BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 17:52 - 17/11/2002

نمايشگاه آثار سه معمار ارمنی در تهران

موزه ايران باستان از جمله بناهايی است که در دوران موفق معماری معاصر ايران ساخته شده است
موزه ايران باستان از جمله بناهايی است که در دوران موفق معماری معاصر ايران ساخته شده است

سينا سعدی

جمعه شب بيست و چهارم آبان ماه، خانه هنرمندان ايران شاهد بزرگداشت ياد و خاطره سه تن از معماران برجسته ايران معاصر بود و همزمان با آن نمايشگاه عکسی از آثار آنان به نمايش در آمد که عمدتا شامل آثارشان در تهران بود.

اين سه معمار برجسته که شهرت جهانی دارند عبارتند از: وارطان هوانسيان، پل آبکار و گابريل گورکيان، نامهايی که پيش از هر چيز نشان دهنده سهم عمده ايرانيان ارمنی در ساختن ايران امروز وبه عبارت ديگر در مدرن سازی ايران است.

مجری برنامه که از جانب موسسه ترجمه و تحقيق هور، برگزارکننده مراسم سخن می گفت، پيش از دعوت از سخنرانان متنی را قرائت کرد که در آن آمده بود اين سه معمار بزرگ که به خلق آثاری نو بدور از الگوهای غريب و ناسازگار دست زده اند، مکتب روشنگری و مدرنيته را در ايران پی ريخته اند و کارهای آنان جزو زيباترين بناهای ايران محسوب می شود.

وی آنگاه از بهروز پاکدامن که از نامهای شناخته شده معماری ايران به حساب می آيد، دعوت کرد تا درباره معماران ارمنی سخن بگويد.


سه معمار بزرگ ارمنی ايرانی که به خلق آثاری نو بدور از الگو های غريب و ناسازگار دست زده اند، مکتب روشنگری و مدرنيته را در ايران پی ريخته اند و کارهای آنان جزو زيباترين بناهای ايران محسوب می شود
موضوع سخنرانی بهروز پاکدامن شرح حال هوانسيان، آبکار و گورکيان بود که بطور جداگانه به آن خواهيم پرداخت اما او مقدمه ای بر سخنان خود داشت که فضای به وجود آمده در دو دهه نخستين قرن حاضر هجری خورشيدی را تصوير می کرد.

آقای پاکدامن گفت کافی است در نقاط مرکزی شهر تهران حرکت کنيم و هر جا بنای زيبايی ديديم يا بنايی ديديم که ما را تحت تأثير قرار داد، مطمئن باشيم که کار اين سه تن است يا پيروانشان.

بهروز پاکدامن اشاره کرد که شروع تحولات معماری در ايران از آغاز سده چهاردهم هجری خورشيدی است و افزود که اين تحول با تحولات بسياری در زمينه اقتصادی، اجتماعی و سياسی در کشور همزمان است.

او افزود: "در اين زمان جنبش بزرگی در زمينه سازندگی و مدرن گرايی و ترقی خواهی به وجود آمد و فرصتی به دست داد تا بسياری از شرکت های خارجی که از توان بسيار بالايی برخوردار بودند، به ايران بيايند و کار کنند. همزمان با آن بسياری از ايرانيانی که برای ادامه تحصيل به خارج رفته بودند به ايران آمدند و در کوران اين جنبش قرار گرفتند و تجربه های خود را که در اروپا به دست آورده بودند در ايران به کار بستند و در مجموع به دليل مساعدت همه عوامل، دوره موفق معماری دهه های بيست، سی و حتی چهل در ايران پديد آمد که مرهون همان جو و خبرگانی است که به ايران آمدند و کار کردند."


در آغاز سده چهاردهم هجری خورشيدی جنبش بزرگی در زمينه سازندگی و مدرن گرايی و ترقی خواهی در ايران به وجود آمد و فرصتی به دست داد تا بسياری از شرکت های خارجی که از توان بسيار بالايی برخوردار بودند به ايران بيايند و کار کنند
آقای پاکدامن برای مثال از خارجيانی که در آن دوره به ايران آمدند از آندره گدار فرانسوی نام برد که در اوايل قرن، به ايران آمد و دانشکده هنرهای زيبا را بنياد گذاشت و محوطه دانشگاه تهران را ايجاد کرد و موزه ايران باستان و کتابخانه ملی را ساخت.

سخنران نتيجه گرفت که فضا و جو بسيار خاص و باروری در ايران آن دوره به وجود آمد که با فعاليت سه معمار معروف ايران همزمان شد و آنان توانستند در ايران هنر و ذوق و سليقه خود را به منصه ظهور برسانند.

پس از بهروز پاکدامن، بيژن شافعی درباره روند تخريب در يادگارهای با ارزش بافت ميانی ايران سخن گفت و سپس سه لوح يادبود به سه تن از بازماندگان معماران نامی اهدا شد و حاضران از نمايشگاه آثار سه معمار شاخص ايرانی ديدن کردند که شامل عکس هايی از آثار معماری آنان بود که ديوارهای نمايشگاه خانه هنرمندان را پوشانده بود.

اين آثار برای تمام کسانی که در تهران زندگی کرده اند کاملاً آشنا است، بناهای مهمی چون کاخ وزارت خارجه، ساختمان وزارت صنايع، باشگاه افسران، سينما نياگارا، سينما ديانا، سينما متروپل، کاخ سعد آباد، عمارت اصلی بانک سپه، هنرستان سابق دختران، اولين ايستگاه راديو (بی سيم) ساختمان کليسای ارامنه کاتوليک، مدرسه کر و لال های باغچه بان و مانند آنها.

مراسم و نمايشگاه آثار که به کوشش موسسه ترجمه و تحقيق هور با حمايت شورای خليفه گری ارامنه تهران و با همکاری جامعه مهندسان معمار ايران و خانه هنرمندان ايران برپا شده است به مدت چهار روز ادامه خواهد داشت.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما