'کوچ‌نامه' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'کوچ‌نامه' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'کوچ‌نامه' ساخته مهناز محمدی به نمایش درمی‌آید.

درباره فیلم

مهناز محمدی ، مستند ساز در فیلم مستند 'کوچ‌نامه'، مسافر قطاری شده که خیلی از مسافرانش با قصد ترک ایران وارد خاک ترکیه می‌شوند. 'کوچ‌نامه' قصه آد‌م‌های قطاری است به مقصد ترکیه که ۸۰ درصد مسافران‌اش بلیط یک‌طرفه دارند و کشور خود را به قصد مهاجرت بدون بازگشت ترک می‌کنند.

ویژگی فیلم

'کوچ‌نامه' ساخته مهناز محمدی تصویری از بحثهای موجود بر سر رفتن یا نرفتن از وطن برای رسیدن به آرزوهاست: آرزو هایی که از خردسالی در ذهن نقش می‌بندد. 'کوچ‌نامه' در سال ۱۳۸۵ ساخته شده و این فیلم توانسته در جشنواره فیلم پروین اعتصامی در ایران، برنده جایزه ویژه هیات داوران شود.

حق نشر عکس Mahnazmohammadi
Image caption نمایی از فیلم 'کوچ‌نامه'

درباره کارگردان

مهناز محمدی، مستندساز متولد ۱۳۵۳ در تهران و دانش‌آموخته رواشناسی است. او فعالیت حرفه‌ایش را با کار در مجله 'سروش نوجوان' آغاز کرد. مدتی به عنوان نویسنده در سازمان رادیو ایران کار کرد. او سپس فعالیتش را با دستیاری کارگردانی و برنامه‌ریزی ادامه داد و کم‌کم به جرگه مستندسازان و فیلم‌سازان پیوست. او به غیر از این فیلم ، مستند 'زنان بدون سایه' (۱۳۸۲) و 'بچه‌های خاک' (۱۳۸۶) را در کارنامه هنری خود دارد و همچنین در فیلم 'ازدواج موقت' به کارگردانی 'رضا سرکانیان' در نقش اول ظاهر شده است. خانم محمدی همچنین چندین سال به عنوان دستیار کارگردان و مدیرتولید با رخشان بنی‌اعتماد کار کرده ‌است. او در فیلم 'ما نیمی از جمعیت ایران هستیم' به کارگردانی رخشان بنی‌اعتماد، دستیارکارگردان بود. همچنین در فیلم 'حیاط خلوت خانه خورشید' مدیر تولید و دستیار بنی‌اعتماد و در فیلم 'فردا می‌بینمت الینا' فیلم‌بردار، و در فیلم اخیر خانم بنی‌اعتماد یعنی'قصه‌ها' مستندساز پشت صحنه بوده‌ است. مهناز محمدی به سبب فعالیت‌های حرفه‌ای‌ و حقوق بشری‌اش در چند نوبت به زندان و جریمه نقدی محکوم شده است.

حق نشر عکس Mahnazamohamadi
Image caption مهناز محمدی، مستندساز

درباره کارشناسان برنامه

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر فرهنگی است. او متولد تهران، دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی و هم اکنون پژوهش‌گر مقطع دکترای حقوق بین الملل است. از سال ۱۳۷۹ در حوزه ی نقد ادبی و فرهنگی با مجلاتی از جمله نافه، بیدار، زنده رود، کتاب هفته خبر، دستور و روزنامه های همشهری، حیات نو، شرق و اعتماد همکاری کرده است. از او تا کنون ترجمه ی آثاری از سلمان رشدی، کلاریس لیسپکتور، آلن گینزبرگ، رمان "الجزایر" اثر کتی اکر، کتاب "وصال بهشت و دوزخ" اثر ویلیام بلیک و گزیده ای از شاعران زبان آمریکا منتشر شده است. نخستین مجموعه ی شعر او "آشفتگوی نها" که در سال ۸۴ به صورت زیرزمینی منتشر شد، بارها از سوی وزارت ارشاد ایران غیرقابل انتشار اعلام شده است. او عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک است و اشعار او در پروژه‌های چند‌رسانه ای هنرمندان شناخته شده‌ای چون جنی هولتزر و ویرژیل آبلو استفاده شده است.

Image caption امید شمس، پژوهش‌گر فرهنگی

حسن فرهنگی، نویسنده‌ی ایرانی، متولد ۱۳۴۹ در تبریز و مقیم بریتانیا است. پیش از این رمانی از او با نام «نویسنده نمی‌میرد، ادا درمی‌آورد» کاندیدای بهترین رمان جایزه‌ ادبیات شده، و رمان دیگرش «خاطرات عاشقانه‌ی یک گدا» جایزه‌ی مهرگان ادب را به خود اختصاص داده است. وی به جز نوشتن داستان، مسئولیت‌های متعدد اجرایی نیز به عهده می‌گیرد که از آن میان می‌توان به برگزاری جشنواره‌های داستانی متعدد، تأسیس خانه‌ی داستان ایران، راه‌اندازی فعالیت‌های فرهنگی موزه‌ی دکتر سندوزی ومدیریت اجراییِ نخستین جشنواره‌ طراحی ایران اشاره کرد.

Image caption حسن فرهنگی، نویسنده‌

فرشته احمدی پروفسور و محقق دانشگاه یوله در سوئد است. وی دارای مدرک دکترا (١٩٩٥ میلادی) و فوق دکترا (٢٠٠١) در رشته جامعه شناسی از دانشگاه اوپسالا است. خانم احمدی از سال ٢٠٠٩ تا به درحال به عنوان پرفسور در دانشگاه یوله و دررشته‌های جامعه‌شناسی، پیرشناسی و جامعه شناسی دینی و سلامتی به تحقیق و تدریس مشغول است. تز دکترای او « اسلام ایرانی و مفهوم فردیت » است که به مشکل عدم توسعه و رشد مفهوم فردیت در شیوه تفکر ایرانی پرداخته است. وی همچنین تحقیقات زیادی را در زمینه نقش مذهب و معنویت در درمان روانی بیماران سرطانی، فمیننیسم إسلامی، مهاجرین ایرانی در سوئد و تأثیر فرهنگ درتعالی معنوی سالمندان انجام داده است.

Image caption فرشته احمدی پروفسور و محقق دانشگاه یوله

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرشته احمدی پروفسور جامعه‌شناسی دانشگاه یِوله سوئد، امید شمس پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی و حسن فرهنگی نویسنده و روانشناس را درباره فیلم 'کوچ‌نامه 'اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer