'رقص به سبک ایرانی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'رقص به سبک ایرانی' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'رقص به سبک ایرانی' ساخته فرشاد آریا و نفیس نیا به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

زندگی غیرقانونی برای پناهجویانی که می‌خواهند به هر شکلی که شده در یک کشور دیگر بمانند، انتخاب خیلی سختی است. انتخابی از روی ناچاری و به امید تغییر شرایط و پذیرفته شدنشان به عنوان یک پناهجوی واقعی و قانونی. و این تازه اول راه برای آنان است. از طرف دیگر برای یک ادم مستاصل و گریخته از وطن، این هم می‌تواند یک راه باشد. راهی که ممکن است منجر به نتیجه مورد نظر آنان بشود. معمولا این گونه از پناهجوها که رها و بی‌سرپناه هستند، ممکن است توسط پلیس دستگیرشوند و به سرزمینی که از آن گریخته‌اند بازگردانده شوند. برای همین این پناهجوها که در اروپا به آنها 'پناهجویان بی‌شناسنامه ' می‌گویند ، غالبا در حال گریز ازپلیس و مراکز قانونی‌اند. 'رقص به سبک ایرانی' فیلمی درباره این موضوع و روایتی متفاوت در مورد این وضعیت است.

ویژگی فیلم

فیلم 'رقص به سبک ایرانی' اولین کار فرشاد آریا در مقام کارگردان و نفیس نیا در مقام نویسنده و تهیه‌کننده است. فیلمی تجربی و نوگرا و متفاوت که در آن فیلم‌ساز همه قواعد قصه‌گویی را جسورانه به هم می‌ریزد و پشت صحنه و جلوی صحنه را مدام درهم می‌آمیزد. به روشنی در این فیلم وام‌دار بودن سینماگر به سینمای موج نوی ایران را می‌توان دید. 'رقص به سبک ایرانی' نوعی از فیلم‌در‌فیلم است که به تدریج مخاطب‌اش را با جزییات‌ و زاویه‌های تازه‌‎ای از متن‌اش روبرو می‌کند و روی مرز مستند و داستانی تا سرانجام‌اش پیش می‌رود. فیلم‌ساز هم تعمداً هر جا که می‌تواند بر این وجه 'فیلم بودن ' ماجرا تاکید می‌کند. از طرف دیگر اگر چه ایران و ایرانی بودن در تیتر فیلم و شخصیتهای اصلی آن برجسته شده‌اند, اما این فیلم بیش از آنکه به موضوع پناهندگان ایرانی بطور خاص یا سیاست در ایران بپردازد, فیلمی است در مورد پناهندگانی , که به حال خود گذاشته شده‌اند و نه راه پس دارند و نه راه پیش.

حق نشر عکس Nafissnia
Image caption نمایی از فیلم 'رقص به سبک ایرانی'

درباره سازندگان فیلم

کارگردان

فرشاد آریا کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس و تدوین‌گر مقیم هلند، زاده ایران است. او از سال ۱۳۶۳ شمسی از طریق آموزش در انجمن سینمای جوان به ساخت فیلم‌های کوتاه هشت و شانزده میلیمتری داستانی پرداخته است. فرشاد آریا در سال ۱۹۹۳ میلادی به هلند مهاجرت کرده و در آکادمی فیلم و تلویزیون آمستردام به تحصیل کرده است. پایان‌نامه تحصیلی او فیلمی مستند و ۴۵ دقیقه‌ای با نام 'زندگی آن‌طور که هست...! ' است که در سال ۱۹۹۸ ساخته شده و در آن فیلم هم خود او یکی از شخصیت‌های اصلی فیلم است. او پس از فراغت از تحصیل چندین فیلم کوتاه و نیمه‌بلند مستند و مستقل برای شبکه‌های تلویزیونی هلند ساخته است. فیلم‌های او درباره موضوعاتی هم‌چون مهاجرهای موفق در جامعه هلند، تقلای زنان مسلمان مجرد هلندی در جامعه خودشان و تاریخ مهاجرت در هلند و نیز داستانهای مختلفی از پناهنده‌ها است. در سال ۲۰۱۵ او اولین فیلم سینمایی خود را با نام 'رقص به سبک ایرانی ' ساخت. در این فیلم مستند- داستانی( ماکومنتری) کارگردان خودش یکی از شخصیت‌های محوری فیلم است. این فیلم در جشنواره‌های محتلف داخلی و خارجی شرکت کرده و جوایزی را کسب کرده است.

حق نشر عکس farshadaria
Image caption فرشاد آریا کارگردان

نگاه کارگردان

من تا زمانی که ایران بودم فقط به فیلم داستانی فکر می‌کردم و فیلم‌نامه‌های داستانی می‌نوشتم و می‌ساختم، اما در هلند پس از فارغ‌‌التحصیلی مدت زیادی فقط مستند کار کردم. هر چند که از زمان فارغ‌التحصیلی از فیلم آکادمی آمستردام و ساخت فیلم پایان‌نامه‌ام (که می‌شود گفت اولین تلاشم برای ترکیب این دو سبک مختلف بود) همیشه به ترکیب مستند و داستانی فکر می‌کردم تا اینکه داستان فیلم 'رقص به سبک ایرانی ' این امکان را به من داد تا بالاخره یک تجربه موفق در این سبک انجام دهم.

فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده

نفیس نیا، شاعر ایرانی-‌هلندی، نویسنده، کارگردان، تهیه‌کننده و کارآفرین فرهنگی ساکن آمستردام است. او زاده ایران و دانش‌آموخته کارگردانی در ایران و فیلم‌نامه‌نویسی در هلند است. او چندین فیلم‌ کوتاه و نیمه‌بلند را کارگردانی و تهیه کرده است. نفیس شرکت تولید فیلم خود را در سال ۲۰۱۱ تاسیس کرده که 'رقص به سبک ایرانی ' اولین تولید آن است. نفیس نیا هم‌اکنون مشغول نگارش دومین فیلم بلند خود با نام 'آن بعدازظهر ' است.

حق نشر عکس Nafissnia
Image caption نفیس نیا، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده

نگاه فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده

به خاطر سر‌و‌کار داشتن من با پناه‌جوها و به‌خصوص پناه‌جوهای ایرانی، ساخت این فیلم برای من یک ضرورت بود. در سال ۲۰۱۱ یک پناه‌جوی ایرانی در آمستردام خودسوزی کرد. او نمی‌توانست به ایران برگردد. او تقاضای پناهندگی‌اش رد شده و سرگردان بود. سرانجام امیدش را از دست داد و مرگ را انتخاب کرد. یک هفته بعد از مرگ او، من در برگزاری مراسم بزرگ‌داشتی که برای او در میدان 'دام ' آمستردام ترتیب داده شده بود، شرکت داشتم ولی این برای من کافی نبود. داستان پناه‌جوی ایرانی که تقاضایش رد شده، برای مدت‌ها ذهن مرا مشغول کرده بود. درژوئن سال ۲۰۱۱ من با رویا ( قهرمان اصلی فیلم) از طریق دوست یکی از دوستانم ملاقات کردم. او یک پناه‌جوی ایرانی بود که پس از رد شدن تقاضای پناهندگی‌اش، به صورت غیر‌قانونی در خیابان‌ها زندگی می‌کرد. او به عنوان یک رقصنده خیابانی در کشورهای مختلف اروپایی کار کرده بود و از یک جا به جای دیگر می‌گریخت. رویا مایل بود که داستان زندگی‌اش را بازگو کند و حتی از من خواست که درباره آن کتابی بنویسم اما قصه او چنان از لحاظ بصری جذاب بود که من تصمیم گرفتم از آن فیلمی بسازم. در حال حاضر یک‌صد هزار مهاجر غیرقانونی در هلند زندگی می‌کنند. بسیاری از آنها پناه‌جویانی از مناطق جنگی و کشورهای تحت سلطه دیکتاتورها هستند که تقاضای پناهندگی‌شان رد شده و چون امکان بازگشت به کشورشان را ندارند در خیابان‌ها به صورت غیرقانونی زندگی می‌کنند. آنها مردمانی نامرئی و بدون شناسنامه هستند. از طریق این فیلم، من می خواستم توجه را به زندگی دشوار این موجودات تیره‌روز جلب کنم و نشان دهم که آنها برای زنده ماندن چه باید بکنند. 'رقص به سبک ایرانی ' می‌خواهد چهره‌ای باشد برای این دسته از ساکنان نامرئی هلند و سایر کشورهای اروپایی.

درباره کارشناس برنامه

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرشاد آریا کارگردان و فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم درباره 'رقص به سبک ایرانی' ساخته فرشاد آریا و نفیس نیا را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران و افغانستان :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer