بهشت طلبه‌های جوان در اینستاگرام و نمایش شاه آباس

هفته تا به پایان برسد و برف‌ها آب شود، در روزنامه‌ها کاریکاتورهای کمتری به چاپ رسید، ستون های طنز کمتر شد. دزدان کتاب گرفتار شدند و کتابفروشی ها به ابتکار خریداران، رونق اندکی یافتند. یک مجله ادبی بیست ساله شد و شب بی تو مهتاب شبی برگزار شد.

اول هفته انتشار مصاحبه بهاره رهنما با فائزه هاشمی، شهر را به غلط گیری لغت به لغت کشاند و آخر هفته خانم رهنما نامه‌ای در اینستاگرام خطاب به دزد جواهراتش نوشت. رییس مجلس خبرگان از سردرگمی مشاوران رهبر در تصمیم گیری برای شبکه های مجازی گفت. فیلمی اجازه اکران گرفت که از چهار سال پیش توقیف بود، چرا که رییس حوزه علمیه، در فیلم از طریق اینستاگرام به دام افتاده.

حق نشر عکس @etemadnewspaper

چهار مادر، چهار رهایی

اعتماد نوشت: خبرخوب این است؛ صبح چهارنفر محکوم بخشیده شدند و از اعدام نجات پیدا کردند.

این خبر را خبرگزاری میزان اعلام کرد و توضیح داد که مراسمی برپا بود برای جشن رهایی چهار نفر از محکومان به قصاص نفس، آن‌ها با گذشت اولیای دم توانستند از مرگ نجات یابند و در مراسمی که برگزار شده مقامات زندان‌ها حضور داشته‌اند.

عکس بالا هم از مجموع تصاویری است که در آن مراسم و در زندان شهرری گرفته شده است.

چنین می‌نماید که تصویر از مادران چهار مقتول است که به رهایی محکومان رضایت دادند. با حضور رییس شوراهای حل اختلاف استان تهران، مدیر کل زندان‌های تهران و مسئولان روز چهارشنبه (۳ بهمن) در ندامتگاه شهر ری برگزار شد.

حق نشر عکس Azma

آزما در ۲۰ سالگی: چرا می‌نویسید

حورا یاوری بیست سالگی آزما را با ستایش پایداری توصیف کرد، جواد مجابی پرسیده چه کسی از آزادی مطبوعات می‌ترسد و توصیف کرده که رکود و سانسور، بدخواهی برای مطبوعات است.

احمد پوری جشن تولد آزمای کله شق کوچولو را تبریک گفت. لیلی گلستان نوشت: روز به روز به تعداد مجله‌ها، نشریات و روزنامه‌ها اضافه می شود. چاپ می‌شوند و نشر می شنوند و اغلب خوانده نمی‌شوند و بعد مدتی تعطیل می‌شود. اما آزما آرام و سربه زیر و متواضع حضور را به نیکی اعلام کرده است.

در شماره ویژه بیستمین سال انتشار آزما، از اهل فضل پرسیده‌اند چرا می‌نویسید. یوسف علیخانی رمان نویس گفته: "انگار چیزی هست که به عهده من نوعی گذاشته شده. اگر این توهم خدای گونه را نداشته باشم نمی توانم بنویسم."

احمد پوری به آزما گفته انگیزه نوشتن خیلی غیرعقلایی و غیر ارادی است به ویژه در آغاز کار . من از سن کم شروع کردم و در چنان موقعیتی وقتی آدم می نویسد نمی داند دلیلش چیست. مشیت علایی علت نوشتن را علاقه مندی به دنبال کردن حقیقت دیده است.

شهریار عباسی گفته: "نوشتن روشی برای کشف هستی است."

حق نشر عکس Paradise

بهشت طلبه‌های جوان در اینستاگرام

پارادایس نام فیلمی است کمدی از علی عطشانی که سال ۹۳ در ایران و اسپانیا و آلمان فیلمبرداری شد، اما چهار سال در انتطار ماند تا سرانجام مجوز اکران گرفت.

داستان فیلم این است که دو طلبه می‌خواهند برای شرکت در سمیناری به آلمان بروند، اما حاج آقا رییس حوزه راه را برآنان می‌بندد و طلبه های جوان برای اغفال حاجی فراستی ویزایی هم برای او می‌گیرند و او را به آلمان می‌برند. اما علت واقعی سفر شرکت در سمینار دانشگاهی پیرامون ادیان نیست بلکه آن دو طلبه از طریق اینستاگرام با دختری آلمانی آشنا می‌شوند و برای دیدن او راهی آلمانند.

کارگردان پارادایس در گفتگویی فیلم را یک فیلم دینی نامیده بود که با نگاهی طناز به برتری مسلمان‌های اروپا اشاره می کند. اما اصولگرایان اعتراض کردند که چرا عکس سلفی زنی بی حجاب با یک روحانی بر سر در سینماها باشد.

در فیلم پارادایس، جواد عزتی، مهران رجبی، محمدعلی نجفیان، سامان صفاری، بیتا عطشانی، الیویا بورکات، ماتیاس متس، کلاتسیدا روبرت و کاترین فولوس بازی می‌کنند. فیلمنامه هم کار مهدی علی میرزایی و علی عطشانی است.

هیجان فیلتر کردن اینستاگرام و دیگر شبکه‌های اجتماعی و سرنوشت آن‌ها به جز انتشار خبر رزمایش قطع اینترنت که به نوشته وزیر ارتباطات از "فجیع ترین عباراتی بود که برای ضایع کردن یک موضوع مهم به کار برده شد"، خبر دیگر سخنان احمد جنتی بود که خبر از جلسه ای داد که کارشناسان با رهبر داشتند برای گفتگو پیرامون سانسور شبکه های اجتماعی.

رئیس مجلس خبرگان رهبری خبر داده که به زودی قرار است محدودیت‌های بیشتری بر شبکه‌های مجازی اعمال شود، اما بلاتکلیفی و سردرگمی در جمع مشاوران رهبر هم وجود دارد: "قرار است یک حرکتی انجام دهند. اما مهم این است که باید بدانیم چه باید کرد و چه کسی باید این کار را انجام دهد".

در این سردرگمی‌ها، کاهش سرعت اینترنت راهکاری‌ بود که رئیس خبرگان رهبری پبشنهاد داد و گفت: "می‌توانستند آن را جلوتر کنترل کنند و نگذارند این‌قدر سرعت آن بالا برود. ما کلاً نمی‌توانیم جلوی آن را بگیریم، این نشدنی است، ولی می‌توانیم [سرعت] آن را کم بکنیم."

حق نشر عکس Tiwal/ سارا ثقفی

شاهدین اعدام

نمایش شاهدین اعدام نوشته ماتئی ویسنی‌یک به کارگردانی طاها محمدی در زمانی روی صحنه است که چند فیلم مستند نیز درباره اعدام های خیابانی و در منظرعام تهیه شده و منتظر اکران است. در این کار هما پارسایی دراماتورژ بود و بازیگران: (به ترتیب ورود به صحنه) محمدرضا حسن زاده، سهیل قنادان، بهار سهراب بیگی، دنیا گفتاری، مسعود لطفی، علی پور ستوده، امیر کابلی، بیتا عالمی، طاها محمدی

قصه را در یک خط می توان گفت: وقتی یک دادگاه تماشاگری بی گناه را بدون هیچ دلیل مدرکی با آوردن شاهدین دروغین گناهکار جلوه میدهد.

حق نشر عکس Shah abbasi

شاه آباس، مکتب تبریز

نمایش شاه آباس، اولین اجرای رسمی از پروژه تئاتر عبّاسی در ایران است و پروژه تئاتر عباسی اولین سیستم تئاتری ابداعی ایرانی‌ است.

نویسنده، طراح و کارگردان آن حسین نوشیر است و بازیگران: کتایون سالکی، احسان بهلولی، هدیه اصفهانی، امیر عباسیان، هومان محمدحسینی، طه ولیزاده، سمانه زارعی، مرتضی یوسفی وحسین سپهرنژاد.

تئاتر عبّاسی، بدعتی مستخرج از آمیزشِ تئاتر استایلایزد و نگارگری ایرانی. این نمایش بر مبنای مینیاتور ایرانی در مکتب تبریز طراحی و کارگردانی شده است.

خلاصه نمایش: به شاه عباس صفوی خبر می‌رسد فرزندش، محمدباقر می‌خواهد او را بکشد تا به تخت شاهی برسد. اما محمد باقر نزد پدر رفته و به او می‌گوید این خبر دروغ است. شاه عباس حرف او را باور نمی‌کند و شبها از ترس کشته شدن به دست محمد باقر سه بار جای خواب خود را تغییر می‌دهد. در این مدت شاه بی‌خواب است و کشور در آشوب. تنها عنایت، دلقک محبوب شاه از جای خواب شاه عباس باخبر است، دسته آدمخواران در انتظار امر شاه عباس هستند.

حق نشر عکس .

بی تو اما، به چه حالی!

اول هفته بود که به نوشته سروش علیخانی خبردار شدیم جلسه‌ای و شبی برای یک شعر برپاست. همان شعری که هم مادر و پدرم از بر هستند و هم من. شعری که نزدیک شصت سال از سرایش و انتشارش می گذرد و هنوز از مرگ شاعرش بیست سالی نگذشته.

شعر کوچه فریدون مشیری که چند نسل با آن در عالمی خوش و روان زیبایی را حس کردند، در خاطره این نسل‌ها محکم مانده است. چندباری با موسیقی خوانده شده اما کیست که نداند این ترانه ها چیزی بر شعر جاودانه مشیری نیافزوده است.

شب شعر کوچه غروبی در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد . شمس لنگرودی به وجوه شاعرانه شعر و چگونگی ماندگاریش در شعر فارسی معاصر پرداخت . بهار از خاطرات پدر و آنچه خود شاهدش بوده و چرایی محبوبیت کوچه گفت. تا کیوان ساکت و فاضل جمشیدی با بداهه نوازی و بداهه خوانی کوچه و دیگر سروده های مشیری را اجرا کردند. و سرانجام بابک مشیری درباره کتاب " همیشه با تو" سخن خواهد گفت که مجموعه سروده ها و مقالات منتشر نشده فریدون مشیری است و مراسم رونمایی از این کتاب انجام می شود.

کجاست مردی با چشمان آبی که می خواند بی تو مهتاب شبی باز از آن کوچه گذشتم/ همه تن چشم شدم خیره به دنبال تو گشتم…

حق نشر عکس K.Drambakhsh

دو نمایشگاه درم بخش

در دو نمایشگاهی که در ماه گذشته در گالری گویا و گالری سیحون از کارهای تازه کامبیز درم بخش برپا بود، یک بار هنرمندان هنرشناس به سخن درم بخش پی بردند که گفت هزاران طرح کارتون در کشوهایم دارم که هنوز فرصت کشیدنشان دست نداده است.

درم بخش که پنجاه سالی است که در عرصه مطبوعات ایران و جهان به عنوان یک کاریکاتوریست فعال با ذهنی روشن و انسانی شناخته شده است. هر دو نمایشگاه انفرادی با استقبال روبرو شده است.

موضوعات مرتبط