BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 15:07 - 31/08/2002

خاطرات عباس امير انتظام منتشر شد


سينا سعدی

کتاب خاطرات عباس امير انتظام، معاون نخست وزير دولت موقت، که مدت بيست و يک سال است در حکومت جمهوری اسلامی در زندان به سر می برد به قلم خود او توسط انتشارات "نشر نی" در تهران منتشر شده است.

امير انتظام در مقدمه خاطرات خود که آن سوی اتهام نام دارد، به ياد خوانندگان می آورد که در زمان محاکمات اين امکان که اتهامات و دفاعيات او بطور کامل به اطلاع ملت ايران برسد فراهم نيامد. به اين ترتيب او به خوانندگان وعده می دهد که در اين کتاب با متن کامل اتهامات و دفاعيات رو به رو خواهند بود.

وی پس از اشاره به اينکه محاکمه اش يکی از مجادله برانگيز ترين محاکمات سياسی در تاريخ جهان بوده است می نويسد: "من با اتکال به خداوند و عنايت او و نيز تکيه بر حقيقت، شرافت و خدماتم در راه اعتلا و سربلندی ايران، آن چنان استوار و با قدرت آنها را پشت سر گذاشتم که امروز پس از بيست سال، وقتی روی می گردانم و به گذشته طولانی و لبالب رنج و سختی می نگرم، احساس افتخار و غرور می کنم. گذشته ای که توکل به خدا، اعتقاد به حقيقت و باور به صبر و مقاومت، آن را چنين درخشان و کم نظير ساخته است."

امير انتظام در مقدمه کتابش اشاره می کند که پس از چهار صد و پنجاه و چهار روز اقامت در سلول انفرادی بدون ملاقات با کسی در روز 26 اسفند 1359 محاکمه اش شروع شده و در تمام اين مدت از حق ملاقات و امکان مشاوره با وکيل محروم بوده است: " تنها ارتباط من با دنيای خارج از سلول، روزنامه بود که گاهگاهی به من می دادند و من همه مطالب آن را می خواندم و در سلولم نگاه می داشتم."

امير انتظام می گويد که زمان شروع محاکمه اش يکی از دوران های ويژه از نظر شرايط سياسی بعد از انقلاب بود که يک گروه انحصارگر تحت لوای مذهب حکومتی در حال برآمدن بود و کار تصفيه افراد و دولتمردانی که نسبت به قدرت بلامنازع آنان بيمناک بودند را آغاز کرده بود. دادگاه انقلاب دوباره فعال شده بود و اين بار به نوشته امير انتظام با وانمودن اتهامات واهی و محاکمات بدون توقف به اين هدف کمک می کرد.

او می نويسد که ابتدا از مليون شروع کردند. متهم کردن کسانی چون حسن نزيه، مقدم مراغه ای و امير انتظام و نيز مهندس بازرگان و نهضت آزادی عرصه سياست را برای انحصار طلبان و عده ای جوان دانشجو که به دليل فقدان تجربه، خطری برای آنان محسوب نمی شدند، باز گزارد.

اميرانتظام ادامه می دهد: "در اين حال اختلاف شديدی نيز بين بنی صدر، رييس جمهور وقت و شورای انقلاب بروز کرده بود و در چنين جو پرتلاطم و وحشت آوری تصميم گرفته شد که مرا در روز 26 اسفند محاکمه و در روز 29 اسفند اعدام کنند اما يک روز قبل از شروع دادگاه بنا به پيشنهاد مرحوم بازرگان که پس از استعفا از نخست وزيری، نماينده مجلس در دوره اول و نيز عضو شورای انقلاب بود، قرار شد که برای حل اختلافات بين رييس جمهور و شورای انقلاب يک کميسيون سه نفری با عضويت دکتر بهشتی، آيت الله اشراقی و حجت الاسلام محمد يزدی تشکيل شود."

به اين ترتيب جو سياسی کشور در روز 26 اسفند 59 آرام می شود و مهندس بازرگان برای ادای شهادت در صبح روز محاکمه به دادگاه می رود، آيت الله محمدی گيلانی با احترام وی را می پذيرد و ...

کتاب در دوجلد منتشر شده و در مجموع 680 صفحه دارد. اما بيشتر اين صفحات به ضمايم و گزارش محاکمه اختصاص دارد. آنچه به خاطرات اميرانتظام مربوط می شود همان 175 صفحه اول کتاب است که از 17 شهريور 1357 آغاز و به زمان محاکمه اش ختم می شود. بررسی کتاب را بعدا در همين صفحه خواهيد خواند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما