'سمفونی نوروزی تاجیکستان' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'سمفونی نوروزی تاجیکستان' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'سمفونی نوروزی تاجیکستان' ساخته محسن رحیمی به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

بهار رسید و وقت نو شدن شد. نوروز و آیین‌هایش در همه مناطقی که آن را جشن می‌گیرند، تفاوت‌های زیادی دارد. اما هیچ‌کدام از این تفاوت‌ها باعث نمی‌شود که عنوان 'آیین‌های نوروزی و بهاری ' را به همه این‌ها ندهیم. برای نوروز امسال سری به نوروزگاه شهر دوشنبه می‌زنیم تا با سنت‌ها و آیین‌هایی که در دو‌سه دهه اخیر در تاجیکستان رونق گرفته، بیشتر آشنا شویم. 'سمفونی نوروزی تاجیکستان' ساخته محسن رحیمی فیلمی است که ما را به این سفر می‌برد.

حق نشر عکس Etedali
Image caption نمایی از فیلم 'سمفونی نوروزی تاجیکستان'

ویژگی فیلم

'سمفونی نوروزی تاجیکستان' ساخته محسن رحیمی، یک مستند گزارشی درباره اتفاقاتی است که در هنگام نوروز در شهر دوشنبه تاجیکستان رخ می‌دهد. فیلم‌ساز در فیلم با وارد کردن یک شخصیت عکاس به عنوان راوی، سعی کرده یک لحن روایی به فیلم‌اش دهد، فیلمی پر از رنگ و موسیقی و رقص.

درباره کارگردان

محسن رحیمی، کارگردان متولد ۱۳۵۳ در کشور کویت و دانش‌آموخته سینمای جوان و دانشجوی کارشناسی‌ارشد روزنامه‌نگاری است. او در سال ۱۳۷۹ با ساخت فیلم‌های کوتاه و مستند کارش را شروع کرده و سابقه بازیگری در فیلم سینمایی 'خواب تلخ ' ساخته محسن امیریوسفی در سال ۱۳۸۲ را در کارنامه حرفه‌ایش دارد. او هم اکنون فیلم بلند 'بهترین 'را در کارنامه حرفه‌ایش دارد و از تجربه‌های دیگر فیلم‌سازی‌اش می‌توان به ساخت فیلم‌های ذیل اشاره کرد:

'آسمانی میان شهر '، 'اصفهان، آرزویی گمشده '، 'سکوت آهنگها دارد برای شنیدن '، 'البِشت 'و 'کیپ تاون، نگینی بر آفریقا '

حق نشر عکس Rahimi
Image caption محسن رحیمی، کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

نجیبه لِیمه نویسنده و روزنامه‌نگار و سردبیر و موسس وب‌سایت‌های جهانی آکادمی بین‌المللی بی‌بی‌سی است. او در سال ۱۹۶۸ در کابل به دنیا آمده و تحصیلات عالی‌اش را در روسیه به پایان برده است. نجیبه در سال ۱۹۹۲ در سرویس جهانی بی‌بی‌سی شروع به کار کرده است. او به عنوان مجری و تهیه‌کننده در وب‌سایت و تلویزیون بخش‌های پشتو، فارسی، روسی و انگلیسی مشغول به کار بوده است. در سال ۲۰۰۸ نجیبه اولین وب‌سایت بین‌المللی زبان را برای آکادمی بی‌بی‌سی به عربی راه‌اندازی کرد. آکادمی بی‌بی‌سی هم‌اکنون ۲۳ وب‌سایت دارد و همواره مرجع روزنامه‌نگاران بی‌بی‌سی و سایر روزنامه‌نگاران در سراسر جهان بوده است. خانم لیمه هم‌چنین نویسنده کتابهای داستان کودکان است و یک برنامه هفتگی کودکان به زبان پشتو را در بی‌بی‌سی اجرا و تهیه می‌کند.

Image caption نجیبه لِیمه نویسنده و روزنامه‌نگار

اسفندیار آدینه متولد ۱۷ اسفندماه ۱۳۵۳ در روستای «وَشَن» در کوهستان زرافشان در شمال تاجیکستان است. تحصیلات دنشگاهی او یک سال پس از فروپاشی اتحاد شوروی آغاز شد و با زمان جنگ داخلی تاجیکستان (۱۳۷۱ تا ۱۳۷۶) هم‌زمان بود. بعد از پنج سال تحصیل در رشته ایران‌شناسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه ملی تاحیکستان اسفندیار برای سه سال به پژوهش در شعر پارسی مشغول بود. در سال ۱۳۷۹ به هند رفت و دو سال در دانشگاه حیدرآباد دکن جامعه شناسی خواند و مدرک کارشناسی ارشد خود را از آنجا گرفت. بعد از بازگشت از هند به عنوان خبرنگار بی‌بی‌سی در دوشنبه استخدام شد و تا اواخر مردادماه سال ۱۳۹۷ برای بی‌بی‌سی از تاجیکستان گزارش می‌کرد. او از ۱۳۸۹ به این سو سردبیر و رئیس دفتر بی‌بی‌سی در شهر دوشنبه بوده است. وی در سال ۱۳۹۷ در یک دوره پژوهشی سه ماهه در انستیتوی رویترز برای آموزش روزنامه‌نگاری در دانشگاه آکسفورد پژوهشی در زمینه رسانه‌های اجتماعی در تاجیکستان انجام داد. به جز فعالیت روزنامه‌نگاری اسفندیار آدینه پژوهش‌هایی در زمینه فرهنگ و ادبیات فارسی، تاریخ و زبانهای باستانی ایران، مطبوعات، رسانه و سینمای فارسی‌زبان، هم انجام داده و مقالاتی در باره این موضوعات انتشار داده است.

Image caption اسفندیار آدینه، پژوهش‌گر زبان و ادبیات

وریا امیری متولد ۱۳۶۰ در تهران و دانش‌آموخته فیزیک نظری از دانشگاه یو سی ال و رویال هالووی لندن است. او از سال ۱۹۸۹ به انگلستان مهاجرت کرده و به مدت ۵ سال در دپارتمان ریاضی دانشگاه رویال هالووی به تحقیق و تدریس در فیزیک کوانتوم مشغول بوده است. او مدرس تخصصی موسیقی است و هم‌چنین به مدت دوسال برگزارکننده و مدرس کارگاه‌های آموزشی فلسفه هنر در لندن بوده است. آقای امیری در حال حاضر در دپارتمان فلسفه دانشگاه بربک لندن به تحقیق مشغول است.

Image caption وریا امیری، پژوهش‌گر فلسفه و هنر

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با نجیبه لِیمه نویسنده و روزنامه‌نگار، اسفندیار آدینه روزنامه‌نگار و پژوهش‌گر زبان و ادبیات و وریا امیری پژوهش‌گر فلسفه و هنر درباره فیلم 'سمفونی نوروزی تاجیکستان' ساخته محسن رحیمی را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات درباره فیلم 'سمفونی نوروزی تاجیکستان'

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۱۵:۳۰ ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲:۳۰ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer