'دستور آشپزی' در آپارات

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
'دستور آشپزی' در آپارات

این هفته در آپارات فیلم 'دستور آشپزی' ساخته محمد شیروانی به همراه گفتگو با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم از پاریس و مریم قربان‌کریمی مدرس سینما از لنکستر به نمایش در‌می‌آید.

درباره فیلم

آموزش آشپزی و شیوه طبخ غذا یکی از برنامه‌پر‌کن‌ترین و در عین حال پر‌طرفدار‌ترین برنامه‌های تلویزیونی در همه جای دنیا است. تلویزیون‌های فارسی‌زبان هم پر از انواع این برنامه‌ها است. برنامه‌هایی که به آشپز و شخصیت و زندگی‌اش کاری ندارند، بلکه برای‌شان مهم آن چیزی که قرار است پخته شود و صد البته مهم‌تر از آن جلب نظر اسپانسرهای آگهی‌دهنده برنامه است. اما محمد شیروانی فیلم‌ساز شناخته شده ایران که دارای نگاهی متفاوت در فیلم‌سازی است و هربار با فیلم‌هایش سعی دارد نگاه و فرم و شیوه متفاوتی از فیلم‌سازی را تجربه کند، در فیلم "دستور آشپزی"، سری به آشپزخانه بستگان و فامیل زده و با بستر قراردادن شیوه پخت غذا، سعی کرده تصویری اززندگی ایرانی، روابط درون‌-خانوادگی و فرهنگ ایرانی را ثبت کند.

حق نشر عکس MS
Image caption نمایی از فیلم 'دستور آشپزی'

ویژگی فیلم

'دستور آشپزی' یک فیلم نامتعارف، درخشان، منحصر‌به‌فرد و فراموش‌نشدنی و در عین حال بسیار خصوصی از محمد شیروانی است. فیلمی که ریشه در زندگی خود فیلم‌ساز دارد و هر کدام از ما می‌توانستیم و می‌توانیم مثل شخصیت‌های این فیلم باشیم. به سخن دیگر فیلم آیینه‌ای از زندگی ایرانی است. در این فیلم فیلم‌ساز با هجو غیرمستقیم برنامه‌های تلویزیونی آشپزی، به روابط درون خانواده و مناسبات اجتماعی نقبی زده می‌زند.

درباره کارگردان

محمد شیروانی مستندساز و کارگردان در سال ۱۳۵۲ در تهران و در یک خانواده مذهبی به دنیا آمده است. مخالفت‌های خانواده با سینما باعث شد که در نوجوانی به تئاتر و نقاشی روی بیاورد. او سپس در رشته نقاشی در دانشکده هنرهای زیبا شروع به تحصیل کرد اما از آنجا که علاقه‌مند به سینما بود، آنجا را رها کرد. او پس از آن تا هفت سال موفق به ساخت فیلم نشد ولی در سال ۱۳۷۶ از خدمت سربازی فرار کرد تا اولین فیلم کوتاه خود (دایره) را بسازد. این فیلم در سال ۱۳۷۷ منتخب منتقدان بین‌المللی جشنواره کن شد. از آن تاریخ به بعد، به صورت تمام وقت، به سینما پرداخته و در حال حاضر یکی از پیشگامان سینمای آلترناتیو ایران ا‌ست. فیلم‌های او در بیش از ۴۰۰ جشنوارهٔ بین‌المللی از جمله: کن، برلین، روتردام، ساندنس، لوکارنو، تورنتو، ترایبکا، بوسان شرکت داشته‌اند. این در حالی‌ است که آثار او در ایران به شکل گسترده منتشر نشده‌اند. شیروانی در کنار فعالیت سینمایی خود 'کارگاه‌های عملی سینمای آلترناتیو ' را نیز برگزار می‌کند. شیروانی در سال ۱۳۸۷ از سوی سینماگران فیلم کوتاه ایران به عنوان رئیس انجمن فیلم کوتاه خانه سینما برگزیده شد که در نهایت پس از ۸ ماه فعالیت استعفاء داد. در خرداد ماه ۱۳۹۴ شیروانی در اعتراض نسبت به عدم امکان نمایش عمومی فیلم‌هایش در ایران، همه فیلم‌های سینمایی و غیرسینمایی خود را روی وبگاه شخصی‌اش قرار داد. از فیلم‌های کوتاه او می‌توان به : دایره (۱۳۷۷)، کاندیدا ( ۱۳۷۸)، رضایت ( ۱۳۷۹)، گیلاس‌هایی که کمپوت شدند ( ۱۳۸۰) و کنسرو ایرانی ( ۱۳۸۱) و از فیلمهای مستند‌اش می‌توان به : رییس‌جمهور میر‌قنبر( ۱۳۸۳) ، لیلی کجاست؟ ( ۱۳۸۴) ، ۴۴۴ روز( ۱۳۸۵) ، هفت فیلم‌ساز زن نابینا (۱۳۸۶)، دستور آشپزی ( ۱۳۸۷)، ۰۲۱ ( ۱۳۸۸)، تلسکوپ( ۱۳۸۹) و از فیلمهای سینمایی‌اش به ناف(۱۳۸۱) و لرزاننده چربی ( ۱۳۹۱) اشاره کرد. در کارنامه هنری او چندین تجربه در زمینه هنر محیطی، چیدمان و ویدئو آرت دیده می‌شود. از او پیش‌تر سه فیلم "رئیس‌جمهور میرقنبر" و "در پوست خود نمی‌گنجیم" و "لرزاننده چربی" در آپارات پخش شده است.

حق نشر عکس MS
Image caption محمد شیروانی مستندساز و کارگردان

درباره کارشناسان برنامه

مریم قربان‌کریمی فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینمای ایران و خاورمیانه متولد سال ۱۳۶۰ در تهران است. او در یک خانواده فرهنگی دست‌اندرکار تلویزیون و سینما پرورش یافته و از کودکی در فیلم‌سازی انیمیشن همکاری داشته است. او در سال ۲۰۰۱ به کانادا مهاجرت کرد و تحصیلات عالی خود در رشته سینما را در کانادا و بریتانیا به پایان رسانده است. پایان‌نامه دکترایش از دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند به تغییر و تحول تصاویر زنان در سینمای ایران نگاه می‌کند. او از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۸ مشغول به تدریس در رشته ایران‌شناسی در دانشگاه سنت‌اندروز, اسکاتاند بوده است و از پاییز سال گذشته به عنوان مدرس رشته سینما در دانشگاه لنکستر انگلستان شروع به کار کرده است. قربان‌کریمی کتاب خود به عنوان 'حضوری پررنگ: تحولات تصویر زن در سینمای ایران ' را در سال ۲۰۱۵ منتشر کرده است. او همچنین در طول سالهای تحصیل و کار به فعالیت در زمینه فیلم‌سازی و تدوین مشغول بوده است که از این بین به تدوین فیلم سینمایی 'ماهی کویر ' محصول مشترک ایران و کانادا می‌توان نام برد.

Image caption مریم قربان‌کریمی فیلم‌ساز و پژوهش‌گر سینما

فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر و دانشجوی مقطع دکترای سینما در دانشگاه سوربن فرانسه است. فعالیت سینمایی خود را در نوجوانی با تحصیل در دوره‌های آموزش فیلم‌سازی انجمن سینمای جوانان ایران و ساخت فیلم‌های کوتاه تجربی آغاز کرد. پس از آن او کوشید تا با ساخت سه فیلم مستند درباره موسیقی فولکلور خراسان و یک فیلم درباره شیخ احمد جامی، صوفی و شاعر قرن ششم (مجموعه فرهنگ فولکلوریک خراسان)، سهم خود را در حفظ و انتقال این فرهنگ ایفا کند. وی تا کنون هشت فیلم مستند و چهار فیلم کوتاه داستانی و تجربی در کارنامه خود دارد. بعضی از فیلمهای او عبارتند از: 'نوایی '، 'ژنده پیل '، 'نیمکت سنگی '، 'آوریل بی رحم ترین ماههاست' و 'نامه ایرانی '. اسماعیل‌پور در کنار فیلم‌سازی به عنوان نویسنده و مترجم با نشریه‌های سینمایی همکاری می‌کند و به تازگی کتاب 'پیدایش سینمای مولف ایران، ابراهیم گلستان ' از وی به زبان فرانسه در پاریس منتشر شده است.

Image caption فرید اسماعیل‌پور فیلم‌ساز، پژوهش‌گر سینما

گفتگوی آپارات

گفتگوی آپارات با فرید اسماعیل‌پور پژوهش‌گر فیلم از پاریس و مریم قربان‌کریمی مدرس سینما از لنکستر درباره فیلم 'دستور آشپزی' ساخته محمد شیروانی را اینجا ببینید.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
گفتگوی آپارات درباره فیلم 'دستور آشپزی' ساخته محمد شیروانی را اینجا ببینید.

زمان پخش برنامه آپارات به وقت ایران :

جمعه ساعت ۲۱:۰۰ ایران

شنبه ساعت ۱۱:۰۰ ایران

یکشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

سه‌شنبه ساعت ۰۰:۱۵ایران

چهارشنبه ساعت ۲۴:۰۰ ایران

جمعه بعد ساعت ۲ بامداد

آرشیو برنامه های آپارات

برای دسترسی به صفحات برنامه‌های گذشته آپارات روی اینجاکلیک کنید.

آرشیو صفحه‌های آپارات

مشاهده برنامه از طریق وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

این فیلم در ساعات اعلام شده در جدول فوق از طریق کلیک بر روی اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون وب‌سایت بی‌بی‌سی فارسی

و یا اینجا، لینک پخش زنده تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی در کانال بی‌بی‌سی فارسی در یو‌تیوب نیز قابل مشاهده است.

آدرس پست الکترونیک برنامه آپارات: aparat@bbc.co.uk

آدرس فیس بوک برنامه آپارات: https://www.facebook.com/aparatonbbc

می توانید از طریق پنجره زیر هم با ما تماس بگیرید:

Your contact details
Disclaimer