فستیوال هنری- اجتماعی 'سوآرت' آغاز به کار کرد

ایران حق نشر عکس www.soartclub.org
Image caption پوستر فستیوال هنری - اجتماعی "سوآرت"

اولین دوره فستیوال هنری- اجتماعی "سوآرت" با تمرکز بر مسائل زنان و اقلیت‌ها، و با رویکرد تغییرات اجتماعی در بوستون آمریکا آغاز به کار کرد.

۳۶ اثر برگزیده، از مجموعه ۱۱۰ اثر هنری تولید شده، در نمایشگاه مجازی این فستیوال به نمایش درآمد. مجموعه آثار این فستیوال به مدت یک ماه در شبکه اجتماعی اینستاگرام در معرض دید و رای بازدید کنندگان قرار دارد. اثری که بیشترین لایک را دریافت کند، به عنوان اثر برگزیده مخاطبان،‌ معرفی و جایزه ویژه ای به آن تعلق می گیرد.

حق نشر عکس www.soartclub.org
Image caption متهم، نقاش: مریم لوری

"سوآرت" یک فستیوال هنری با موضوع اجتماعی است که می کوشد با گردهم آوردن هنرمندان جوان داخل ایران، که دغدغه مسائل اجتماعی دارند، در تغییرات اجتماعی اثرگذار باشد. سوآرت بر جایگاه ویژه هنرمند در ساخت اجتماعی تاکید دارد و می کوشد تکنیک و مهارت‌های ناب هنرمندان را در خدمت جامعه و وسیله‌ای برای ارتقاء آن،‌ قرار دهد.

فستیوال سوآرت به ابتکار و همت گالری "هنری تاچ" راه اندازی شده است. گالری هنری تاچ در سال ۲۰۱۲ توسط پژمان تهوری در این شهر تاسیس و تاکنون برنامه‌های متعدد هنری، آموزشی و فرهنگی را میزبانی کرده است.

بیشتر بخوانید:

مدیریت این فستیوال بر این باور است که هنرمندان، همچون دیگر شهروندان مسئولیت اجتماعی دارند به ویژه آنکه آنها با بهره‌مندی از هنر و خلاقیت‌شان می‌توانند نقش موثرتری در تغییرات اجتماعی ایفا کنند. از این رو این فستیوال می‌کوشد مسائل و مشکلات اجتماعی را تبیین و با حمایت از هنرمندان، آنها را در خلق آثار هنری برای ارتقاء جامعه یاری کند.

در اولین دوره این فستیوال بیش از ۳۰۰ هنرمند از داخل ایران مشارکت و فعالیت داشتند که در نهایت ۳۶ اثر (نقاشی، عکاسی و گرافیک) با رای هیات داوران به بخش پایانی فستیوال راه یافت. آثار برگزیده به مدت یک ماه در اینستاگرام در معرض دید و رای مردم قرار دارد.

حق نشر عکس www.soartclub.org
Image caption پرستو کرمانی نسب

بخش فیلم کوتاه این فستیوال نیز از روز ۵ ژانویه ۲۰۱۹ با نمایش آثار برگزیده،‌ آغاز به کار خواهد کرد. تمام فیلم‌ها در داخل ایران و توسط کارگردانان جوان تولید شده و بیشتر آنها اثر اول این کارگردانان جوان است.

تمامی آثار تولیدی از بعد هنری و اجتماعی (توجه به مسائل اقلیت‌های دینی،‌ مذهبی، جنسی و قومی) مورد ارزیابی و انتخاب هیات داوران فستیوال قرار گرفته است.

ویلیام آبرست، نقاش و استاد دانشگاه استون نیویورک، نادر رفوگران، مجسمه ساز و استاد دانشگاه ایالتی نیویورک، محمود کریمی حکاک کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس و استاد کالج سی نا نیویورک و خانم آیریس گرنت، نقاش و استاد دانشگاه لزلی هیات داوران این فستیوال را تشکیل می‌دهند.

حق نشر عکس www.soartclub.org
Image caption زنانگی، از لیلی نکوکار

تمامی آثار برگزیده اعم از نقاشی،‌ عکاسی، گرافیک و فیلم های کوتاه تولید شده، در بهار سال ۱۳۹۷ در دانشگاه هاروارد در شهر کمبریج ایالت ماساچوست آمریکا به نمایش در می‌آید و آثار منتخب هیات داوران، طی مراسمی معرفی و تجلیل خواهند شد.