BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 16:45 - 21/10/2002

بهترين رمان فارسی سال 80

بخشی از روی جلد کتاب'چراغ ها را من خاموش می کنم'
بخشی از روی جلد کتاب'چراغ ها را من خاموش می کنم'

سينا سعدی

رمان چراغ ها را من خاموش می کنم نخستين رمان زويا پيرزاد نويسنده مجموعه داستانهای مثل همه عصرها 1370 ، طعم گس خرمالو 1376 ، و يک روز مانده به عيد پاک 1377 برنده جايزه ادبی مهرگان شد.

جايزه علمی مهرگان را نيز دکتر پرويز کردوانی با کتاب خشکسالی و راههای مقابله با آن ربود.

زويا پيرزاد متولد 1331 از ايرانيان دورگه ارمنی است که تاکنون کسی عکسی از او در مطبوعات نديده و مصاحبه ای از وی نخوانده است چون ظاهرً به اينگونه امور اعتقادی ندارد، سرخويش می گيرد و کار خويش می کند.

رمان چراغ ها را من خاموش می کنم به همراه دو رمان ديگر، تهران شهر بی آسمان اثر امير حسن چهل تن و طلسم نوشته شهلا پروين روح، نامزد نهايی دريافت جايزه ادبی مهرگان بود که توسط «پکا» سازمان پخش کتاب ايران، متعلق به اتحاديه ناشران بنياد گذاشته شده است.


روی جلد کتاب تهران شهر بی آسمان نوشته اميرحسين چهل تن
هيأت داوران پکا مرکب از کريم امامی، فرخ امير فريار، عليرضا زرگر، عنايت سميعی، کامران فانی، ثريا قزل اياغ و حسن ميرعابدينی دلايل انتخاب برنده جايزه را « ساختار روايی منسجم داستان بر مبنای الگوی رمانهای کلاسيک»، « شخصيت پردازی زنده و ملموس»، «به کارگيری نثری موجز و منضبط و متناسب با شخصيت ها و موقعيت ها و طنز پنهان»، « بازسازی محققانه مکان جغرافيايی آبادان در يک برش تاريخی» و « تحليل ظريف و دقيق روانشناختی شخصيت زن ايرانی و تنهايی او» اعلام کرده است.

در مراسمی که به منظور اهدای جوايز « پکا » عصر روز يکشنبه 28 مهرماه در محل اين موسسه برگزار شد، عنايت سميعی بيانيه هيأت داوران را قرائت کرد و گفت مراسم سومين دوره اهدای جوايز مهرگان علم و ادب، در حالی برگزار می شود که احمد محمود نويسنده توانای معاصر از ميان ما رخت بربسته است.

هيأت داوران پکا سال گذشته به منظور قدردانی از يک عمر تلاش خستگی ناپذير احمد محمود، در جهت اعتلای داستان نويسی معاصر جايزه ای ويژه با عنوان جايزه « مجموعه آثار» به وی تقديم کرد که او ضمن پذيرش جايزه و تنديس مهرگان ادب، وجه نقد آن را برای تشويق نويسندگان جوان به صندوق پکا بازگردانيد.

هيأت داوران مهرگان ادب ضمن گراميداشت نام، ياد و آثار ارزنده احمد محمود در نظر دارد از سال آينده بخش بررسی آثار داستان نويسان جوان را مورد نظر قرار دهد و جايزه مهرگان احمد محمود را به برنده آن اهدا کند.


روی جلد کتاب "طلسم" نوشته شهلا پروين روح
در بيانيه هيات داوران همچنين آمده است که رمان نويسی در سال 80 رويهمرفته چندان مطلوب نبوده و هيأت داوران ناگزير داستانهای بلند را نيز به عنوان رمان مورد بررسی قرار داده است.

در اين بيانيه همچنين به رمانهای فارسی خارج از کشور توجه شده و در اين باره گفته شده است از ضوابط جايزه مهرگان بررسی رمان های چاپ اول است.

رمان همنوايی شبانه ارکستر چوبها نوشته رضا قاسمی و دکتر نون زنش را بيشتر از مصدق دوست دارد نوشته شهرام رحيميان هر دو مورد توجه هيأت داوران قرار گرفت اما چون اين دو اثر نخستين بار در خارج از کشور به چاپ رسيده اند و انتشارشان در ايران چاپ دوم محسوب می شود، مشمول ضوابط تعريف شده برای دريافت جايزه مهرگان ادب نبودند.

با اينهمه به منظور تشويق نويسندگان ايرانی خارج از کشور که آثار قابل اعتنايی پديد آورده و ادبيات فارسی را اعتلا می بخشند، هيأت داوران تنديس ويژه « رمان تحسين شده» را به لحاظ غنای موضوع، ساختار بديع، شخصيت آفرينی نوظهور، طنز پردازی پوشيده و پنهان، نثر ساده و روان و زاويه ديد جهان شمول به رمان همنوايی شبانه ارکستر چوبها نوشته رضا قاسمی نويسنده ايرانی مقيم پاريس اهدا می کند و مراتب تقدير خود را بدين وسيله از نويسنده اعلام می دارد.

جايزه علمی

هيأت داوران جايزه مهرگان علم نيز اعلام کرد که کتاب خشکسالی و راه های مقابله با آن در ايران پديده مخرب بيابان زايی را به خوبی می شناساند و راهکارهای مقابله با آن را در سطوح مختلف بيان می کند.

کتاب دکتر کردوانی از ميان 157 عنوان کتاب دانش و فن منتشر شده در سال 1380 و 70 عنوان کتاب حوزه محيط زيست انتخاب شده است. ديگر نامزد های دريافت جايزه علمی عبارت بودند از:

- پسامدرنيسم و بحران زيست محيطی ترجمه عرفان ثابتی
- جنگل کاری در خشک بوم نوشته دکتر محمد حسين جزيره ای
- عالمی ديگر ببايد ساخت نوشته دکتر پروين منوچهری
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما