درگذشت میشل لوگران 'افسانه‌ای'، برنده سه اسکار بهترین موسیقی

میشل لوگران حق نشر عکس Getty Images

میشل لوگران یکی از مطرح‌ترین آهنگسازان و نوازندگان فرانسوی و برنده سه جایزه اسکار بهترین موسیقی روز یکشنبه (۲۷ ژانویه/۷ بهمن) در سن ۸۶ سالگی در پاریس درگذشت. بسیاری در ایران او را با اجرای قطعه‌ای از وی در یکی از آلبومهای فرهاد مهراد می‌شناسند.

او از حدود دهه‌ی ۶۰ تا ۸۰ میلادی موسیقیِ فیلم برخی از مطرح‌ترین فیلم‌های جریان موج نوی سینمای فرانسه را ساخت و فضای موسیقایی این جریان سینمایی را تحت تاثیر ملودی های خود قرار داد؛ فیلم‌هایی چون "یک زن یک زن است" و "گذران زندگی" ساخته‌ ژان لوک گدار و فیلم "کلئو ۵ تا ۷" ساخته‌ی آنیس واردا که از آثار مطرح آن سال‌های سینمای فرانسه و جهان بودند از جمله آن آثار هستند. او حتی در فیلم "کلئو ۵ تا ۷" در نقش یک آهنگساز و نوازنده بازی هم کرده بود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آنیس واردا (کارگردان "کلئو ۵ تا ۷" ) و میشل لوگران ۱۹۶۲

لوگران در طول ۵۰ سال فعالیت حرفه ای برای بیش از دویست فیلم سینمایی و تلویزیونی آهنگسازی کرد و در سال ۱۹۶۸ برای آهنگسازی فیلم "ماجرای توماس کراون" ساخته‌ی نورمن جیسون با بازی استیو مک‌کویین و فی داناوی موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین موسیقی فیلم شد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آنیس واردا (کارگردان "کلئو ۵ تا ۷" )، ژاک دمی (کارگردان فیلم "چترهای شربورگ") و میشل لوگران ۱۹۶۰

قطعه‌ اصلی این فیلم با نام "آسیاب بادی‌های ذهنت" به قدری در سراسر جهان مشهور شد که تبدیل به یکی از قطعات استاندارد تاریخ موسیقی شد و در طی سال‌ها نوازندگان بسیاری آن را اجرا کرده‌اند. فرهاد مهراد خواننده‌ ایرانی نیز اجرایی از این قطعه را در آلبوم "خواب در بیداری" ضبط نموده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption استیو مک‌کویین و فی داناوی سر صحنه فیلم "ماجرای توماس کراون"

میشل لوگران دو بار دیگر موفق به دریافت اسکار بهترین موسیقی در سال‌های ۱۹۷۱برای فیلم "تابستان ۴۲" و ۱۹۸۳ برای فیلم "ینتل" شد و به جز این ۵ بار نیز موفق به دریافت جایزه گرمی شد.

حق نشر عکس Getty Images

یکی دیگر از ساخته‌های موفق لوگران در سال ۱۹۶۴ آهنگسازی برای فیلم موزیکال "چترهای شربورگ" با بازی کاترین دونو بود. اثری به یادماندنی که تا امروز حافظه‌ موسیقایی سینما دوستان را به تسخیر خود درآورده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption چترهای شربورگ ساخته ژاک دمی ۱۹۶۴

اهمیت موسیقی فیلم برای لوگران در حدی بود که در مصاحبه ای گفته بود موسیقی فیلم برای او، بعد از دیالوگ و تصاویر، حکم کلام دوم و دیالوگ ثانویه را دارد و باید حضوری عمده و بیانگر داشته باشد.

بخش دیگری از فعالیت‌های لوگران شامل نوازندگی کلاسیک و جز و همکاری با غول‌های موسیقی جز چون مایلس دیویس ،جان کولتران و بیل اِوانس می‌شود که نشان از توانایی توامان او در نوازندگی و آهنگسازی بود.

حق نشر عکس Getty Images