'شوخی طبیعت' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'شوخی طییعت' در آپارات

این هفته در آپارات فیل 'شوخی طبیعت'م ساخته محمد احمدی به‌نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

روان‌شناسان انسان را مجموعه‌ای پیچیده از خصوصیات ژنتیک، روان و محیط پیرامونی‌اش می‌دانند. مجموعه‌ای که باعث می‌شود هر کدام از ما با دیگری متفاوت و برای خودمان منحصر‌به‌فرد باشیم، اما در جهانی که برای قرن‌ها انسان‌ها را به دو بخش زن یا مرد تقسیم کرده و به‌تازه‌گی و حدود پنجاه سال است که رسما در علم پزشکی‌اش پذیرفته، کسان دیگری هستند که ممکن است زن یا مرد نباشند، شرایط زندگی برای آن‌هایی که براساس یک اتفاق در بدن‌هایی با روان‌های متضاد به‌دنیا آمده‌اند، هنوز بسیار سخت است. 'شوخی طبیعت' به موضوع تراجنسی‌ها یا ترنس‌ها می‌پردازد. کسانی که دارای هویت جنسیتی متناقض هستند. یعنی روان جنس دیگری را در کالبد یا بدن یک جنس دیگر حمل می‌کنند. بسته به شرایط فرهنگی جوامع و کشورها، این افراد معمولا با مشکلات فردی و اجتماعی متفاوتی روبرو هستند و غالبا در مراحلی از زندگی تحت فشار‌های روحی و روانی قرار دارند. گزارش‌ها می‌گویند که حدود یک سوم ترنس‌ها در جهان اقدام به خودکشی می‌کنند. در ایران از سال‌های میانی دهه شصت، مریم خاتون ملک‌آرا که روزگاری نامش فریدون بود و در رادیو‌ و ‌تلویزیون ایران کار می‌کرد، با تلاش‌هایی که کرد، توانست از آیت‌الله خمینی، رهبر وقت ایران فتوایی برای مجاز شدن عمل جراحی برای تغییر جنسیت بگیرد و از لحاظ مذهبی شرایط تغییر را برای ترنس‌ها امکان‌پذیر کند. اما آیا عمل جراحی برای تغییر جنسیت تراجنسی‌ها راه حل نهایی است؟ اصلا شرایط تراجنسی‌ها چگونه است؟ محمد احمدی فیلم‌ساز در مستند 'شوخی طبیعت' به سراغ تراجنسی‌ها رفته و تصویری از وضعیت گروهی از آن‌ها را ثبت کرده است.

ویژگی فیلم

'شوخی طبیعت' روزگار گروهی از تراجنسی‌ها ‌در جامعه سنتی ایران در یک دهه پیش را روایت می‌کند. روزگار افرادی که در برزخ و به تعبیری بین زمین و آسمان قرار دارند . فیلم تصویر عریان و بی‌واسطه‌ای را از این وضعیت به‌دست می‌دهد. فیلم‌ساز سعی کرده در تصویری که از این جامعه ارائه می‌دهد دور بایستد و قضاوتی نکند. 'شوخی طبیعت' در سال ۱۳۸۷ در ایران ساخته شده است.

درباره کارگردان

محمد احمدی متولد ۱۳۴۱ در یزد، فارغ التحصیل عکاسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و فیلم‌بردار باسابقه سینمای ایران است که سابقه‌ کار به عنوان مستندساز، عکاس، منشی صحنه، مدیر تولید، تهیه کننده‌ و مدیر فیلم‌برداری درعرصه‌ سینما را هم دارد. وی فعالیت سینمایی‌اش را به عنوان منشی صحنه در فیلم 'سجاده آتش' به کارگردانی احمد مرادپور آغاز کرد. از فیلم‌های او در مقام کارگردان به غیر از این فیلم می‌توان به فیلم‌های 'حقیقت گمشده '، 'شاعر زباله‌ها' و 'اسیر انتظار' اشاره کرد.

نگاه کارگردان

خدا جنین مرا ندید

و روح خود را در آن ندمید

پس به ناچار

روح سرگردان زنی غمگین

به جسم من حلول کرد

و امروز که بیست زمستان سرد

از آن روز می گذرد

هنوز هم مرا نمی بیند

هنوز هم مرا نمی بیند

ترانس سکچوال یکی از هویت‌های جنسیتی است که در گاه در فرهنگ ما به این انسانها به عنوان یک انسانی که انحراف جنسی دارد، می نگرند و در جامعه گاه مورد تمسخر واقع شده و از خانواده خود و جامعه ترد شده‌اند.

مستند 'شوخی طبیعت' فیلمی در باره ترانس سکچوال‌هاست که گفتار متن آن از زبان یک ترانس سکچوال بیان می‌شود.

درباره مهمان برنامه

شیوا دلدار متولد ۱۳۵۹ در تهران و دوره دبیرستان را در تهران به پایان برده است. او که به مدت ده سال به‌طراحی وب مشغول بوده، از سال ۲۰۱۱ به نروژ مهاجرت کرده و هم‌اینک ساکن شهر اسلو است.

او زنی است که در قالبی مردانه به‌دنیا آمده و هم‌اینک مشغول هورمون‌تراپی است و قصد دارد در آینده در رشته جنسیت‌شناسی به تحصیل ادامه دهد.

گفتگوی آپارات

گفتگوی حسن صلح‌جو با شیوا دلدار تراجنس ساکن نروژ درباره فیلم 'شوخی طبیعت' را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

پنج‌شنبه ساعت ۲۳:۰۰ اروپای مرکزی

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer