جدیدترین اثر بنکسی بیش از صد هزار پوند فروخته شد

فروشنده و خریدار اثر بنکسی حق نشر عکس WALES NEWS SERVICE
Image caption لین لوئیس، (سمت چپ) آهنگر خوش‌شانسی که بنکسی روی دیوار گاراژ خانه اش نقاشی کشید و جان براندلر خریدار این اثر (سمت راست)

آخرین اثر بنکسی، هنرمند ناشناس بریتانیایی، که یک ماه پیش روی دیوار یک گاراژ در شهر پورت تالبوت در جنوب ولز کشیده شده بود، بدون اینکه به حراج گذاشته شود بیش از صد هزار پوند فروخته شد.

این اثر را که پیش از کریسمس کشیده شده و بنکسی در صفحه اینستاگرامش آن را تبریک کریسمس نامیده بود، جان براندلر، یک گالری‌دار اهل استان اسکس خریده است.

این نقاشی روی دو بخش از دیوار یک گاراژ کشیده شده است. بخشی از این نقاشی کودکی را به تصویر کشیده که ظاهرا در حال لذت بردن از بارش برف است اما با دیدن بخش دیگر دیوار معلوم می‌شود که این در واقع برف نیست بلکه ذره‌های خاکستر یک زباله‌دان است که آتش گرفته است.

تخمین زده می‌شود که طی یک ماه گذشته، حدود بیست هزار نفر از این اثر هنری دیدن کرده‌اند.

آقای براندلر در گالری خود که در استان اسکس قرار دارد چند اثر دیگر از بنکسی را به نمایش گذاشته اما گفته است که این دیوارنگاره "حداقل دو تا سه سال دیگر در همین شهر می‌ماند."

به گفته آقای براندلر، این اثر به پورت تالبت تعلق دارد و می‌تواند به عنوان یکی از جاذبه های شهری، گردشگران بیشتری را به این شهر بیاورد.

او می‌گوید که بیش از صد هزار پوند بابت این اثر پرداخته است.

این نقاشی دیواری چند بار هدف حمله قرار گرفته بود و نگهبانانی برای محافظت از این نقاشی دیواری گماشته شده بودند.

بنکسی با انتشار ویدیویی در صفحه اینستاگرامش تایید کرده که این اثر کار اوست.

Image caption کار هنری بنکسی در ولز با حصار و پوشش پلاستیکی محافظت شده است

این اثر، روی دیوار گاراژ لین لوئیس، آهنگر ۵۵ ساله کشیده شده است. آقای براندلر از اینکه او قیمت خیلی بالایی برای این اثر تعیین نکرده قدردانی کرد.

آقای لوئیس می‌گوید ظاهر شدن این نقاشی روی گاراژ خانه‌اش "زندگی او را دگرگون کرده است" و او از گالری‌دارها و مجموعه‌داران و دلالان هنری پیشنهاهای بسیاری دریافت کرده است. او فکر می‌کند چون مردم شهر عاشق این اثر شده‌اند، حیف است که این نقاشی از این منطقه برود.

Image caption گفته شده که در یک ماه گذشته دستکم بیست هزار نفر از این نقاشی دیواری دیدن کردند

بنکسی نام مستعار هنرمندی بریتانیایی است که گفته شده متولد و بزرگ شده شهر بریستول در انگلستان است.

چهره و هویت این هنرمند افشا نشده اما دیوارنگاری‌های او با موضوع های اجتماعی و سیاسی شهرت جهانی دارد.

بنکسی در اوایل دهه ۱۹۹۰ کار دیوارنگاری را روی دیوارهای بریستول شروع کرد. او در سال ۲۰۱۰ برای کارگردانی فیلم "خروج از یادگاری فروشی" نامزد جایزه اسکار بود ولی در مراسم حاضر نشد.

حق نشر عکس Matt Cardy/Getty Images
Image caption اثر هنری بنکسی با حصار محافظت می‌شود و بیست و چهارساعته نگهبان دارد

موضوعات مرتبط