'نوشتن بر شهر' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'نوشتن بر شهر' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'نوشتن بر شهر' ساخته کیوان کریمی به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

از 'زنده باد فلانی ' و 'مرگ بر بَهمانی ' ، تا 'دوستت دارم ' و 'لعنت بر پدر و مادر کسی که اینجا کاری بکند ' یادگارهایی هستند که بر دیوارها بسیار دیده ایم. این دیوارنویس‌ها ساده‌ترین و دم‌دستی‌ترین راه برای آشنایی با علایق عمومی و غیر رسمی مردم یک شهر هستند. در تحولات و تغییرات تاریخی در دهه‌های اخیر دیوارها و دیوارنویسی‌ها نقش عمده‌ای در انتقال پیام بر عهده داشته‌اند. کیوان کریمی مستند ساز در فیلم 'نوشتن بر شهر ' به گرافیتی‌ها و دیوارنویسی‌های خیابان‌های ایران می‌پردازد. دیوار‌نوشته‌هایی که در دوره‌های مختلف و با توجه به اتفاقات سیاسی و اجتماعی تغییر کرده‌اند. فیلم 'نوشتن بر شهر ' او هم گرچه حضور بسیار موفقی در عرصه‌های بین‌المللی داشته، اما نه تنها امکانی برای نمایش در ایران به دست نیاورده، بلکه باعث بازداشت و صدور حکم زندان برای فیلم‌سازش شده است.

حق نشر عکس Unknown
Image caption نمایی از فیلم 'نوشتن بر شهر'

ویژگی فیلم

فیلم 'نوشتن بر شهر ' ساخته کیوان کریمی گشت‌و‌گذاری در تاریخ و بر در و دیوارهای ایران است. دیوارهایی که نمایان‌گر اعتراضات و اختلافات و یا عشق و نفرت‌ها می‌توانند باشند . فیلم‌ساز در این فیلم با بهره‌گیری از دیوار‌نوشته‌ها، گرافیتی‌ها و نقاشی‌های خیابانی به روایت تاریخ سیاسی و اجتماعی ایران در چند دهه گذشته می پردازد و با استفاده از گفتار متن سعی می‌کند بار معنایی بیشتری به قاب‌های تصاویر و تدوین فیلم‌اش بدهد.

درباره کارگردان

کیوان کریمی متولد ۱۳۶۴ در بانه کارگردان کردتبارِ ایرانی است. او دانش‌آموخته رشتهٔ علوم ارتباطات اجتماعی از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. او تا کنون با فیلم‌های مستند و داستانی‌اش موفقیت‌های گوناگون در جشنواره‌های بین‌المللی به دست آورده است.

کریمی کارش را با ساخت فیلم 'کانکس ضد‌زلزله ' شروع کرد و سپس با فیلم 'مرز شکسته ' که به مسئله قاچاق سوخت در مرزهای کردستان می‌پردازد، برنده جایزه بهترین فیلم مستند از جشنواره بین‌المللی فیلم بیروت می‌شود.

کیوان کریمی در ۲۳ آذر سال ۱۳۹۲ به دلیل ساختِ فیلم مستند 'نوشتن بر شهر ' در منزل مسکونی خویش بازداشت و سپس به اتهام 'تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به مقدسات 'محکوم شده است.

آخرین فیلم کیوان کریمی فیلم سینمایی طبل نام دارد که در بخش رقابتی 'هفته منتقدین ' در هفتاد و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم ونیز به نمایش درآمد.

از دیگر کارهای او می‌توان به این فیلم‌ها اشاره کرد:

'مرد و دبه '، 'کودکان اعماق '، 'حرکت '، 'ماجراهای زن و شوهر کارگر '

حق نشر عکس keywan karimi
Image caption کیوان کریمی فیلم‌ساز

درباره کارشناسان برنامه

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تاکنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی‌رحم‌ترین ماه‌هاست ' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور، پژوهش‌گر فیلم

امید شمس نویسنده، مترجم و پژوهش‌گر فرهنگی است. او متولد تهران، دانش آموخته رشته ادبیات انگلیسی، مطالعات آمریکای شمالی و هم اکنون پژوهش‌گر مقطع دکترای حقوق بین الملل است. از سال ۱۳۷۹ در حوزه ی نقد ادبی و فرهنگی با مجلاتی از جمله نافه، بیدار، زنده رود، کتاب هفته خبر، دستور و روزنامه های همشهری، حیات نو، شرق و اعتماد همکاری کرده است. از او تا کنون ترجمه ی آثاری از سلمان رشدی، کلاریس لیسپکتور، آلن گینزبرگ، رمان "الجزایر" اثر کتی اکر، کتاب "وصال بهشت و دوزخ" اثر ویلیام بلیک و گزیده ای از شاعران زبان آمریکا منتشر شده است. نخستین مجموعه ی شعر او "آشفتگوی نها" که در سال ۸۴ به صورت زیرزمینی منتشر شد، بارها از سوی وزارت ارشاد ایران غیرقابل انتشار اعلام شده است. او عضو افتخاری انجمن قلم دانمارک است و اشعار او در پروژه‌های چند‌رسانه ای هنرمندان شناخته شده‌ای چون جنی هولتزر و ویرژیل آبلو استفاده شده است.

Image caption امید شمس، پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم مقیم پاریس و امید شمس پژوهش‌گر مطالعات فرهنگی مقیم لندن درباره فیلم 'نوشتن بر شهر' ساخته کیوان کریمی را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer