نوای موسیقی جهان در ورشو لهستان؛ حسین علیزاده مهمان جشنواره امسال

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
نوای موسیقی جهان در شهر ورشو لهستان؛ حسین علیزاده مهمان جشنواره امسال بود

جشنواره موسیقی تبادل فرهنگها امسال ۱۴ ساله شد. این جشنواره بین‌المللی موسیقی از سال ۲۰۰۴ با هدف آشنا کردن فرهنگهای مختلف و گسترش اتحاد و تفاهم بین مردم ملل مختلف شروع به کار کرد.

این فستیوال هر ساله در شهر ورشو پایتخت لهستان برگزار می‌شود و از زمان تاسیس آن تا به امروز میزبان ۶۰ کشور مختلف بوده است. جشنواره امسال از ۱۶ تا ۲۲ سپتامبر برگزار شد؛ ندا آذر گزارشی از این جشنواره تهیه کرده است.

Image caption در چهاردهمین دوره این فستیوال موسیقی حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز از ایران مهمان این جشنواره بود و شعار امسال این جشنواره بود: "داستانهای صدا و کلمات"

جشنواره امسال میزبان بیش از ۴۰ هنرمند از کشورهای آفریقایی چون اتیوپی، سنگال، نیجریه، آنگولا و مالی بود و نزدیک به ۵۰۰۰ نفر برای دیدن ۱۵ کنسرت این جشنواره به ورشو پایتخت لهستان آمده بودند. پروژه دیدار اساتید یکی از برنامه‌های ویژه فستیوال تبادل فرهنگها بود.

Image caption علی بوستان، نوازنده شورانگیز بَم

حسین علیزاده، ماریا یومیناسکا، نوازنده لهستانی و ارکستر بائو بائو (Bao Bao) از آفریقا از چهره‌های برجسته موسیقی امسال این فستیوال بودند.

محتوی قطعات مشترک حسین علیزاده و ماریا یومیناسکا بداهه‌نوازی براساس ساخته‌های این دو هنرمند بود. این کنسرت همچنین با سازهای شورانگیز و سوکا که سازهای ابداعی و احیا شده حسین علیزاده و ماریا یومیناسکا هستند اجرا شد.

Image caption حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز

علی بوستان، نوازنده شورانگیز بَم و صبا علیزاده، نوازنده کمانچه در این کنسرت حسین علیزاده را همراهی کردند.

Image caption از راست به چپ: علی بوستان، نوازنده شورانگیز بَم و صبا علیزاده، نوازنده کمانچه

حسین علیزاده در مورد اجرای مشترک با هنرمندان کشورهای دیگر به این موضوع اشاره کرد که " هر چقدر ملیت‌ها از لحاظ فرهنگی دورتر از هم باشند این اجرای مشترک جالبتر اتفاق می‌افتد و بیشتر اوقات با موسیقی‌هایی که از لحاظ ریشه به ما نزدیکتر هستند کار کردن کمی مشکلتر است مثل اینکه دو شاعر را کنار هم بگذاریم و بگوئیم مثل هم شعر بگوئید. در این سفر من شناخت زیادی از خانم ماریا نداشتم و فقط کارهای ایشان را گوش کرده بودم ولی یک حس خوبی از ابتدا داشتم و درست از همان لحظات اول همه چیز برایم آشنا بود. هم ایشان و هم من روی فرهنگ و موسیقی یکدیگر مطالعه کرده بودیم "

Image caption حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز

حسین علیزاده در پاسخ به این سوال که نوازندگان غیر ایرانی فواصل موسیقی ایرانی را چطور با سازهایشان اجرا می‌کنند گفت "من سعی می‌کنم ملودیهایی را بنویسم که نیازی به ربع‌پرده نباشد "

Image caption حسین علیزاده، نوازنده و آهنگساز و ماریا یومیناسکا، مدیر جشنواره و نوازنده لهستانی

ماریا یومیناسکا، مدیر جشنواره تبادل فرهنگها میگوید: "یکی از اهداف ما ایجاد فضایی برای نشان دادن تنوع فرهنگی کشورهای مختلف جهان است و هدف دیگر ما، آشنا کردن مردم لهستان با فرهنگ موسیقی کشورهای مختلف است، ما می‌خواهیم مردم لهستان با خارجیها بازتر باشند. برگزاری چنین پروژه‌ها و فستیوالهایی نه تنها در لهستان بلکه در همه جای دنیا مهم است."

Image caption ماریا یومیناسکا، مدیر جشنواره و نوازنده لهستانی

در انتهای این جشنواره وقتی نظر چند شنونده را در مورد اجرای مشترک موسیقی ایران و لهستان پرسیدم یکی از تماشاگران گفت که به موسیقی و سازهای ایرانی بسیار علاقمند شده و مشتاق است که این کشور را از نزدیک ببیند.

Image caption نوای موسیقی جهان در شهر ورشو لهستان

موضوعات مرتبط