راه‌اندازی، مدیریت و توسعه یک کلینیک روان‌درمانی برای فارسی‌زبانان مقیم انگلستان را در بیمارستانی در شمال غربی لندن، از سال ٢٠٠٦ میلادی (١٣٨٤ شمسی) به عهده داشته است. وی هم‌چنین به عنوان عضو ارشد انجمن مشاوره و روان درمانی بریتانیا و متخصص در کار با اعتیاد، سوگ، هراس، اختلال وسواسی اجباری، اختلال اضطراب، اختلالات شخصیتی، مدیریت خشم و خشونت، کار با تروما یا سانحه‌زدگی، قربانیان آزار جنسی است و در نیز در حوزه کار با جوانان و بزرگسالان مشغول به فعالیت است. خانم اکبری همچنین استادیار میهمان در دانشگاه آنجلیا راسکین کمبریج است. او به عنوان یک مربی حرفه‌ای دارای تجربه گسترده تسهیل و سازماندهی جلسات و کارگاه‌های آموزشی در انگلستان و ایران بوده و به طور مرتب به عنوان مجری و تسهیل‌گر به کنفرانس‌ها و سمینارهای متعدد در کشورهای مختلف از جمله ایران، دعوت شده است. خانم اکبری نامزد دریافت جایزه زن مهاجر سال ٢٠١٤ و یکی از پنج زن منتخب برای دریافت این تقدیرنامه بود. علاوه بر کار بالینی شماری چند از مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت بهداشت و جامعه در مجموعه کارهای ایشان ثبت شده است. خانم اکبری در حال حاضر کتابی با عنوان "مهارت‌های روان‌درمانی هستی‌گرا" را نیز در دست ترجمه دارد و با اجازه کتبی از پروفسور اروین یالوم، پدر روان‌درمانی هستی‌گرا، یکی از کتب اخیر وی با عنوان "انسان موجودی یکروزه" را به فارسی ترجمه کرده است. زندگینامه یالوم "آنگه که خود را یافتم" هم توسط خانم اکبری ترجمه و در حال حاضر زیر چاپ است. علاوه بر کار بالینی شماری چند ازپروژه‌های تحقیقی و پژوهشی در رابطه با مسائل اجتماعی در ایران، مقالات و یا ترجمه مقالات علمی در زمینه سلامت بهداشت و جامعه در مجموعه کارهای ایشان ثبت شده است.

Image caption نازی اکبری، روان‌درمان‌گر

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر فرهنگی است. او متولد تهران، دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی و هم اکنون پژوهش‌گر مقطع دکترای حقوق بین الملل است. از سال ۱۳۷۹ در حوزه ی نقد ادبی و فرهنگی با مجلاتی از جمله نافه، بیدار، زنده رود، کتاب هفته خبر، دستور و روزنامه های همشهری، حیات نو، شرق و اعتماد همکاری کرده است. از او تا کنون ترجمه ی آثاری از سلمان رشدی، کلاریس لیسپکتور، آلن گینزبرگ، رمان "الجزایر" اثر کتی اکر، کتاب "وصال بهشت و دوزخ" اثر ویلیام بلیک و گزیده ای از شاعران زبان آمریکا منتشر شده است. نخستین مجموعه ی شعر او "آشفتگوی نها" که در سال ۸۴ به صورت زیرزمینی منتشر شد، بارها از سوی وزارت ارشاد ایران غیرقابل انتشار اعلام شده است. او عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک است و اشعار او در پروژه‌های چند‌رسانه ای هنرمندان شناخته شده‌ای چون جنی هولتزر و ویرژیل آبلو استفاده شده است.

Image caption امید شمس، پژوهش‌گر فرهنگی

لیلی نیکونظر متولد ۱۳۶۲ در تهران و پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی مقطع دکترا در دانشگاه لوون بلژیک است. او در حال نگارش پایان‌نامه‌اش درباره‌ مد لباس در ایران و سیاست‌ زیبایی پساانقلاب است. مدرک لیسانس خود را در رشته‌ روزنامه‌نگاری فرهنگ و هنر از دانشکده‌ خبر تهران دریافت کرده و کارشناسی‌ارشد رشته‌ مطالعات فرهنگی از دانشکده‌ هنر دانشگاه لوون دارد . او کارشناسی‌ارشد پیشرفته‌اش را در رشته‌ "مطالعات فرهنگ‌ها و توسعه" در دپارتمان مردم‌شناسی دانشکده‌ علوم اجتماعی همین دانشگاه به پایان رسانده است. او در حال حاضر ساکن هلند است و در تیم مدیریت پروژه‌ رادیو زمانه فعالیت دارد. پیش از مهاجرت در روزنامه‌ها و نشریات مختلف به عنوان روزنامه‌نگار حوزه‌ ادبیات، سینما و تئاتر فعال بوده است.

حق نشر عکس unknown
Image caption لیلی نیکونظر، پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با دکتر نازی اکبری روان‌درمان‌گر، امید شمس پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی در بریتانیا و لیلی نیکو نظر پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی از هلند را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer