کلیک‌باز: مونالیزای داوینچی به حرف آمد

این هفته به ملاقات مونالیزای سخنگو می‌رویم، ممنوعیت پیامک زدن رهگذران در نیویورک را بررسی میکنیم، نگاهی به گزارش شش‌ماهه فیسبوک می‌اندازیم، درگیری آمریکا و شرکت‌های چینی را بررسی می‌کنیم، از ممنوعیت دو بازی نینتندو در بلژیک خبر می‌دهیم و از درز اطلاعات برخی حساب‌های اینستاگرامی خواهیم گفت.

مونالیزای سخنگو

حق نشر عکس Samsung

نقاشی معروف مونالیزای لئوناردو داوینچی به کمک پژوهشگران هوش مصنوعی به حرکت در آمد.

ویدیوی تولیدشده از یک عکس، نشان می‌دهد که مونالیزا سر، چشم و دهانش را تکان می‌دهد.

این کار آخرین تلاش در حوزه فناوری جعل عمیق است که از آزمایشگاه پژوهشی سامسونگ در مسکو بیرون آمده است.

برخی از کارشناسان از سوءاستفاده‌های احتمالی فناوری جعل عمیق ابراز نگرانی کرده‌اند.

الگوریتم‌های سامسونگ که چنین ویدئویی را منتشر کرده‌اند، با ۷۰۰۰ ویدیوی عمومی از چهره‌های مشهور که پیش‌تر روی یوتیوب در دسترس بودند، آموزش دیده‌اند.

روش کار به این شکل است که هوش مصنوعی ویژگی‌ها و حرکات صورت را روی یک عکس بازنمایی می‌کند تا به آن زندگی ببخشد.

علاوه بر مونالیزا ویدیوهایی از سالوادور دالی، آلبرت اینشتین، فدور داستایوفسکی و مریلین مونرو نیز به همین روش ساخته شده‌اند.

پیامک ممنوع

حق نشر عکس Getty Images

لایحه‌ای در مجلس ایالتی نیویورک مطرح شده تا استفاده از دستگاه‌های الکترونیک همراه برای رهگذرانی که از عرض خیابان عبور می‌کنند، ممنوع شود. جریمه‌ای که برای شکستن این قانون در نظر گرفته شده می‌تواند بین ۲۵ تا ۲۵۰ دلار باشد.

"استفاده" از دستگاه شامل بازی، وب‌گردی، ارسال ایمیل و پیامک و موارد مشابه می‌شود. این قانون موارد استثنایی را برای موارد اضطراری در نظر گرفته که تماس با بیمارستان، آتش‌نشانی، پلیس و سایر خدمات اضطراری از آن جمله‌اند.

این لایحه ابتدا باید توسط کمیته‌های حمل‌ونقل در مجمع و مجلس سنا تأیید شود تا به رای‌گیری عمومی گذاشته شود.

گزارش شش‌ماهه فیسبوک

حق نشر عکس Reuters

فیس بوک آخرین "گزارش اجرایی" خود را منتشر کرده است، که جزئیات تعداد نوشته‌ها و حساب‌های کاربری را از اکتبر ۲۰۱۸ تا مارس ۲۰۱۹ ارائه می‌دهد.

در طول این مدت شش ماه، فیسبوک بیش از سه میلیارد حساب دروغین و بیش از هفت میلیون نوشته حاوی "سخنان نفرت‌انگیز" را حذف کرده که این میزان تا کنون بی‌سابقه بوده است.

همچنین فیسبوک برای نخستین بار، چند نوشته حذف‌شده را پس از تجدید نظر برگردانده است.

فیسبوک می‌گوید افزایش تعداد حساب‌های دروغین حذف‌شده به این علت است که از روش‌های خودکار برای ایجاد تعداد زیادی از آنها استفاده شده است.

به گفته فیسبوک تنها در ظرف چند دقیقه اکثر این حساب‌ها پیش از آن که فرصتی برای خسارت زدن پیدا کنند، شناسایی و حذف می‌شوند.

در این گزارش تعداد نوشته‌ها و پست‌هایی که به خاطر فروش کالاهایی چون اسلحه و مواد مخدر حذف شده‌اند نیز نمایش داده شده است.

ادامه دردسرهای هواوی

حق نشر عکس Getty Images

جنجال‌ها در مورد فعالیت شرکت چینی هواوی همچنان ادامه دارد. پس از آن که دولت آمریکا این شرکت را به فهرست شرکت‌هایی که بدون مجوز نمی‌توانند با شرکت‌های آمریکایی وارد تجارت شوند، اضافه کرد، گوگل دسترسی هواوی را به سیستم‌عامل اندرویدش محدود کرد. در بریتانیا هم نامشخص بودن سرنوشت عملکرد هواوی باعث شد شرکت‌های مخابراتی ودافون Vodafone و ای-ای EE فروش گوشی‌های همراه هواوی را متوقف کنند.

از طرف شرکت آرم ARM، طراح تراشه‌های کامپیوتری هم همکاری با هواوی را به حالت تعلیق درآورد. اقدامی که می‌تواند قابلیت هواوی را در تولید تراشه برای گوشی‌های هوشمندش با مشکل روبه‌رو کند.

دولت آمریکا در ادامه مقابله با هواوی، فناوری‌های چینی دیگر را نیز هدف گرفته است. از جمله هشدار داده که پهپادهای ساخت چین می‌توانند شرکت‌ها و سازمان‌های آمریکایی را در معرض خطر جاسوسی سایبری قرار دهند. در این هشدار از شرکت مشخصی نام برده نشده اما آمده که بیشترین تهدید، متوجه آنهایی می‌شود که از پهپادها در کارهای مرتبط با امنیت ملی و زیرساخت‌های کلیدی استفاده می‌کنند.

ممنوعیت دو بازی نینتندو در بلژیک

حق نشر عکس NINTENDO

دو بازی موبایلی ساخت شرکت نینتندو به علت آن که با قوانین محلی بلژیک درباره قمار در تضاد هستند، به زودی در این کشور از دسترس خارج خواهند شد.

بلژیک در سال ۲۰۱۸ بازی‌هایی را که از لوت باکس استفاده می‌کردند تا به بازیکنان به صورت تصادفی پاداش دهند، ممنوع اعلام کرد.

بنا بر قوانین قمار در این کشور، گیم مکانیک نوعی قمار غیرقانونی شمرده می‌شود به همین علت شرکت نینتندو اعلام کرده که بازی‌های Animal Crossing: Pocket Camp و Fire Emblem Heroes از ۲۷ اوت امسال، از دسترس خارج خواهند شد و این تصمیم به علت "وضعیت نامشخص فعلی در بلژیک برای برخی از روش‌های درآمدزایی در بازی" گرفته شده است.

هلند نیز قوانین مشابهی در مورد لوت باکس دارد که پیش از بلژیک اجرایی شده اما هر دو بازی فوق هنوز در این کشور در دسترسند.

درز اطلاعات برخی شاخ‌های اینستاگرام

حق نشر عکس Getty Images

اینستاگرام اعلام کرده که در مورد بارگذاری اطلاعات تماس نزدیک به پنجاه میلیون کاربرش در یک بانک اطلاعاتی محافظت‌نشده تحقیق می‌کند.

یک بررسی مختصر از داده‌های درز پیدا کرده نشان می‌دهد که اطلاعات عمومی حساب‌های اثرگذار، از جمله تصویر نمایه، تعداد دنبال‌کننده‌ها، محل سکونت آنها بر اساس شهر و کشور، اطلاعات تماس چون نشانی ایمیل و شماره تلفن مالک حساب در این پایگاه موجود است.

فیس‌بوک، مالک اینستاگرام گفته در این درز اطلاعات، پای یک شرکت مستقر در مومبای هند به میان کشیده شده و تحقیقات همچنان در جریان است.