BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 14:32 - 21/06/2003

جادوی تازه هری پاتر

تاکنون دويست ميليون نسخه از کتابهای هری پاتر به پنجاه و پنج زبان در سراسر جهان منتشر شده است
تاکنون دويست ميليون نسخه از کتابهای هری پاتر به پنجاه و پنج زبان در سراسر جهان منتشر شده است

سرانجام پس از سه سال انتظار، پنجمين کتاب از سری داستانهای هری پاتر به بازار آمد.

فروش اين کتاب که "هری پاتر و محفل ققنوس" نام دارد و در 766 صفحه چاپ شده، از نيمه شب گذشته (آغاز21ژوئن) در کتابفروشيهای بريتانيا، آمريکا، کانادا، استراليا و بسياری ديگر از کشورهای جهان آغاز شد.

جی کی (با اسم اصلی جوانين) رولينگ - JK Rowling ، خالق هری پاتر نيز در لحظه آغاز فروش اثر تازه خود، در يکی از کتابفروشيهای ادينبورگ، پايتخت اسکاتلند حضور يافت.

کتاب تازه اين نويسنده اسکاتلندی تاکنون سريعتر از هر کتاب ديگری در جهان به فروش رفته و رکورد فروش کتاب از طريق شبکه اينترنت را نيز شکسته است.

کتابفروشی اينترنتی آمازون که مهمترين کتابفروشی اينترنتی در جهان به شمار می رود تاکنون يک ميليون سفارش پيش خريد اين کتاب را دريافت کرده است.


انتظار می رود داستان تازه هری پاتر سی ميليون پوند نصيب نويسنده خود کند
گفته می شود که تاکنون هيچ کالايی در چنين وسعتی از طريق شبکه اينترنت در جهان به فروش نرفته و توزيع نشده است.

از "هری پاتر و محفل ققنوس" تاکنون سيزده ميليون نسخه به چاپ رسيده و انتظار می رود سی ميليون پوند درآمد نصيب نويسنده خود کند.

"هری پاتر و جام آتش" نيز که چهارمين کتاب از سری داستانهای هری پاتر بود و سه سال پيش به بازار آمد در زمان خود عنوان کتابی را کسب کرد که سريعتر از هر کتاب ديگری در تاريخ به فروش رفته است و اکنون آن شهرت نصيب پنجمين کتاب اين سری شده است.

داستانهای هری پاتر از همان شش سال پيش که نخستين بخش آن در قالب کتابی با عنوان "هری پاتر و سنگ جادو" به بازار آمد، با استقبال ناگهانی و گسترده عمومی مواجه شد.

از دو کتاب نخست اين سری دو فيلم سينمايی ساخته شده که هر دو در رديف پر فروشترين فيلمهای روز در آمدند و در سراسر جهان بيش از يک ميليارد پوند فروش داشتند.

هری پاتر حتی در کشورهای غير انگليسی زبان نيز محبوب است.

در پايتختهای فرانسه، بلژيک و رومانی فروش پنجمين داستان هری پاتر همزمان با کشورهای انگليسی زبان از نيمه شب گذشته آغاز شد.

در کپنهاگ، پايتخت دانمارک، کتابفروشيها تا ديروقت باز ماندند تا فروش کتاب هری پاتر را آغاز کنند و در آن سوی جهان، در هنگ کنگ، کتابفروشها برای اينکه فروش اين کتاب را همزمان با کتابفروشيهای لندن آغاز کنند خيلی زودتر از هميشه مغازه خود را باز کردند.


رئيس کتابخانه عمومی نيويورک کتاب تازه هری پاتر را همچون کتابی بسيار مهم با دستکش سفيد دريافت می کند
اين در حالی است که "هری پاتر و محفل ققنوس" هنوز به هيچ زبان ديگری ترجمه نشده است.

يکی از کتابفروشهای دانمارک به خبرنگار بی بی سی گفت که هيچ وقت نديده است کتابی به زبان انگليسی با چنين سرعتی در کشورش به فروش برود.

در فرانسه، ژان فرانسوا منار، مترجم رسمی داستانهای هری پاتر ترجمه "هری پاتر و محفل ققنوس" به زبان فرانسه را بلافاصله آغاز کرده و با سرعت ده صفحه در روز پيش می رود که انتظار می رود تا ماه اکتبر ترجمه کتاب را به پايان برساند.

در زلاند نو، هلن کلارک نخست وزير اين کشور به جمعی گروهی پيوست که خواندن کتاب را بلافاصله پس از انتشار آن آغاز کردند و قصد دارند رکورد تازه ای در خواندن سريع کتاب هری پاتر بر جای بگذارند.

در آمريکا رسم است که هنگامی که کتابی بسيار مهم به کتابخانه عمومی نيويورک اهدا می شود، رئيس اين کتابخانه برای تحويل گرفتن کتاب دستکش سفيد به دست می کند.

"هری پاتر و محفل ققنوس" را بنابر تشريفات، خودرويی ضد گلوله و محافظت شده به کتابخانه عمومی نيويورک برد و رئيس کتابخانه با دستکش سفيد به دست آن را تحويل گرفت.

تاکنون از چهار کتابی که از سری داستانهای هری پاتر منتشر شده حدود دويست ميليون نسخه در پنجاه و پنج زبان در سراسر جهان به چاپ رسيده است.

منتقدان، رمز موفقيت جوانين رولينگ، خالق هری پاتر را در اين می دانند که او خواننده را در هر صفحه از کتابش منتظر اتفاق غيرمنتظره ای در صفحه بعد می گذارد و بدين ترتيب خواننده را چه پير باشد چه جوان، مسحور می سازد.


تاکنون هيچ کالايی در چنين وسعتی از طريق شبکه اينترنت توزيع نشده است
يکی از دلايل موفقيت او نيز، بخشيدن ابعاد عاطفی به شخصيتهای داستان ذکر شده است.

نقدنويسان رسانه ها برای اينکه هر چه سريعتر بتوانند نظر خود را نسبت به اثر تازه خانم رولينگ ابراز کنند، از نيمه شب گذشته بلافاصله خواندن آن را آغاز کرده و فصول کتاب را بين خود تقسيم کرده اند.

آنها می گويند "هری پاتر ومحفل ققنوس" از داستانهای قبلی حال و هوای تيره و تارتری دارد و حتی ردپايی کمرنگ از سياست نيز در آن به چشم می خورد؛ چون در اين کتاب، دخالت دولت در امور آموزشی مورد انتقاد قرار گرفته است.

داستان هری پاتر

داستانهای هری پاتر از کتاب "هری پاتر و سنگ جادو" آغاز می شود که اين پسربچه يتيم نزد خويشاوندان بداخلاقش زندگی می کند و پناهگاهش گنجه زيرپله خانه است.

اما دريافت نامه ای که هری پاتر را به تحصيل در مدرسه جادوگری دعوت می کند، زندگی او را عوض می کند و آنجاست که می فهمد پدر و مادرش که همواره می پنداشته است در حادثه رانندگی جان باخته اند در واقع قربانيان جادوگری بدجنس به نام لرد ولدمورت بوده اند.

لرد ولدمورت در پايان داستان از هری پاتر شکست می خورد و از دست يافتن به سنگی که مايه بقای قدرت اوست بازمی ماند.

در "هری پاتر و تالار اسرار" که دومين اثر خانم رولينگ است، هری پاتر به راز ورود به تالار اسرار پی می برد و د ر آنجا با دست يافتن به دفترچه خاطرات يکی از شاگردان پيشين مدرسه جادوگری در می يابد که اين دفترچه در واقع به لرد ولدمورت تعلق دارد.

اين پار پرنده ای افسانه ای به نام ققنوس دامبلدور، هری پاتر را از خطر نجات می دهد و هری پاتر نيز با از ميان بردن دفترچه خاطرات لرد ولدمورت بار ديگر او را شکست می دهد.

در کتاب سوم که "هری پاتر و زندانی آزکابان" نام دارد، هری پاتر در می يابد که مادرش ليلی جان خود را فدای او کرده و به اين ترتيب طلسمی محافظ برای او ايجاد کرده است که لرد ولدمورت نمی تواند آن را بشکند.

"هری پاتر و جام آتش"، چهارمين داستان از سری ماجراهای هری پاتر، حکايت رهايی قربانيان پيشين لرد ولدرموت، از جمله پدر و مادر هری پاتر از بند اوست که به کمک فرزند جادوگرشان می آيند تا دشمن ديرينه شان را شکست دهد.

تازه ترين اثر خانم رولينگ که اکنون وارد بازار شده، حکايت اين است که چگونه قهرمان داستانهای او به محفل ققنوس راه می يابد که حلقه ای از جادوگران است.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما