BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 18:17 - 10/12/2002

برندگان جايزه گلشيری اعلام شدند

بخشی از روی جلد کتاب'چراغ ها را من خاموش می کنم'
بخشی از روی جلد کتاب'چراغ ها را من خاموش می کنم'

سينا سعدی

جايزه هوشنگ گلشيری طی مراسمی که عصر دوشنبه هجدهم مرداد ماه با حضور جمع کثيری از نويسندگان و علاقه مندان در فرهنگسرای هنر برگزار شد، به رمان چراغ ها را من خاموش می کنم، نوشته زويا پيرزاد به عنوان بهترين رمان و نيز به رمان همنوايی شبانه ارکستر چوبها به عنوان بهترين رمان اول سال 80 تعلق گرفت.

همچنين نيمه سرگردان ما نوشته محمد رحيم اخوت به عنوان بهترين مجموعه داستان سال 80 و مادموازل کتی نوشته ميترا الياتی و بعد از آن شب نوشته مرجان شير محمدی بطور مشترک به عنوان بهترين مجموعه داستان اول سال 80 انتخاب شدند. منظور از رمان اول و مجموعه داستان اول، نخستين رمان و نخستين مجموعه داستانی است که از يک نويسنده در ايران چاپ شده است.

از برندگان رمان ها زويا پيرزاد در جلسه حضور داشت و جايزه خود را دريافت کرد اما رضا قاسمی که مقيم فرانسه است تلفنی پيامی فرستاده بود ک در موقع خود پخش شد. محمد رحيم اخوت، ميترا الياتی و مرجان شير محمدی نيز جوايز خود را شخصاً دريافت کردند و هريک کلامی چند با حاضران در ميان نهادند و مورد تشويق آنان قرار گرفتند.

پيش از اهدای جوايز، بيانيه هيأت داوران دومين دوره جايزه هوشنگ گلشيری قرائت شد که در آن به چند نکته کلی اشاره شده بود: "ويژگی چشمگير اين مجموعه ( مجموعه آثاری که هيأت داوران خوانده اند ) حضور داستان نويسان جديد بود که برای اولين بار کتابی از آنها منتشر می شد و گاه بويژه در مقوله مجموعه داستان برخی از آنها از لحاظ کيفيت چندان تفاوتی با آثار نويسندگان با سابقه نداشتند. حضور چشمگير زنان نيز که تجربه های خود را در داستان و رمان عرضه کرده اند، نبايد ناگفته بماند. طرح آگاهانه مسايل خاص زنان در برخی از اين آثار کاملاً مشهود بوده است."


ويژگی چشمگير اين مجموعه ( مجموعه آثاری که هيأت داوران خوانده اند ) حضور داستان نويسان جديد بود که برای اولين بار کتابی از آنها منتشر می شد و گاه بويژه در مقوله مجموعه داستان برخی از آنها از لحاظ کيفيت چندان تفاوتی با آثار نويسندگان با سابقه نداشتند
بخشی از بيانيه هيئت داوران
در بخشی ديگر از بيانيه هيأت داوران به سرسری گرفتن زبان در برخی از آثار، کاربرد غلط های مصطلح، ناپيراستگی و غلط های فاحش دستوری، سستی بيان که گاه حتی ارتباط خواننده را با متن مختل می کرد، اشاره رفته و بر امر ويرايش تأکيد شده بود.

در پاره ای ديگر از بيانيه هيأت داوران، با تاکيد بر "وانفسای کم خوانی و شمارگان اسفبار"، به ناشران توصيه شده بود "با وسواس و دقت بيشتری آثار را برای چاپ بپذيرند" و به نويسندگان بويژه آنها که اولين آثارشان را به چاپ می سپارند توصيه شده بود که "در اين کار شتاب نورزند و شوق و عشق را شرط کافی گام زدن در عرصه ادبيات نپندارند."

در شروع برنامه که يک ساعتی طول کشيد فيلمی از مراسم سال گذشته اهدای جوايز گلشيری پخش شد که در آن احمد محمود که در آن زمان زنده بود جايزه خود را دريافت می کرد و به اين ترتيب يادی از نويسنده همسايه ها به ميان آمد که سال گذشته هنوز در ميان ما بود.

سپس فرزانه طاهری همسر زنده ياد گلشيری، درباره فعاليت های بنياد گلشيری سخن گفت و از جمله ياد آور شد که مجموعه داستان در گريز گم می شويم اثر محمد آصف سلطان زاده نويسنده افغان که سال گذشته بهترين مجموعه داستان اول شناخته شد، به زبان های فرانسه و ايتاليايی ترجمه شده است.

سلطان زاده سالها مقيم ايران بود و مجموعه داستان او از سوی انتشارات آگاه منتشر شد اما خود وی پس از سالها سرانجام امسال مجبور به ترک ايران شد و به دانمارک رفت.

هيأت داوران دومين دوره جايزه گلشيری عبارت بودند از احمد اخوت، هلن اوليايی نيا، عادل بيابانگرد جوان، حسين پاينده، سيمين دانشور، مژده دقيقی، عبدالله کوثری، ليلی گلستان، نسترن موسوی، ابوالحسن نجفی.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما