BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 11:16 - 23/10/2002

جوايز ادبی هدايت، گلشيری و احمد محمود
سينا سعدی

در ايران تا پيش از انقلاب، تنها جايزه ادبی غير دولتی جايزه فروغ فرخ زاد بود که توسط روزنامه اطلاعات بنياد گذاشته شده بود. پس از انقلاب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جايزه کتاب سال را پايه گذاری کرد اما اين جايزه به غير از آنکه دولتی بود، آثار داستانی را در بر نمی گرفت.

اولين زمزمه های پيدايی جوايز غير دولتی در سالهای نيمه دوم دهه شصت شنيده شد. اکنون شش جايزه ادبی غير دولتی در ايران وجود دارد.

سال ها پيش مجله « آدينه» که در آن زمان تنها مجله معتبری بود که در عرصه مطبوعات کشور حضور داشت قصد کرده بود يک جايزه ادبی بنياد گذارد که طی آن از نويسندگان آثار داستانی تجليل شود.

اما فکری که در مجله آدينه پيدا شده بود به علت مشکلات مالی نتوانست جامه عمل به خود بپوشد.

دو سه سال پس از آن گردانندگان مجله گردون که به وسيله عباس معروفی در تهران منتشر می شد، اين فکر را پی گرفتند و جايزه ادبی گردون را بنياد گذاشتند.

اين جايزه يکی دو سالی هم به اجرا در آمد ولی با تعطيل شدن آن مجله و رفتن معروفی به آلمان آن جايزه نيز جوانمرگ شد.

اما اين فکر ظاهرا در ايران طرفداران زيادی داشت و بسياری می کوشيدند تا يک جايزه ادبی که آثار داستانی را در بر داشته باشد و ادبيات نوين را شامل شود، در ايران پا بگيرد.


صادق هدايت
چنين فکری تا به مرحله اجرا برسد، سال ها وقت گرفت تا آنکه در سال 1379 موسسه پخش کتاب ايران (پکا) وابسته به اتحاديه ناشران و کتابفروشان توانست به کمک يکی دو تن از بانوان نيکوکار که دل در گرو ادبيات داشتند، جايزه « مهرگان علم و ادب» را پايه گذاری کند.

اين جايزه در سال اول تنها به بهترين رمان و بهترين کتاب علمی داده شد اما در سال دوم مقوله ای به نام « مجموعه آثار» را نيز در برگرفت و به مجموعه آثار احمد محمود نويسنده درگذشته ايران که در آن زمان حيات داشت، جايزه و تنديسی تعلق گرفت.

اما احمد محمود معتقد بود که جايزه بايد برای تشويق جوانانی داده شود که تازه پای در اين راه نهاده اند. به اين جهت با حاضر شدن در مراسم و پذيرفتن جايزه، مبلغ نقدی آن را به صندوق « پکا» باز گرداند.

امسال در سومين سال برگزاری اهدای جايزه مهرگان علم و ادب اعلام شد که هيات داوران مهرگان ادب در نظر دارد با گراميداشت ياد و خاطره احمد محمود، از سال آينده آثار داستان نويسان جوان را مورد نظر قرار دهد و جايزه ای به نام « احمد محمود » به آنان اهدا کند.

همچنين قرار است جايزه مهرگان از سال آينده ترجمه های ادبی را نيز شامل شود.

علاوه براين اعلام شد که جايزه « مهرگان کودک و نوجوان » نيز در دست اجراست و دوره اول اين جايزه که به نويسنده برگزيده ادبيات کودک و نوجوان اهدا می شود، در دی ماه برگزار خواهد شد.


هوشنگ گلشيری
اما جالب توجه است که پس از جايزه مهرگان، جوايز ديگری نيز پا گرفت از جمله جايزه هوشنگ گلشيری که پس از مرگ اين داستان نويس نو انديش ايران توسط بنياد گلشيری پايه گذاری شد و سال پيش به عده ای از داستان نويسان فارسی زبان جوايزی اهدا کرد.

محمد آصف سلطان زاده نويسنده افغان که تا سال گذشته مقيم ايران بود و اکنون در سوئد رحل اقامت افکنده است، به خاطر داستان "در گريز گم می شويم»، از جمله دريافت کنندگان جايزه گلشيری بود.

به هر صورت جايزه گلشيری ماند و امسال نيز قرار است به برجسته ترين آثار داستانی اهدا شود.

به غير از جوايز مربوط به آثار داستانی، مجله کارنامه نيز که در تهران منتشر می شود از سال گذشته جايزه ای برای شعر بنياد گذاشت که برای نخستين بار در سال گذشته به تنی چند از شاعران نوپرداز اهدا شد.


احمد محمود
چندی پيش خبری در روزنامه های تهران حکايت از اين داشت که منتقدان و نويسندگان مطبوعات نيز جوايز خود را به بهترين آثار داستانی اهدا خواهند کرد.

گويا اين جايزه نيز از سال گذشته پا گرفته است. همچنين جايزه ای نيز به نام جايزه «يلدا» در حال پاگرفتن است که قرار است از سوی مجله «کامياب » که مجله ای ادبی فرهنگی است و در تهران منتشر می شود، به آثار برگزيده داستانی اهدا شود.

اما مهمترين نامی که در عرصه جوايز به ميدان آمده نام صادق هدايت داستان نويس برجسته ايرانی است. به مناسبت صدمين سال تولد اين نويسنده، خانواده و دوستداران وی جايزه ای به نام وی بنياد گذاشته اند که قرار است به داستان های کوتاه اختصاص يابد. اين جايزه را جهانگير هدايت برادر زاده صادق هدايت دنبال می کند.

به اين ترتيب اکنون به غير از جايزه کتاب سال ايران که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب و اهدا می شود، شش جايزه ادبی مختص آثار داستانی و شعر در ايران بنياد شده است که هر يک به گوشه ای از آثار داستانی يا شعر می پردازند.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما