فریدا کالو: شمایل آراستگی رنج زیستن

حق نشر عکس © Nickolas Muray Photo Archives
Image caption فریدا کالو با مجسمه سنتی سرخپوستان اولمک مکزیک، ۱۹۳۹

آندره برتون، شاعر و نویسنده سورئالیست فرانسوی، نقاشی‌‌های فریدا کالو را سوررئال می‌خواند، اما فریدا نمی‌پذیرفت. می‌گفت من واقعیت خودم را نقاشی می‌کنم. و البته همه واقعیت او در نقاشی‌هایش نمی‌گنجید، در پوشش و آرایشش نیز جلوه می‌کرد. پس از مرگ این نقاش مکزیکی در ۱۹۵۴، به خواسته همسرش دیه‌گو ریورا، لباس‌ها، آرایه‌ها و دیگر وسایل شخصی‌اش در سکونت‌‌گاه‌شان خانه آبی (Casa Azul) درحمامی مهر و موم شد. ریورا وصیت کرد که ۱۵ سال پس از مرگش آن را بگشایند، اما خودش چندی بعد درگذشت و آن گنجینه دست‌نخورده ماند.

۵۰ سال پس از مرگ کالو، در سال ۲۰۰۴، بالاخره در را گشودند. نزدیک به ۳۰۰ قلم از لوازم نقاش سالم مانده بود. آلبوم‌های عکس، جامه‌ها، تزیینات، لوازم آرایش، داروها و تجهیزات ارتوپدی جزییاتی بیش‌تر و یا ملموس‌تر از فریدا کالو در دسترس نهاد؛ زنی هنرمند که هم در نقاشی‌، خویش را موضوع کارش قرار داد و هم در زندگی چهره و اندامش را چنان آراست و بازنمایاند که شمایلی مستقل و ماندگار از او پدید آورد. اکنون برای نخستین بار این مجموعه در خارج از مکزیک، در موزه ویکتوریا و آلبرت لندن در نمایشگاهی با عنوان "فریدا کالو: آراستن خود" به نمایش درآمده است.

حق نشر عکس © Diego Riviera and Frida Kahlo
Image caption فریدا کالو، حدود سال ۱۹۲۶

۶ هزار قطعه عکس

در میان وسایل شخصی فریدا کالو نزدیک به ۶ هزار قطعه عکس از خودش و دیگران یافته شد و بزرگی این مجموعه شگفتی‌ها برانگیخت. او در زمان شهرتش یکی از سوژه‌های محبوب عکاسان بنام به شمار می‌آمد. پدرش نیز از او عکس‌های بسیار گرفته بود. فریدا را پدرش گیرمو کالو که در مکزیک عکاسی مشهور بود با عکاسی آشنا کردد. او از کودکی شوق به چهره‌نگاری و خودچهره‌نگاری را در پدرش دید و آموخت. یاد گرفت که بی‌حرکت بنشیند و با نگاه نافذش به دوربین خیره شود و در همین حال از خویش تصویر ثبت کند. در عکس بالا فریدای جوان چهره را کمی به جانب چپ چرخانده؛ مردمک‌ها به گوشه چشم‌خانه‌ها رفته‌اند و دوربین/مخاطب را خیره نگاه می‌کنند. ابروها به هم پیوسته است و موی پشت لب سترده نشده. و در گوشه‌های لب‌ها دو خط همچون دو پرانتز تاکید‌کننده، لبانش را در میان گرفته‌اند. این ژست مهر کالو را بر خود دارد. خویش را با همین حالت و نگاه بعدها بارها در نقاشی‌هایش بازآفرید.

حق نشر عکس Private Collection
Image caption خودنگاره فریدا کالو ۱۹۴۸

نقاشی بالا او را سال‌ها بعد در پوششی از توربافته‌های سرخپوستان نشان می‌دهد، که کمابیش همان حالت عکس را به خود گرفته است. نزدیک به نیمی از آثار فریدا خودنگاره‌هایی اند که افزون بر چهره، سیمای درونی‌اش را آشکار می‌کنند و به این ویژگی مشهور اند.

حق نشر عکس Frida on the bench, 1939, photograph by Nickolas M
Image caption پوشش و آرایش کالو بخشی جدایی‌ناپذیر از شمایل و کاریزمای او شد

پوشش و آرایش و کاریزمای فریدا

پوشش و آرایش کالو بخشی جدایی‌ناپذیر از شمایل و کاریزمای او شد. در کمدش مجموعه‌ای بزرگ از لباس‌های سنتی یافتند که حال برای نخستین بار یک جا به تماشا درمی‌آید. در کودکی در اثر ابتلا به فلج اطفال پای راستش نحیف‌تر و کوتاه‌تر از پای چپش شد. خودش در دفتر خاطراتش نوشت: "باید دامن‌های بلند بپوشم، تا پای آسیب‌دیده‌ام را پنهان کنم." و از آن‌جا دامن‌های بلند مکزیکی توجهش را برانگیختند که پا را کامل می‌پوشاندند و بر زمین کشیده می‌شدند.

در زمان او لباس‌های اروپایی و امریکایی رایج بود و به روز تلقی می‌شد، اما او شیوه‌ای دیگر برگزید. خود را به طرز زنان تیوانتپک در جنوب مکزیک می‌آراست و بخشی از هویتش را در قالب زنی سرخپوست بازنمایی می‌کرد. می‌گفت که من همچون یک زن تیوانتپک هستم نه جوراب می‌خواهم و نه شلوار، زیرا دامن بلند دارم. بالاپوش‌هایی با طرح‌های سنتی می‌پوشید و دامنی بلند به پا می‌کشید و شالی بر شانه‌ها می‌انداخت. موهایش را نیز به شیوه بومیان سرخپوست در بالای سر جمع می‌کرد و می‌بافت و با نوارهای رنگی و گل می‌آراست. میان ابروهایش را خط می‌کشید و آن‌ها را به هم می‌پیوست و موی پشت لبش را پررنگ می‌کرد. به تدریج دوخته‌ها و بافته‌هایی از سایر اقوام امریکا و ملل را نیز با پوشش مکزیکی‌اش ترکیب کرد. این شیوه آرایش و پوشش در جهان به او شناخته شد و طرفدارانی یافت.

سرخ‌لب و گل‌گون

حق نشر عکس © Diego Riviera and Frida Kahlo Archives,
Image caption رژ گونه و رژ لب قرمز روشن رولون، سوهان ناخن و مداد ابرو، پیش از ۱۹۵۴

فریدا ۱۵ ساله بود که در تصادفی شدید ستون فقراتش از چند جا شکست و رحمش پاره شد. آسیب‌ها و دردهای این سانحه تا آخر عمر با او ماند. بدنش را یکسر گچ گرفتند و ماه‌های متوالی را در بستر گذراند، و از همان زمان به نقاشی روی آورد. به سبب جراحاتش در سال‌های گوناگون چندین بار عمل جراحی از سر گذراند. اما شوقش به زیبایی در او چندان نیرومند بود که حتی هنگامی که باید ماه‌ها در تخت می‌ماند، دیدارکننده‌ای داشت یا نداشت، هر روز آرایش می‌کرد. خواسته بود در اطراف استراحتگاهش آینه بگذارند تا خود را ببیند و بیاراید.

بیشتر بخوانید:

در این نمایشگاه لوازم آرایش و عطرها و کرم‌های زیبایی او به تماشا گذاشته شده‌ است. دوستانش که از هنرمندان و صاحبان صنایع آرایش و زیبایی بودند برایش لوازم آرایش و رژلب از امریکا و اروپا می‌فرستادند. رولون برند محبوب آرایشی کالو بود. در عکس‌هایش اغلب بر لبانش رنگ قرمز می‌بینیم و بر گونه‌هایش رژ صورتی که با رنگ گل‌هایی که بر موهایش می‌نشاند، همساز است. ریورا انتخاب رنگ‌های او را که بر چهره سبزه‌اش خوش می‌نشست می‌ستود.

حق نشر عکس THE JACQUES AND NATASHA GELMAN COLLECTION OF 20TH
Image caption آغوش عاشقانه جهان، زمین (مکزیک)، من، دیه‌گو، و آقای‌ شولوتل، فریدا کالو، ۱۹۴۹

فریدا و ریورا

فریدا کالو نوشته بود من دو تصادف سخت را در زندگی‌ام تاب آوردم، یکی تصادف با اتوبوس و دیگری برخوردن به دیه‌گو. هنگامی که با دیه‌گو ریورا ازدواج کرد در آغاز دهه بیست زندگی خود بود و ریورا ۴۲ سال داشت. مادرش که با ازدواج آن دو مخالف بود پیوند آن‌ها را ازدواج فیل و فاخته توصیف کرد. هر دوی آن‌ها شرکای جنسی و عاطفی متعدد داشتند،‌ و رابطه دیه‌گو با خواهر فریدا، کالو را بسیار آزرد. فریدا و ریورا از یکدیگر جدا شدند و بعدها، بار دیگر با هم ازدواج کردند. به رغم تنش در روابط، فریدا ریورا را پسرک نقاش خود می‌خواند. در این نقاشی، دیه‌گو بر خلاف جثه بزرگش در واقعیت، در چشم نقاش نوزادی است برهنه و حساس و لطیف، که سینه و پاهایی همچون زنان دارد.

ریورا نیازمند مراقبت مادرانه به نظر می‌رسد، اما با چشمی بر پیشانی‌ سایکلوپس‌ها را نیز به یاد می‌آورد؛ غول‌های اساطیری یونانی که یک چشم بر پیشانی داشتند و کم‌خرد و هوس‌باز بودند. زن و مرد هر دو در آغوش زمین و آسمان و گیتی جای گرفته‌اند. شولوتل سگ- ایزد مکزیکی نگهبان آتش، بر حاشیه دامن فریدا خفته و شعله در دستان ریورا است. دو گوی روشن و تیره کهن نشانه یین و یانگ در سنت چینی را به یاد می‌آورد؛ یکی نماد نیروی زنانه و دیگری مردانه، یکی زمین و دیگری آسمان، یکی تیرگی و دیگری روشنی. کالو دیه‌گو را بغل گرفته، اما جراحت زیر گردنش از جراحی‌های طولانی تازه است و قلبش از رابطه‌ پرتلاطم و بی‌ثباتش با دیه‌گوخونین شده، و بر چهره‌اش از درد بیماری و رنج عشق اشک نشسته است.

عاشق تروتسکی و هوادار استالین

Image caption فروشندگان و خریداران احتمالا نمی‌دانند یا چندان مهم نمی‌شمارند که او در اروپا به عضویت حزب کمونیست درآمد و با سرمایه‌داری و کالاسازی جهان و آدمیان بر سر مهر نبود

کالو به سبب آسیب‌دیدن ستون فقراتش ناچار بود از تجهیزات ارتوپدی استفاده کند. او کرست های گچی‌اش را با نقاشی می‌آراست و با آینه و کاشی رنگی تزیین می‌کرد و پس از استفاده آن‌ها را دور نمی‌انداخت و نگه می‌داشت. او بر این کرست نقش داس و چکش کمونیستی را کشیده است.

فریدا از هواداران کمونیسم بود. لئون تروتسکی، انقلابی و سیاستمدار کمونیست روسی، که از روسیه استالینی به مکزیک تبعید شده بود، با نقاش رابطه عاشقانه داشت. در زمان رابطه با او و حتی پس از ترورش، کالو همچنان از علاقه‌مندان به استالین به شمار می‌آمد و مائو را نیز می‌ستود. حفره‌ای که بر کرست او دیده می‌شود احتمالا برای جریان هوا و جلوگیری از تعریق بدن تعبیه شده، اما به گونه‌ای استعاره‌ای به سقط جنین زن اشاره می‌کند. کالو از ریورا باردار شد، اما به سبب نقصان رحمش نوزادش مرده به دنیا آمد و دیگر هیچ گاه نتوانست فرزند داشته باشد.

حق نشر عکس © Diego Riviera and Frida Kahlo Archives
Image caption پای مصنوعی و چکمه چرمی. ابریشم‌ تکه‌دوزی‌شده با نقش‌مایه‌های چینی

پای مصنوعی در چکمه سرخ چینی

کمی پیش از مرگش کالو در خاطرات روزانه‌اش نوشت: "شش ماه پیش پایم را قطع کردند. قرن‌ها شکنجه شدم، زجر کشیدم و اکنون تقریبا دیگر انگیزه‌ای ندارم… دیه‌گو تنها کسی است که مانع من می‌شود. از سر غرور باورمی‌کنم که ممکن است به من نیاز داشته باشد. او این را به من می‌گوید و من باور می‌کنم، اما هیچ گاه در زندگی‌آم این همه درد و عذاب نکشیده‌ام."

پای راستش به قانقاریا دچار شده بود. به ناچار بر صندلی چرخدار می‌نشست. این پای مصنوعی را به سفارش و طراحی خود او برایش ساختند. فریدا با جای‌دادن پای مصنوعی در پوتین ساق ابریشمی سرخ رنگ، که با نقش اژدهای چینی تزیین شده، هم آن را به شیئی هنری شبیه کرده و هم نقص عضوش را تلطیف کرده است. در دفتر یادداشت روزانه‌اش می‌خوانیم: " به پاهایم چه نیازی دارم، وقتی بال‌ برای پرواز دارم". اما در واپسین سال حیاتش دردهای جسمی و آلام روحی‌اش چنان شدت گرفت، که به مصرف مواد مخدر پرداخت و چندی بعد در ۴۷ سالگی درگذشت.

خودنگاری‌های فریدا کالو و نیز شمایلی که او از خویش آفرید، زن هنرمند مدرن آراسته با آرایه‌های سنتی سرخپوستان، اکنون بخشی از فرهنگ عمومی شده است. هنر شخصی، جسارت در ابراز خویشتن و هویت مستقلش در فرهنگ و هنر مردسالار قرن بیستم توجه فمینیست‌ها را برانگیخت.

فیلم پرطرفدار فریدا (۲۰۰۲) ساخته جولی تایمور در برساختن چهره‌ای جهانی و رسانه‌ای از او بسیار موثر افتاد. به تدریج به شیئی واجد ارزش تبادل بدل شد. شدت این رویکرد مبادله محور در فروشگاه موزه ویکتوریا و آلبرت لندن غافلگیرکننده است: تصویر فریدا کالو و نقاشی‌هایش بر کیف و لباس و کارت و ظروف تکثیر شده، و زیورها و نقش‌مایه‌های جامه‌هایش در شمارگانی انبوه به فروش می‌رسد. فروشندگان و خریداران احتمالا نمی‌دانند یا چندان مهم نمی‌شمارند که او در اروپا به عضویت حزب کمونیست درآمد و با سرمایه‌داری و کالاسازی جهان و آدمیان بر سر مهر نبود.

زندگی فریدا کالو:

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فریدا در سال ۱۹۲۹ با دیه‌گو ریورا، نقاش و دیوارنگار ازدواج کرد
  • متولد ۱۹۰۷ در مکزیکو سیتی
  • در کودکی فلج اطفال داشت و در ۱۸ سالگی در تصادف اتوبوس تا آستانه مرگ پیش رفت.
  • در طول نقاهت خود نقاشی را آغاز کرد.
  • حدود یک سوم از آثارش خودنگاره است.
  • در سال ۱۹۲۹ با دیه‌گو ریورا، نقاش و دیوارنگار ازدواج کرد.
  • در سال ۱۹۵۴ پس از ماه‌ها درد و رنج بیماری درگذشت.
  • او از مهم‌ترین و نامدارترین زنان هنرمند تاریخ معاصر است.

موضوعات مرتبط