کابل و تاشکند از گوهرشاد بیگم تجلیل می‌کنند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption مناره‌های گوهرشاد هرات در افغانستان از شهرت زیادی برخوردار است

رئیس جمهوری غنی اعلام کرده که کابل و تاشکند "نشست بزرگی" را برای گرامی داشت از "گوهرشاد بیگم" در تاشکند برگزار خواهند کرد. او اما توضیحی درباره نحوه و زمان برگزاری آن ارایه نکرده است.

آقای غنی که امروز (سه شنبه ۱۶میزان/مهر) در نشستی که برای گرامی‌داشت از "خواجه عبدالله انصاری و ملکه گوهرشاد بیگم" در کابل، پایتخت افغانستان برگزار شده بود گفت که افغانستان باید به یک دیدگاه فرهنگی در سبک معماری خود برسد "زیرا گذشته راه آینده است".

او ابراز امیداوری کرد که پژوهشگران افغانستان به خصوص هرات در نشست تاشکند حضور گسترده داشته باشند، "تا از این شخصیت‌های مشترک تجلیل بعمل آید و ریشه‌های عمیق ما در آسیای مرکزی دوباره زنده شود."

گوهرشاد بیگم، همسر شاهرخ میرزا تیموری (پسر امیر تیمور، از شاهان دوره تیموری) یکی از زنان مطرح تاریخ منطقه است. نظر به متون تاریخی، او در طول حیاتش خدمات زیادی در عرصه علم و دانش، فرهنگ و هنر انجام داده است. مناره‌های گوهرشاد در هرات افغانستان و مسجد گوهرشاد در نزدیک زیارتگاه امام رضا (امام هشتم شیعیان) در مشهد ایران، از بزرگترین یادگارهای اوست.

در سمرقند ازبکستان نیز از زمان او بناهای زیادی به‌جا مانده است.

حق نشر عکس Tasnim
Image caption مسجد گوهرشاد در نزدیک زیارتگاه امام رضا در مشهد است

آرامگاه خواجه عبدالله انصاری، عارف و دانشمند قرن چهارم و پنجم نیز در هرات واقع است. مناجات‌نامه و الهی‌نامه از جمله آثار اوست.

آقای غنی گفت که افغانستان "نباید از مدرن‌سازی تاریخ خود غافل شود" زیرا به گفته او با ایجاد ثبات در افغانستان درآمد شهرهای تاریخی مثل هرات می‌تواند از توریسم تامین شود.

در این مراسم آقای غنی گفت ۸۵۰ اثر تاریخی در هرات ثبت نشده‌اند، اگر این آثار ثبت و حفاظت نشوند به گفته او "یک فاجعه" رخ می‌دهد.

رئیس جمهورغنی افغانستان همچنین گفت تمام رساله‌هایی را که درباره شخصیت خواجه عبدالله انصاری از طرف محققان هرات و دیگر پژوهشگران تهیه شده با هزینه دولت چاپ خواهد شد.