کتاب شاعری از افغانستان، برگزیده جشنواره شعر فجر ایران

سید رضا محمدی حق نشر عکس farsnews
Image caption سید رضا محمدی، از برگزیدگان جشنواره شعر فجر (چپ) جایزه‌اش را از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران دریافت می‌کند

کتاب "روح اندوهگین یک شاعر" از سید رضا محمدی، شاعر افغان، برگزیده بخش شعر بزرگسال سیزدهمین جشنواره شعر فجر در ایران شناخته شد.

همچنین کتاب "دومینو" اثر ابوذر پاکروان، شاعر ایرانی نیز برگزیده این جشنواره اعلام شد و این دو شاعر مشترکا، ۶۰ میلیون تومان و تندیس جشنواره را دریافت کردند.

مراسم اختتامیه این جشنواره عصر روز شنبه در تالار قلم کتابخانه ملی ایران در تهران برگزار شد.

سید رضا محمدی درباره کتابش به بی‌بی‌سی گفت: "این کتاب بیشتر شرح مصائب و بازتاب وقایع تلخ افغانستان در سال‌های اخیر است؛ از قبیل سلاخی شدن مسافران ، کودکان و فرهنگیان. شرح ققنوسی سرزمینی که از دل خاکسترش سر بلند می‌کند."

به باور آقای محمدی این کتاب به دلیل شعرهای اجتماعی آن نظر منتقدان و داوران را جلب کرده است.

محمد کاظم کاظمی، شاعر افغان و عضو کمیته علمی سیزدهمین جشنواره شعر فجر به خبرگزاری فارس گفت اگرچه امسال جشنواره شعر فجر بخش بین‌الملل نداشت، اما اثر سید رضا محمدی به دلیلی مشمول رقابت‌های این جشنوار شد که توسط یک ناشر ایرانی در تهران منتشر شده است و ملاک داوری کتاب‌های منتشر شده در ایران بوده است.

حق نشر عکس HONARONLINE
Image caption کتاب ابوذر پاکروان هم از برگزیدگان جشنواره شعر فجر شناخته شد

کتاب "روح اندوهگین یک شاعر" را انتشارات شهرستان ادب و کتاب دومینو را انتشارات فصل پنجم در ایران منتشر کرده است.

آقای کاظمی گفته است: "از میان سه هزار کتاب شعر در بخش بزرگسالان هفت نفر به مرحله نهایی جشنواره راه یافته‌اند که سید رضا محمدی و ابوذر پاکروان برگزیده شدند."

سید رضا محمدی می‌گوید به باور او شعر امروز افغانستان می‌تواند در ایران بدرخشد.

آقای محمدی اضافه کرد:"مهم‌تر از کتاب و خود من، توجه اهل ادبیات و منتقدان ادبی به ادبیات امروز افغانستان و رشد روز افزون آن است. بی‌تردید امروزه شاعران جوان‌تر از من در ادبیات افغانستان بالیده‌اند که به مراتب شاعران بهتری‌ هستند و می‌توانند هم در ایران و هم در همه جهان بدرخشند. خجستگی شعر افغانستان، بر حذر ماندنش از آشفتگی دو دهه اخیر ادبی در ایران و شناسنامه‌دار بودن آن است. شعری که هم در ادامه سنت دیر سال سخن فارسی است و هم با قاعده‌های امروز جهانی آشناست اما هنوز هویت تاریخی‌اش را از دست نداده است."

جشنواره شعر فجر که در ادامه جشنواره‌های فیلم و تئاتر فجر برگزار شد و از مهم‌ترین جشنواره فرهنگی در ایران است.