BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 16:56 - 18/01/2003

معرفی منتقدان و پژوهشگران برگزيده شعر

محمد حقوقی برنده جايزه اول منتقدان و پژوهشگران
محمد حقوقی برنده جايزه اول منتقدان و پژوهشگران

سينا سعدی

مراسم اهدای جايزه منتقدان و پژوهشگران برگزيده شعر که از سوی خانواده بيژن جلالی شاعر از دست رفته ايران بنياد شده است، عصر جمعه بيست و هفتم دی ماه با ياد و خاطره او در رستوران "سورن" در تهران برگزار شد و ضمن آن محمد حقوقی شاعر و منتقد سرشناس شعر، شمس لنگرودی شاعر و پژوهشگر عرصه شعر و کاميار عابدی منتقد شعر به عنوان منتقدان و پژوهشگران برگزيده جايزه خود را دريافت کردند.

در آغاز اين مراسم که دکتر محمد جليلی آن را اداره می کرد، سيمين بهبهانی از شعر و زندگی بيژن جلالی گفت و خاطراتی از او نقل کرد.

خانم بهبهانی گفت: "به ياد دارم روزی از کودکی های خود برايم سخن می گفت که به دايی خود صادق هدايت بسيار علاقه مند بوده و هميشه بيرون مجلس محاوره ای که او با دوستانش داشته گوش به زنگ می نشسته و به گفته هاشان دل می سپرده، اما هر وقت وارد آن مجلس می شده، دايی، او را که کودکی برازنده و زيبا بوده به بهانه ای از آنجا دور می کرده و می گفته برو پيش مامان!"

سيمين بهبهانی اضافه کرد: "واقعه عمده دوران جوانی او خواندن بوف کور بود و بوف کور برايش کتاب زير و رو کننده ای بود. جلالی در جوانی به پاريس رفت تا پزشک شود اما شايد بر اثر خواندن همين کتاب به ادبيات روی آورد و با مکاتب ادبی آشنا شد. آثار بودلر و والری را خواند. با الوار آشنا شد. در مراسم تدفين او شرکت کرد و سرانجام سودای آموزش پزشکی را واگذاشت و به ادبيات روی آورد. ضمناً روح حساس او در کشاکش اين انتخاب و اين تغيير مسير دچار نوسان های آزار دهنده شد و به نوشتن شعر پرداخت، يعنی تداعی آزاد و نوشتن اتوماتيک که به قول خودش تجربه گرانبهايی است و برای رسيدن به شعر مدرن بايد از اين راه گذر کرد. به فرانسه هم شعرهايی نوشت و تقريباً می توان گفت که از نخستين کسانی بود که تداعی آزاد را در شعر فارسی تجربه کرده است."

پس از سيمين بهبهانی، بهاء الدين خرمشاهی دو شعر از سروده های خود را درباره بيژن جلالی خواند و سپس جواد مجابی بيانيه هيأت داوران را قرائت کرد که در آن ضمن اشاره به نقش منتقدان و پژوهشگران و نظريه پردازان ادبی بر اين نکته تأکيد شده بود که حضور نقادان برای ياری رساندن به ذوق عمومی و انتخاب های گسترده و لازم سخت ضروری است.


جواد مجابی بيانيه هيات داوران را خواند
بهاء الدين خرمشاهی اضافه کرد: "اما اگر در اين ملک منتقدان برجسته کم داريم، يکی از دلايل آن اين است که بازار داد و ستد کالای کتاب راکد است و رسانه های ما کارکرد نقد و پژوهش را چندان جدی نگرفته اند."

هيأت داوران در پايان بيانيه پيشنهاد کرده بودند که برای رونق گرفتن کار نقد و پژوهش ادبی، جمعی از کتاب شناسان و منتقدان و پژوهشگران با افراد منتخب اتحاديه ناشران و نمايندگان رسانه ای گروهی در جلسات مشترک گرد آيند و در مورد نوع کمک رسانی اقتصادی و تقويت حرفه ای اين رکن ضروری بازار کتاب چاره انديشی کنند".

پس از اعلام نام برندگان جايزه منتقدان و پژوهشگران، سيمين بهبهانی به معرفی محمد حقوقی پرداخت و او را در شيوه نقد شعر صاحب نظری توانا و بی غرض و امين دانست و گفت استاد محمد حقوقی نقد شعر را بطور اختصاصی و جدی و با کاربرد دانشگاهی انتخاب کرده و آثار گرانبهايی بطور منظم و دقيق پديد آورده است که زير عنوان "چهره های شعر امروز ايران" يک دوره سودمند از اطلاعات پر ارزش درباره شاعران برجسته و مدرن ايران در دسترس علاقه مندان به ادبيات می گذارد.

خانم بهبهانی گفت که آثار حقوقی تا کنون درباره احمد شاملو، مهدی اخوان ثالث، سهراب سپهری، فروغ فرخ زاد و نيما منتشر شده و "شنيده ام که نيت خير کرده اند و دفتر ششم را درباره اين مخلص نوشته اند و اميد من آن است که تا شادروان نشده ام چشمم به ديدار آن روشن شود".

پس از آن حقوقی درباره شعر سخن گفت و ياد آور شد که هرگز به چشمداشت جايزه و تشويق قلم نزده است. او به عنوان منتقد شعر اشاراتی به تاريخ شعر ايران کرد و گفت معتقد است که در تاريخ ادب، حق هيچ کس پايمال نمی شود و هر کس جايگاه خود را پيدا می کند. او گفت ما چهار شاعر درجه يک در زبان فارسی داريم و اضافه کرد: "اگر خودمان را بکشيم يک شاعر درجه دوم را نمی توانيم در کنار آنها قرار دهيم". او گفت چکاد جای شعر فارسی از آن فردوسی، سعدی، مولانا و حافظ است.

آنگاه جواد مجابی شمس لنگرودی را معرفی کرد و او را شاعر با قريحه ای خواند که بار نقد و پژوهش شعر را هم به دوش کشيده است. مجابی در پايان سخنان خود آثار شمس لنگرودی را برشمرد و شمس نيز پس از دريافت جايزه، خاطراتی از بيژن جلالی نقل کرد و آموخته های خود را از او بيان کرد.

معرفی و اهدای جايزه کاميار عابدی از سوی دکتر احمد محيط پايان بخش برنامه جايزه منتقدان و پژوهشگران بود.

هيأت داوران اين جايزه عبارت بودند از صفدر تقی زاده، دکتر محمد جليلی، بهاءالدين خرمشاهی، کامران فانی، جواد مجابی و فرخ امير فريار.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما