گلدن گلوب ۲۰۱۸؛ پنج نکته‌ای که باید بدانیم

ساندرا اوه و اندی سمبرگ، مجریان مراسم گلدن گلوب فرش قرمز را پهن می‌کنند حق نشر عکس Getty Images
Image caption ساندرا اوه و اندی سمبرگ، مجریان مراسم گلدن گلوب فرش قرمز را پهن می‌کنند

هالیوود آماده اجرای هفتاد و ششمین دوره مراسم گلدن گلوب می‌شود؛ مراسمی که یکشنبه شب (۶ ژانویه) به وقت لس‌آنجلس برگزار می‌شود. امسال فیلم معاون با نامزدی در شش رشته پیشتاز است. معاون، فیلمی طنز‌آمیز در مورد دیک چنی، معاون ریاست جمهوری آمریکا در زمان جرج بوش پسر است.

"ستاره‌ای زاده شده است" با بازی لیدی گاگا و بردلی کوپر در پنج رشته نامزد است و فیلم‌های "سوگلی" (محبوب) و "کتاب سبز" هم در پنج رشته نامزد شده‌اند. رتبه بعدی در اختیار "بلکککلنزمن"، ساخته اسپایک لی و "بازگشت مری‌پاپینز" قرار دارد که در چهار رشته نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب شده‌اند.

این مطلب در مورد پنج نکته از گلدن گلوب امسال است که باید بدانید:

درخشش "ستاره‌ای زاده شده است"

حق نشر عکس Warner Bros
Image caption لیدی گاگا و بردلی کوپر در فیلم ستاره‌ای زاده شده است

بیایید امیدوار باشیم "ستاره‌ای زاده شده است"، برنده جایزه‌ای بشود، دست‌کم به خاطر این که بردلی کوپر و لیدی گاگا بتوانند سکانس طاقت‌فرسای اهدای جایزه در فیلم را روی صحنه به طور زنده از نو خلق کنند.

این فیلم احتمالا بزرگ‌ترین برنده این دوره خواهد بود. لیدی گاگا به احتمال قریب به یقین جایزه بهترین بازیگر زن نقش درام را می‌گیرد و فیلم هم بخت بالایی برای گرفتن جایزه بهترین فیلم درام دارد.

بردلی کوپر در اولین تجربه کارگردانی‌اش شانس گرفتن دو جایزه را دارد: بهترین بازیگر مرد نقش درام و بهترین کارگردان. ضمن این که واقعا حیف است که او به خاطر آهنگ "شلو" جایزه‌ای نبرد.

فیلم "معاون" بیشترین تعداد نامزدی جوایز را دارد و احتمالا یک یا دو جایزه (شاید کریستین بیل در نقش دیک چنی برای بهترین بازیگر کمدی/موزیکال) می‌گیرد ولی بعید است که تبدیل به ستاره درخشان این دوره از مراسم شود.

تولد مجدد هیو گرانت

Image caption بن ویشا (چپ) و هیو گرانت در رسوایی خیلی انگلیسی

گلدن گلوب همیشه با هیو گرانت مهربان بوده و او در ۲۵ سال گذشته یک بار برنده و چهار بار نامزد این جایزه شده است.

او آخرین بار دو سال پیش برای " فلورانس فاستر جنکینز" نامزد شد، ولی این بار این بازیگر ۵۸ ساله انگلیسی برای ایفای یک نقش تلویزیونی (بهترین بازیگر در یک سریال کوتاه برای تصویر کردن رسوایی جرمی تورپ، رهبر پیشین حزب دمکرات) در "یک رسوایی خیلی انگلیسی" نامزد شده است.

بن ویشا، هم‌بازی هیو گرانت هم برای نقش مکمل مرد نامزد دریافت جایزه شده است، ضمن این که خود مجموعه هم در بخش بهترین سریال کوتاه نامزد است.

شب کشتن ایو

حق نشر عکس Getty Images
Image caption فوئبی والر بریج، نویسنده کشتن ایو (چپ) در کنار ساندرا اوه بازیگر این سریال

بسیاری از ما برای شنیدن سخنرانی جذاب فیبی والر بریچ لحظه‌شماری می‌کنیم. ستاره و خالق سریال ناتمام "فلیبَگ"، که نویسنده سریال "کشتن ایو" هم هست.

او از نظر کارشناسان و بنگاه‌های شرط‌بندی جزو بخت‌های اصلی بردن جایزه بهترین درام تلویزیونی است (شبکه اول بی‌بی‌سی البته با مجموعه محافظ هم نامزد است اما این سریال بخت چندانی برای برنده شدن ندارد).

ساندرا اوه (بازیگر نقش آکا در سریال کشتن ایو) هم از بخت‌های برنده شدن بهترین درام تلویزیونی است. او همچنین به همراه اندی سمبرگ، بازیگر سریال بروکلین نه- نه روی صحنه خواهد رفت.

کشتن ایو، یک درام جنایی است که در بی‌بی‌سی آمریکا و با اقتباس از کتاب "اسم رمز ویلانل" نوشته لوک جنینگز ساخته شده است.

ایمی آدامز و رجینا کینگ، دو فیلم با یک بلیت

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ایمی آدامز (چپ) و رجینا کینگ

این دو ستاره آمریکایی دوش به دوش یکدیگر در دو رشته رقابت می‌کنند: بهترین هنرپیشه نقش مکمل زن و بهترین هنرپیشه سریال‌های کوتاه تلویزیونی.

آدامز برای ایفای نقش لینه، همسر بلند‌ پرواز دیک چنی بخت برنده شدن دارد. جایزه‌ای که شاید بتواند طلسم ناکامی او در اسکار را بشکند. آدامز تا کنون پنج بار نامزد دریافت اسکار شده است.

کینگ ولی برای بازی در نقش مادر یک زن، که به نامزدش تجاوز شده است در فیلم " اگر خیابان بیل می‌توانست حرف بزند" به کارگردانی بری جنکینز نامزد شده است و در صورت برنده شدن می‌تواند روند موفق خود را ادامه بدهد.

هر دو هنرپیشه همچنین برای دو درام جنایی کامل متفاوت تلویزیونی هم نامزد شده‌اند: کینگ برای "هفت ثانیه" و آدامز برای "اشیاء تیز".

دستاورد یک عمر برای جف بریجز

حق نشر عکس AFP
Image caption جف بریجز سال ۲۰۱۰ برای فیلم دل دیوانه جایزه اسکار گرفت

شاید بتوان گفت در دو سال اخیر به یادماندنی‌ترین لحظات گلدن گلوب نه مربوط به برنده‌ها و بخش رقابتی که مربوط به جایزه دستاورد یک عمر بوده است.

سال ۲۰۱۷ مریل استریپ با استفاده از این فرصت به دونالد ترامپ حمله کرد و سال بعد از آن اوپرا وینفری سخنرانی مفصلی اجرا کرد که عده‌ای آن را شروع تلاش برای نامزدی ریاست جهموری آمریکا قلمداد کردند.

جایزه‌ای که این دو نفر گرفتند، سسیل ب دومیل نام دارد و قرار است امسال به جف بریجز اهدا شود. موضوعات زیادی هستند که احتمال می‌رود او در سخنرانی‌اش به آن‌ها اشاره کند. او سخنگوی کمپین نه به گرسنگی کودکان است و اخیر هم روی یک مستند در مورد این موضوع سخن گفته است.

گلدن گلوب همچنین معادل تلویزیونی این جایزه را هم از این دوره راه انداخته است و کارول برنت، اولین برنده آن خواهد بود.