'کوپریتو' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'کوپریتو' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'کوپریتو' ساخته مهران فیروزبخت به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

هنوز هم در خانه‌ها قوطی کبریتی هست. تا قبل از دل‌بری کردن فندک از سیگار، هم در جیب هر سیگاری یک قوطی کبریت پیدا می‌شد. امروزه دیر زمانی است که دیگر کبریت آن بازار گرم و پر حرارت‌اش را از دست داده و به‌خصوص فندک‌های چینی جای کبریت‌های وطنی را گرفته‌اند. گرچه تا نیاز به آتش هست، هنوز هم این گُرز کوچک سه چهار سانتی‌متری به کار می‌آید. کبریت به تازه‌گی در ایران صد ساله شده است. مهران فیروزبخت مستند ساز در فیلم 'کوپریتو ' در همین صد سالگی کبریت در ایران، به سراغ این آتش‌افزای سالخورده رفته تا تاریخ کبریت در ایران را روایت کند. او دریافته که کبریت فقط یه کبریت ساده نیست، چرا که کبریت در تاریخ سیاسی و اجتماعی صد ساله گذشته ایران چه آتش‌ها که نیافروخته است.

حق نشر عکس MFB
Image caption نمایی از فیلم 'کوپریتو'

ویژگی فیلم

فیلم 'کوپریتو' ساخته مهران فیروزبخت روایتی شوخ و شنگ از تاریخ یک قرن گذشته ایران از منظر صنعت کبریت‌سازی است . این فیلم که از پژوهش خوبی برخوردار است تا حد زیادی متکی بر گفتار متن بنا شده است.

درباره کارگردان

مهران فیروزبخت متولد ۱۳۶۲ در زنجان و دانش‌آموخته کارشناسی کارگردانی از دانشکده هنرهای زیبا- دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد کارگردانی از دانشکده سینما تئاتر- دانشگاه هنر تهران است.

شروع فعالیت او در سینما با بازیگری در فیلم سینمایی 'شاخ گاو ' ساخته کیانوش عیاری در سال ۱۳۷۴بوده است و از کارهای دیگر او در مقام مستندساز می‌توان از مستند 'راهی برای رفتن , مستند 'پرواز ژنو - تهران (فیلمی درباره دکتر پریرخ دادستان) '

و 'مجموعه مستند مشاهیر(۱۰ مستند پرتره از ۱۰ استاد دانشگاه تهران) 'نام برد. او برای فیلم 'کوپریتو 'برنده بهترین پژوهش و ناصر حبیبیان ( گوینده این فیلم) برای این فیلم برنده بهترین گفتار متن از دهمین جشنواره سینما- حقیقت تهران شده است.

حق نشر عکس MFT
Image caption مهران فیروزبخت، مستندساز

درباره کارشناس

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم درباره فیلم 'کوپریتو' ساخته مهران فیروزبخت را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات - کوپریتو

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۶:۰۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer