درخواست از انریکه و دیوید گتا؛ کنسرت عربستان را لغو کنید

انریکه حق نشر عکس Getty Images

شماری از فعالان حقوق بشر از انریکه ایلگسیاس، دیوید گتا و گروه "بلک آید پیز" خواستند که کنسرت ماه دسامبر خود در عربستان سعودی را لغو کنند.

این خواننده‌ها قرار است هم‌زمان با برگزاری اولین جایزه بزرگ مسابقات اتومبیل‌رانی "فرمول E" در عربستان برنامه اجرا کنند. حکومت عربستان از چندی پیش به دلیل قتل جمال خاشقجی با انتقاد مدافعان حقوق بشر روبرو است.

جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی که با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست همکاری می‌کرد، اوایل اکتبر و بعد از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه ناپدید شد و بعدا مشخص شد که به قتل رسیده است.

رسانه‌های آمریکا اخیرا گزارش دادند که سازمان سیا بنا بر مدارک و شواهد مشخصی به این نتیجه رسیده که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، دستور قتل جمال خاشقجی را داده است.

عمرو دیاب، جیسون درولو و گروه "وان ریپابلیک" هم قرار است در عربستان برنامه اجرا کنند.

گری کاسپارف، قهرمان پیشین شطرنج جهان و مدیر "بنیاد حقوق بشر" گفت: "تکان‌دهنده است که این هنرمندان با میلیون‌ها هوادار، حاضر شده‌اند تا با رژیم جنایتکار محمد بن سلمان همکاری کنند. این نمایانگر دو رویی این هنرمندان است. افرادی که قبلا به هوادارانشان گفته‌اند در راه عدالت اجتماعی و حقوق بشر ایستادگی می‌کنند. این کار اعتبار و آبروی آن‌ها را ویران خواهد کرد."

آقای کاسپاروف از این هنرمندان خواست بلافاصله کنسرت‌هایشان را لغو و از هوادارانشان عذرخواهی کنند.

مسابقات فرمول E که از سال ۲۰۱۱ شروع شده است، رقابت اتومبیل‌رانی میان خودروهای الکتریکی است.

این هنرمندان قرار است ۱۳ تا ۱۵ دسامبر برای سه شب در شمال غرب ریاض، پایتخت عربستان برنامه اجرا کنند.