BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 15:05 - 19/12/2002

ديدار با رضا قاسمی

دلمشغولی عمده رضا قاسمی که در پاريس زندگی می کند نويسندگی است
دلمشغولی عمده رضا قاسمی که در پاريس زندگی می کند نويسندگی است

شاهرخ گلستان در پاريس

رضا قاسمی، کارگردان تئاتر و موسيقيدان 53 ساله ايرانی، که از سال 1366 شمسی در پاريس زندگی می کند، در ايران قبل از انقلاب اسلامی فعاليت های هنری اش را با نمايشنامه نويسی شروع کرد و در سال 1347 بود که با چاپ نمايشنامه کسوف در مجله خوشه خودش را شناساند.

قاسمی در سال 1355 برنده جايزه اول نمايشنامه نويسی در جشنواره توس شد و تا انقلاب اسلامی کارهای نمايشی اش را در کارگاه نمايشی وابسته به "جشن هنر شيراز" پی گرفت.

او در زندگی تازه اش در پاريس هم آهنگ ساخته است، هم کنسرت موسيقی ايرانی ترتيب داده و هم سه تار نواخته است و هم نمايش به صحنه آورده است. اما اکنون دلمشغولی عمده او نويسندگی است.


در ميان آثار متعدد او، سه کتاب تمثال و حرکت با شماست مرکوشيو و همنوائی شبانه ارکستر چوب ها به زبان فرانسه ترجمه و توسط ناشران فرانسوی انتشار يافته است.

نمايشنامه حرکت با شماست مرکوشيو را همان زمان انتشار، راديو فرانسه خريد و در راديوی فرهنگی خود که از اعتبار بسيار برخوردار است اجرا کرد.

و همنوائی شبانه ارکستر چوب ها که نخستين بار در 1375 در آمريکا منتشر شد، امسال در ايران مجوز انتشار گرفت و در همين يکی دو ماه گذشته موفق به دريافت سه جايزه از سه بنياد مختلف شد: تنديس (رمان تحسين شده) مهرگان ادب، جايزه منتقدان و نويسندگان مطبوعات برای بهترين رمان سال و جايزه "رمان اول" بنياد گلشيری در تهران.

در ديدار و گفتگوئی که با رضا قاسمی داشتم، درباره انتشار کتابش در ايران، اظهار داشت که يکی دو سال است توجه به ادبيات فارسی خارج از کشور شروع شده است و نشريات ادبی و فرهنگی سعی در چاپ اين گونه آثار دارند.

همين امسال سه چهار کتاب اثر نويسندگان ايرانی خارج از کشور مجوز گرفت و چاپ شد که يکی از آنها هم کتاب همنوائی شبانه ارکستر چوب ها بود.

قاسمی گفت به نظر می آيد که هم مقامات دولتی و هم نويسندگان و اهل ادب به ضرورت اين داد و ستد فرهنگی واقف شده اند و دريافته اند که بر خلاف تصورات اوليه، چنين نيست که نويسندگان ايرانی مقيم خارج با کنده شدن از سرزمين شان، ريشه هايشان خشکيده شده باشند.


جلد ترجمه کتاب "همنوائی شبانه ارکستر چوب ها" به فرانسه
ضمنا همين نويسندگان با استفاده از تجربيات نسل قبلی مهاجران و تبعيديان آموخته اند که خود را منزوی نسازند و با جامعه ميزبان ارتباط داشته باشند و آنها را وارد ادبياتشان کنند.

قاسمی از توفيق کتابش در ميان خوانندگان ايرانی اظهار رضايت کرد و واقع بينانه گفت برای آثاری مثل همنوائی شبانه ارکستر چوب ها، با اين که چاپ اول آن با تيراژ دو هزار جلد منتشر شد، اما بعد از شش ماه به چاپ دوم رسيده است و اين توفيق رضايت بخشی است.

رمان همنوائی شبانه ارکستر چوب ها به رفتار و برخورد تنی چند از ايرانيان مقيم پاريس که ساکنان اطاق های محقر زير شيروانی يک ساختمان هستند می پردازد و روحيه و خلقيات آنان را به نمايش می گذارد.

قاسمی در پيامی که برای مراسم اعطای جوائز بنياد گلشيری فرستاد، با ذکر اين نکته که تصوير ما از خودمان بسيار متفاوت است با تصوير ديگران از ما، انبوه سفرنامه های خارجيانی را که گذارشان به ايران افتاده است شاهد می آورد.

او در پيام خود می نويسد: "التفات داوران سه جايزه مختلف به اين رمان، اطمينان خاطری است به خواننده که همنوائی شبانه، هرچه که هست، تصويری نيست که بتوان از کنارش بی اعتنا گذشت. از اين بابت ممنونم."

قاسمی اضافه می کند: "گمان می کنم امروز ما به اين خودآگاهی رسيده ايم که ادبيات داخل و ادبيات خارج دو تصوير متفاوتند و نه دو تصوير مختلف، درست مثل تفاوت تصوير هر يک از دو چشم. و در داد و ستد مدام داخل و خارج، و در تطابق مدام اين دو تصوير است که ما به درک روشن تری از هستی خود می رسيم."
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما