'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر' در آپارات

این هفته در آپارات دو فیلم 'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر' ساخته رضا بهرامی‌نژاد به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم 'آقایان پرنده'

روزی روزگاری، چند تن از جوانان بندر انزلی دور هم جمع شدند تا در این شهر بندری یک گروه موسیقی راک راه بیندازند. درمحیطی بسته و در دورانی که اجرای موسیقی غربی دردسر ساز بود. زمانی که نوازنده‌ها مجبور می‌شدند سازهای‌شان را در کیسه گونی جا‌به‌جا کنند. دست بر قضا، یکی از این جوان‌های خوش ذوق اهل موسیقی با فیلم‌سازی هم آشنا بود و بعدتر تصمیم گرفت که تلاش خودش و دوستانش برای عملی کردن رویای یک کنسرت راک در شهری سنتی مثل بندر انزلی را تبدیل به فیلم کند. 'آقایان پرنده ' ساخته رضا بهرامی‌نژاد حاصل این تلاش است.

حق نشر عکس Rezabahrami
Image caption نمایی از فیلم 'آقایان پرنده'

ویژگی فیلم 'آقایان پرنده'

'آقایان پرنده' ساخته رضا بهرامی نژاد، فیلمی با شخصیت‌های واقعی در یک لوکیشن واقعی است ولی یک 'مستندنما ' است . یک بازسازی از گذشته که در آن فیلمسازش سعی می‌کند به زبان سینما قصه‌اش را روایت کند . شاید بتوان آن را گونه‌ای ویرایش و بازسازی واقعیت و در عین حال تصویری از یک جغرافیا در بستر تقابل سنت و مدرنیته دانست. فیلم در زمان ساخت‌اش در سال ۱۳۸۲ خیلی خوب مورد توجه قرار گرفت و سیمرغ بلورین بهترین مستند را از جشنواره فجر و چند موفقیت دیگر نیز به دست آورد .

درباره فیلم 'سنگ قبری برای اردشیر'

اردشیر غلامعلی‌پور هنرمند حکاک متولد بندر انزلی به سال ۱۳۱۶ خورشیدی است و در سال ۱۳۸۳ پس از طی دوره‌ای بیماری در همین شهر از دنیا رفته است. او در جوانی برای مدتی در اروپا زندگی و تحصیل کرد و به هنر حکاکی روی مس اشتغال داشت. او پس از برگزاری چندین نمایشگاه بین‌المللی از آثارش و کسب چندین جایزه جهانی همسر و فرزندانش را در آلمان رها کرد و در سال ۱۳۵۴ به زادگاهش بازگشت.

اداره فرهنگ انزلی خانه‌ای در اختیار او قرار داد تا در آن کار و زندگی کند. زندگی او در آن خانه در آن سال‌ها و شخصیت عجیب، تنها و تک‌افتاده او همواره دست‌مایه شایعات مردم شهر بود.

رضا بهرامی‌نژاد در سال ۱۳۷۸ در اولین فیلم مستندش 'سنگ قبری برای اردشیر' پا به آن خانه گذاشته و ما را با شخصیت عجیب و دنیای عجیب‌تر اردشیر غلامعلی‌پور آشنا می‌کند.

حق نشر عکس Reza Bahrami
Image caption نمایی از فیلم 'سنگ قبری برای اردشیر'

ویژگی فیلم 'سنگ قبری برای اردشیر'

'سنگ قبری برای اردشیر' مستندی فرم‌گرا است که تلاش می‌کند پرتره‌ای از یک شخصیت را متناسب با حس‌و‌حال آن شخصیت ثبت کند. فیلم لحن و تدوین خلاقانه‌ای دارد و با وجود این که کار اول فیلمسازش است و محدود به یک شخصیت مانده، توانسته به خوبی مخاطب را درگیر دنیای عجیب اردشیر کند. بیننده در این فضای سوررئالیستی رها می‌شود و در مدت کوتاه فیلم و بدون گفتار متن، اطلاعات زیادی درباره اردشیر و یا ارزش آثارش به دست نمی‌آورد بلکه بیشتر با حالات روحی و روانی او و زندگی‌اش در آن خانه تاریک و اسرارآمیز آشنا می‌شود.

درباره کارگردان

رضا بهرامی‌نژاد، مستندساز و مدیر هنری ایرانی مقیم امریکا متولد سال ۱۳۵۷ در اصفهان و بزرگ‌شده بندرانزلی است. او دانش‌آموخته گرافیک از مرکز تربیت معلم در ایران است. فیلم‌سازى را از طریق خود‌آموزی فراگرفته و فیلم‌سازی را از سال ۱۳۷۸ با فیلم کوتاه فیلم‌شناسی خیلی خیلی خصوصیشروع کرده و بیش از ده فیلم و مجموعه مستند و تعداد زیادى فیلمهاى تبلیغاتى ساخته است. هر دو فیلم 'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر' ساخته رضا بهرامی‌نژاد در زمان خودشان موفقیت‌هاى زیادى داشتند. از جمله سیمرغ بلورین بهترین فیلم مستند از بیست‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر، بهترین فیلم منتخب تماشاچیان جشنواره فیلم کوتاه تهران و بهترین فیلم جشنواره کیش برای 'آقایان پرنده'. همین‌طور 'سنگ قبری برای اردشیر' به عنوان یکى از سى فیلم برگزیده مستند بعد از انقلاب توسط خانه سینما انتخاب شده و فیلم 'آقایان پرنده' در شبکه شبکه چهار بریتانیا ( چنل فور)به عنوان فیلمی از 'استعدادهاى آینده 'نمایش داده شده است.

حق نشر عکس Rezabahrami
Image caption رضا بهرامی‌نژاد، کارگردان

نگاه کارگردان

هر دوى این فیلم‌ها در شروع دهه هشتاد ساخته شده‌اند. زمانى که موج فیلم‌سازى دیجیتال در ایران باعث ورود نسل نوینى از فیلم‌سازهاى تازه وارد شده بود. فیلم مستند برایم همواره جایى بوده که بتوانم چیزهایى که دوست دارم را به دیگران نشان دهم و از آن‌ها حرف بزنم. در این دو فیلم از شور و هیجانى گفته‌ام که زندگى در ایران در آن سال‌ها کم داشت. در واقع این فیلم‌ها بیش از آن‌که درباره واقعیت آن دوران باشند، ثبت حسرتى‌اند که هیچ‌گاه نمى‌توانست در برابر واقعیت زمخت بیرونى دوام بیاورد.

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با رضا بهرامی‌نژاد، کارگردان درباره فیلم 'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر' را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات با رضا بهرامی‌نژاد درباره فیلم 'آقایان پرنده' و 'سنگ قبری برای اردشیر'

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer