BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:پيوندهای ديگر


سايت پروژه گفتگو

بی بی سی مسوول محتوای سايتهای ديگر نيست


:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 14:23 - 26/06/2003

'لوليتا خوانی در تهران' به لندن آمد
لوليتا خوانی در تهران،
آذر نفيسی،
انتشارات آی بی تورس، لندن، 2003،
347 صفحه و به زبان انگليسی


آذر نفيسی، نويسنده ايرانی و استاد دانشگاه جان هاپکين، روز سه شنبه، 24 ژوئن، در محل انتشاراتی واترستون در ميدان پيکادلی لندن کتاب خود، لوليتا خوانی در تهران را معرفی کرد.

لوليتا خوانی در تهران خاطرات آذر نفيسی در سال های تدريس او در ايران بعد از انقلاب اسلامی است که بعدها در آمريکا آن را به شکل کتابی به زبان انگليسی درآورد.

وی قبل از ترک ايران در سال 1997، به مدت دو سال همراه با هفت دختر جوان در يک کلاس خصوصی آثار کلاسيک غرب و ايران را می خواند و درباره آنها بحث می کرد.

   گفتگوی ايمان عليزاده با آذر نفيسی

اين دختران که قبلا در دانشگاه، دانشجوی او بودند، در ابتدا قادر نبودند به راحتی افکار خود را در جمع بيان کنند اما رفته رفته توانستند هم درباره آثاری که می خواندند اظهار نظر کنند و هم درباره روياهای خود حرف بزنند.

کتاب، خاطرات شخصی نيست. حاصل تجربيات هيجده ساله از دوره ای است که نويسنده در ايران زندگی می کرده و می خواسته اين تجربيات را از طريق آثار ادبی که می خوانده بيان کند و نشان بدهد که واقعيت چگونه بر تخيل و درک ما از تخيل اثر می گذارد و در مقابل تخيل چطور باعث می شود که نگاهی تازه به زندگی پيدا کنيم. نويسنده سعی کرده اين عمل و عکس العمل را در زندگی بر پايه تجربيات تدريس در ايران نشان دهد
تجربيات شخصی آنان با آثاری که می خواندند، از جمله غرور و تعصب جين آستين، گتسبی بزرگ اسکات فيتزجرالد، و لوليتای ولاديمير ناباکف، در هم آميخت و مجموع آن کتاب لوليتا خوانی در تهران شد.

نفيسی در کتابش به روزهای اوليه انقلاب اسلامی برمی گردد که در بحبوحه اعتراضات و تظاهرات انقلاب، تدريس در دانشگاه تهران را آغاز کرد و به تحليل و ساختارزدايی آثار اسکات فيتزجرالد و جين آستين پرداخت.

او می گويد که جين آستين نه درباره ازدواج که درباره آزادی انتخاب و آزادی فردی می نويسد و آثار او درباره توان گفتن "نه" به اقتدار جامعه است.

وی حق انتخاب و آزادی فردی را لازمه هر گونه تغييری در جوامع می داند.

لوليتا خوانی در تهران نگاهی است به ادبيات کلاسيک غرب از ديد افرادی که در جامعه ای کاملا متفاوت زندگی می کنند. کتاب آذر نفيسی تصويری است از ايران و نگاهی است از درون به زندگی زنان آن.

به اعتقاد نويسنده، خواننده است که متن را زنده نگه می دارد و به متن زندگی جديد می دهد. وی می گويد که تدريس اين آثار در ايران به او کمک کرد تا به درک جديدی از لوليتا يا آثار جين آستين برسد.

به گفته خانم نفيسی، اين آثار ادبی غربی به او و دانشجويانش کمک کردند که در موقعيتی که زندگی می کردند، فضاهای باز و تازه ای را کشف کنند، فضاهای باز و تازه ای که تنها با زندگی در ايران می شد به آنها پی برد. لوليتای ناباکف برای نويسنده و شاگردانش، تجسمی از زندگی در ايران است.


هر بخش از کتاب "لوليتا خوانی در تهران" به اسم يکی از نويسندگان آثار کلاسيک است
کتاب، خاطرات شخصی نيست. حاصل تجربيات هيجده ساله از دوره ای است که نويسنده در ايران زندگی می کرده و می خواسته اين تجربيات را از طريق آثار ادبی که می خوانده بيان کند و نشان بدهد که واقعيت چگونه بر تخيل و درک ما از تخيل اثر می گذارد و در مقابل تخيل چطور باعث می شود که نگاهی تازه به زندگی پيدا کنيم. نويسنده سعی کرده اين عمل و عکس العمل را در زندگی بر پايه تجربيات تدريس در ايران نشان دهد.

هر بخش از کتاب لوليتا خوانی در تهران به اسم يکی از نويسندگان آثار کلاسيک است و به دوره ای خاص در ايران مربوط می شود.

بخش اول کتاب يعنی لوليتا در باره تجربيات سال های آخر زندگی نويسنده در ايران است و به سال های 1995 تا 1997 برمی گردد. بخش دوم راجع به گتسبی بزرگ نوشته اسکات فيتزجرالد است و سال های اول انقلاب را در برمی گيرد. بخش سوم راجع به هنری جيمز است و به دوران جنگ ايران و عراق و بمباران ها مربوط می شود و بخش آخر که جين آستين است برمی گردد به دوره آخری که نويسنده در ايران بوده. اين بخش کتاب در واقع به بخش اول آن دور می زند.

خانم نفيسی علاوه بر تدريس در دانشگاه جان هاپکينز مديريت طرحی به نام "پروژه گفتگو" را در مدرسه مطالعات پيشرفته بين المللی اين دانشگاه بر عهده دارد.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما