'اولین کنسرت عمومی موسیقی پاپ غربی' در عربستان برگزار شد

حق نشر عکس EPA
Image caption جنت جکسون در جده - کنسرت خوانندگان پاپ غربی در جده اولین واقعه از این نوع در عربستان سعودی بوده است

تعدادی از ستارگان موسیقی پاپ غربی برای نخستین بار در عربستان سعودی کنسرت عمومی برگزار کردند.

این کنسرت شامگاه گذشته در فستیوال جهانی جده در شهر جده در غرب عربستان سعودی برگزار شد و جنت جکسون، فیفتی سنت و کریس براون از جمله هنرمندانی بودند که در آن برنامه اجرا کردند. این اولین کنسرت عمومی از این قبیل در عربستان سعودی بود و خبرگزاری‌ها گفته‌اند که اجرای برنامه ها با ابراز احساسات حاضران در کنسرت همراه بود.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آگاهان امور عربستان نوشته است که برگزاری چنین کنسرتی در کشوری که به داشتن گرایش‌های محافظه کارانه اسلامی شهرت دارد واقعه‌ای است که حتی تا دو سال پیش هم غیرقابل تصور تلقی می‌شد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید

حق نشر عکس Getty Images
Image caption محمد بن سلمان ولیعهد سعودی سختگیری‌های دینی را مغایر اسلام و فرهنگ عربستان دانسته و مبتکر برنامه‌ای برای توسعه اقتصادی و اجتماعی بوده است

در چند سال اخیر، دولت سعودی اقداماتی را برای باز کردن فضای فرهنگی و اجتماعی صورت داده که از جمله اجازه حضور مختلط زنان در مکان‌هایی مانند استادیوم های ورزشی و برگزاری کنسرت توسط خوانندگان زن عرب بوده است. ولیعهد سعودی که به عنوان مبتکر این تحولات شناخته شده است در مصاحبه‌ای که دو سال پیش منتشر شد، گفت که سختگیری‌های دو یا سه دهه گذشته واکنشی نسبت به انقلاب اسلامی در ایران بوده و ارتباطی به دین اسلام و فرهنگ و سنت‌های کشورش ندارد.

به گفته او، پس از انقلاب ایران، دولت‌های منطقه با این نظر که برای جلوگیری از تکرار این تجربه در کشورهایشان باید به خواسته طرفداران سختگیری دینی توجه کنند آزادی‌های مردم را محدود کردند و فضا را برای تندروهای دینی گشودند. ولیعهد سعودی این اقدام را نادرست و محدودیت‌های چند دهه اخیر را مغایر اسلام دانست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption انصراف نیکی میناج از شرکت در کنسرت جده باعث ناخرسندی طرفداران او شد که تهدید کردند بلیط کنسرت را پس خواهند داد

اخیرا گزارش شد که یکی از مقامات سعودی در سفر به لندن قراردادهایی را با چند شرکت تولید کننده انواع برنامه‌های تفریحی امضا کرد.

دولت عربستان همچنین یک برنامه توسعه را برای پیشرفت اقتصادی این کشور در نظر گرفته و گفته است که هدف از آن، قطع وابستگی اقتصادی به نفت و تبدیل عربستان به قطب اصلی اقتصاد منطقه است.

با وجود تحولات اخیر در صحنه اجتماعی و فرهنگی عربستان، شرایط این کشور هنوز با انتقاداتی از جمله در مورد تفاوت بین حقوق زنان و مردان و ادامه سختگیری‌های دینی مواجه است و در صحنه سیاسی نیز تحولاتی همطراز برنامه‌های توسعه و رفاه اقتصادی صورت نگرفته است.

قرار بود نیکی میناج، خواننده آمریکایی هم که به خاطر پوشیدن لباس‌های خاص و خواندن ترانه‌هایی با مضامین غیرمتعارف شهرت دارد، در این کنسرت شرکت کند اما او بعدا گفت که به خاطر محدودیت حقوق زنان و برخورد با همجنسگرایان در عربستان سعودی از شرکت در این کنسرت منصرف شده است.

تصمیم این خواننده با واکنش طرفداران او در عربستان همراه شد و بعضی از آنان در رسانه‌های اجتماعی حتی از قصد خود به پس دادن بلیط‌های کنسرت سخن گفتند.

موضوعات مرتبط