BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 14:39 - 20/08/2002

بزرگداشت دکتر معين در فرهنگسرای پايداری

فرهنگسرای پايداری تبديل خانه دکتر معين به مرکز فرهنگی را مديريت می کند
فرهنگسرای پايداری تبديل خانه دکتر معين به مرکز فرهنگی را مديريت می کند

سينا سعدی

فرهنگسرای پايداری که به تازگی در منطقه 14 تهران در خيابان شکوفه افتتاح شده، روز يکشنبه 27 مرداد مراسمی در بزرگداشت دکتر محمد معين صاحب معروف ترين فرهنگ فارسی برگزار کرد.

در اين مراسم محمد رضا مهر انديش مدير منطقه 14 سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران اعلام کرد که خانه دکتر معين واقع در چهارصد دستگاه و همچنين منزل امير جاهد ( پدر همسر دکتر معين ) به مرکز فرهنگی بدل خواهد شد.

در امانت و صداقت علمی دکتر محمد معين همين بس که نيما بنيانگذار شعر نو فارسی همچنانکه خانم دکتر دبيران در مجلس بزرگداشت او ياد آوری کرد، در حالی که هيچگاه مولف فرهنگ فارسی را نديده بود، پيش از مرگ خود در سال 1338 وصيت کرد که تمام آثار او را به محمد معين بسپارند. پيش از نيما، دهخدا تمام فيش های لغت نامه را بنا بر وصيت به او سپرده بود، همچنانکه علامه محمد قزوينی نيز قسمتی از کارهای ناتمام خود را.

نيما در وصيت نامه خود نوشته بود: « ... بعد از من هيچ کس حق دست زدن به آثار مرا ندارد بجز دکتر معين. اگرچه او مخالف ذوق من باشد. دکتر معين حق دارد در آثار من کنجکاوی کند... و دکتر معين مثل صحيح علم و دانش است، کاغذ پاره های مرا باز کند. دکتر محمد معين که هنوز او را نديده ام، مثل کسی است که او را ديده اما اگر شرعاً من توانم قيم برای ولد خود داشته باشم، دکتر محمد معين قيم من است. ولو اينکه او شعر مرا دوست نداشته باشد...»


... بعد از من هيچ کس حق دست زدن به آثار مرا ندارد بجز دکتر معين. اگرچه او مخالف ذوق من باشد. دکتر معين حق دارد در آثار من کنجکاوی کند. او مثل صحيح علم و دانش است.
نيما يوشيج
زندگی و آثار
محمد معين در سال 1297 هجری شمسی در محله زرجوب رشت به دنيا آمد. شش ساله بود که پدر و مادر خود را در فاصله پنج روز از دست داد. در آن زمان بيماری حصبه در گيلان سبب مرگ نزديک به 28 هزار تن شد که پدر و مادر دکتر معين از آن جمله بودند.

پدر بزرگ سرپرستی محمد را به عهده گرفت و او را به مکتب فرستاد. چندی بعد مکتب به مدرسه تبديل شد و محمد را پس از امتحان در کلاس پنجم ابتدايی نشاندند. در نتيجه پس از دو سال توانست دوره ابتدايی را با موفقيت به پايان برساند. او دوره اول متوسطه را هم در شهر رشت گذراند و برای دوره دوم به مدرسه دارالفنون تهران رفت.

دکتر معين در سال 1310 يعنی در 13 سالگی وارد دانشکده ادبيات دانشسرای عالی شد اما چون سن او کم بود به تغيير شناسنامه اش اقدام کردند و چهار سال سن او را بالا بردند. سه سال بعد موفق به اخذ درجه ليسانس در رشته ادبيات و فلسفه و علوم تربيتی شد و برای تدريس به اهواز رفت.

دکتر معين در سال 1318 به تهران منتقل شد و در دوره دکتری ادبيات فارسی نام نويسی کرد. در شهريور 1321 او نخستين دکتر ادبيات فارسی بود که از دانشکده ادبيات فارغ التحصيل شد. در همان سال با مهين پرنيان دختر اميرجاهد ازدواج کرد.


خانه امير جاهد همراه با خانه دکتر معين مرکز فرهنگی خواهد شد.
محمد رضا مهر انديش
.امير جاهد خود از تصنيف سازان و ترانه سازان بزرگ پس از مشروطيت است و نام او در رديف نام عارف قزوينی، ميرزا علی اکبر شيدا و ملک الشعراء بهار قرار می گيرد. او موسيقی دانی بود که خود بر روی ترانه هايش آهنگ می گذاشت.

امير جاهد حدود يکصد تصنيف ساخته که بسياری از آنها را خواننده مشهور آن دوره قمرالملوک وزيری خوانده است. ترانه های معروف « امان از اين دل که داد / فغان از اين دل که داد / به دست شيرين / عنان فرهاد » و « هزار دستان به چمن / دوباره آمد به سخن » و ترانه وطنی معروف « در ملک ايران / وين مهد شيران / تا چند و تا کی / افتان و خيزان » از اوست.

به همين جهت است که مدير امور فرهنگی منطقه 14 شهرداری می گويد که خانه او همراه با خانه دکتر معين مرکز فرهنگی خواهد شد.

از آغاز سال 1324 شمسی که چاپ لغت نامه دهخدا در مجلس شورای ملی شروع شد، دکتر معين به همکاری با علامه دهخدا برگزيده شد. کاری که تا پايان عمر بدان مشغول بود. وقتی در سال 1334 سازمان لغت نامه با موافقت دهخدا از منزل ايشان به مجلس شورای ملی منتقل شد دکتر معين به رياست سازمان لغت نامه منصوب شد.

پايان عمر دکتر معين تلخ بود. در سال 1345 هنگام کار در دانشکده ادبيات دچار عارضه مغزی شد و به اغما فرو رفت. اين بيهوشی پنج سال ادامه يافت و سر انجام در تيرماه سال 1350 در بيمارستان فيروزگر تهران خاموش شد.

در مجلس بزرگداشت دکتر معين در فرهنگسرای پايداری چند تن از شاگردان و همکاران او سخن گفتند از جمله خانم دکتر دبيران، دکتر موسوی بهبهانی و دکتر محمد روشن که ياد آور شد که از آثار دکتر معين هنوز « گنجينه عرفان » چاپ و منتشر نشده است. جوانی نيز غزلی را بهانه ياد دکتر معين کرده بود که يکی دو بيت آن خوب بود:

معنای تو ميان لغت نامه ها نبود
هرچند در خيال و دل ديگران پر است

به مناسبت بزرگداشت نمايشگاه عکسی نيز از او ترتيب داده شده بود.

 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما