BBC HomepageBBC NewsBBC SportBBC World Service

 يادبود 
وداع
با
هوشنگ وزيریجلال آل احمد
و نثر برونگرای
فارسی
 سينما 
بحرانی
نه چندان تازه
در سينمای ايران

 روز هفتم


روز هفتم

اخوان، شاعر حماسه و شکست
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>
<br>


اخوان، شاعر حماسه و شکست:خبرهای روز


نظری به باغ خاطره ها

بازيابی يک پيکره مهم باستانی در عراق

نامزدهای 'جوايز موسيقی آمريکا' اعلام شدند

شستشوی داود آغاز شد

داريوسک و رئاليسمی ديگر

جشنواره بين المللی بانوان در تهران

سال 2006 سال بزرگداشت تمدن آريايی

اهدای 'اسکار' سينمای ايران

بيک ايمانوردی درگذشت

1939: سال طلايی سينمای هاليوود

'سيمای شهر تهران' در پاريس

فيلم بعدی پولانسکی: اليور توييست

لنی ريفنشتال، فيلمساز آلمانی درگذشت

نشست مشترک فرهيختگان ايرانی و تاجيک

نگاهی به معماری بيست و پنج سال اخير ايران

 
صفحه نخست > فرهنگ و هنر 

گرينويچ 17:00 - 15/09/2003

جشنواره بين المللی بانوان در تهرانلادن پارسی

نخستين جشنواره بين المللی زنان از روز پانزدهم شهريور ماه در فرهنگسرای نياوران تهران با برنامه های بسيار متنوع در جريان است.

نمايش نوزده فيلم کوتاه از ساخته های زنان، نمايش چهار فيلم سينمايی که زنان درباره زنان ساخته اند، اجرای هفت کنسرت موسيقی سنتی و پاپ و برگزاری چندين نمايش مد از جمله برنامه های اين جشنواره است.

در محوطه بيرونی فرهنگسرا هم غرفه داران به عرضه محصولات خود پرداخته اند. برای نخستين بار پس از انقلاب در اين مراسم حرکات موزون (رقص) توسط زنان و موسيقی بزمی اجرا شد.

به دليل ممنوع بودن ورود آقايان به سالن کنسرت و نمايش مد، در اين سالن ها خانم ها می توانستند بی حجاب باشند و آنهايی که حجاب خود را برمی داشتند، کاملا معلوم بود که از اين فرصت لذت می بردند.

فيلم

فيلم های کوتاه و سينمايی از هجدهم تا بيست و يکم شهريور ماه به نمايش در آمد. بليت ورودی برای ديدن فيلم های کوتاه و بلند ۸۰۰ تومان بود. در بخش فيلم های کوتاه چند اثر تاثيرگذار به نمايش در آمد از جمله مادران هميشه و زنانه ها .


خاطره پروانه، از اعضای گروه باران، برنامه خود را با ترانه دلنشين چه خوش صيد دلم کردی و با ياد ملوک ضرابی آغاز کرد
فيلم مادران هميشه ساخته مرجان رياحی درباره زنان بازيگری بود که در تمام دوران فعاليت سينمايی خود نقش مادر را ايفا کرده اند.

خانم رياحی در اين فيلم اين زنان هميشه مادر را در کنار خاطرات گذشته، فيلم ها و عکس هايشان قرار می دهد و مسائل و مشکلات آنان را بيان می کند. در جايی از فيلم شهلا رياحی، بازيگر، می گويد: « همه آشنايان به خاطر کار سينمايی و اينکه من بچه داشتم، ما را ترک کردند.» و مهری وداديان که خاطره بازی او در فيلم شوهرآهو خانم فراموش نشدنی است ، می گويد : « با رفتار سخت فاميل و دوستان برای شغلی که هنوز جا نيفتاده بود ، رو به رو بودم.»

مرجان رياحی در فيلم مادران هميشه به زندگی ايران دفتری، رقيه چهره آزاد، ژاله علو، مهری مهرنيا، عصمت صفوی، مهری وداديان، حميده خيرآبادی، فرخ لقا هوشمند و ثريا قاسمی پرداخته است.

زنانه ها فيلم مستندی است از مهناز افضلی که به شدت تکان دهنده است. افضلی در اين فيلم پنجاه و پنج دقيقه ای دوربين را در فضای توالت عمومی يک پارک کاشته و در آنجا به گفتگو با زنان بی خانمانی که اکثرشان برای گذران زندگی تن فروشی می کنند، پرداخته است.

زن مسنی که نماز می خواند مسئول توالت است و او به اين زنان اجازه می دهد در آنجا خستگی خود را در کنند. در فيلم با چند زن مصاحبه می شود که مصاحبه با دختری که مادر روسپی اش دوست پسر او را از چنگش در آورده و دختری که از طرف پدر مورد تعدی قرار گرفته و روسپی پيری که به کار خريد و فروش دختران اشتغال دارد، تکان دهنده تر است.

دوربين گزارشگر و بی طرف مهناز افضلی نگاه ها، تنهايی ها و حرف هايی را ضبط می کند که مانند اکثر حقايق تلخ، تعمق برانگيز و تکان دهنده اند.

چهار فيلم زير پوست شهر ، دو زن ، برج مينو و روزی که زن شدم نيز در اين جشنواره به نمايش درآمد.

موسيقی

در جشنواره زنان تهران هفت کنسرت موسيقی سنتی و پاپ توسط گروه های پاپ الهام، هم آوا، رخساره، پری رخ، باران و گروه پاپ ارکيده اجرا شد.

گروه باران متشکل از خاطره پروانه خواننده قديمی وزارت فرهنگ و هنر سابق، افليا پرتو پيانيست مشهور و نوشين عقيقی، نوازنده دف، است و سرپرست و خواننده گروه پری رخ ، پری رخ زنگنه است.

خاطره پروانه برنامه خود را با ترانه دلنشين چه خوش صيد دلم کردی و با ياد ملوک ضرابی آغاز کرد ، سپس افليا پرتو قطعه فاخته از فرامرز پايور را که برای سنتور نوشته شده، با پيانو اجرا کرد و بعد خاطره پروانه ترانه گل پامچال را خواند و با خواندن مبارکباد شيرازی برنامه خود را به پايان رساند. پری زنگنه هم برنامه خود را به خواندن لالايی هايی به زبان های مختلف اختصاص داده بود.

نمايش مدل لباس

نمايش مدل های لباس يکی از جالب ترين قسمت های اين جشنواره بود. در بيست و پنج سال اخير يکی دو نمايش آخرين مدل های لباس در سالن هتل های بزرگ برای ثروتمندان و خواص برگزارشده و خياط های مشهور نيز برای مشتريان خاص خود به طور خصوصی نمايش مد برگزارمی کنند.

در اين جشنواره گروه طراحان برتر هر روز دوبار در ساعت ۳۰/۴ و۳۰/۶ به نمايش طرح های خود می پرداخت. اين مراسم در نگارخانه بزرگ فرهنگسرا و هر بار با حضور فقط سی خانم تماشاچی برگزار می شد. وروديه اين نمايش سه هزارتومان بود.

در دو طرف سالن صندلی چيده شده بود و مانکن هايی که فقط چهار روز تمرين کرده بودند در وسط سالن در روی فرش قرمز رژه می رفتند. شب ها از ساعت هشت و نيم تا ده برنامه فروش لباس انجام می شد. لباس هايی که قيمت آنها از۶۴ هزار تومان تا حدود چهارصد هزارتومان متغير بود.

ديگر برنامه های متنوع

در ساعات روز بيشترين تعداد بازديد کنندگان را خانم ها تشکيل می دهند و از عصر به بعد بسياری از بازديد کنندگان خانوادگی به فرهنگسرا می آيند. خانم های محجبه معمولا بيشتر عصرها و با همسران خود در جشنواره شرکت می کنند.

در اين جشنواره تابلوهايی از چهارده زن نقاش به نمايش گذاشته شده و چند تايی از کارها به فروش رسيد.

در شب های اول جشنواره هر شب دو مسابقه آشپزی برگزار می شد که کارخانه تفال حامی مالی آن بود و به برندگان جوايزی اهدا می کرد.

حدود سی غرفه در حياط بزرگ فرهنگسرای نياوران به عرضه اجناس مختلف مشغول هستند. بيشتر غرفه ها را دختران و پسران جوان اداره می کنند. در غرفه ها گل های مصنوعی دست ساز، حجم های سنتی که عمدتا با گل و چوب ساخته شده اند، لحاف و ملافه، انواع زينت آلات ارزان قيمت، پارچه های ضخيمی با طرح گليم و جاجيم، لوازم آرايشی و بهداشتی، معرق کاری و....عرضه می شود.

حياط فرهنگسرای نياوران سراشيبی نسبتا تندی است و از پله هايی پهن می توان به قسمت های بالاتر حياط رفت. چندين غرفه در قسمت های بالايی حياط اجناس خود را عرضه کرده اند.

در اين قسمت که به نظر می رسد تقريبا سوت و کور است تابلوهای معرق، نان فانتزی، تابلوهايی با گل های خشک، ظروف بلوری با طراحی های مدرن و سوزن دوزی های افغانی بسيار زيبا به فروش می رسد. هرچه اين قسمت خلوت است دور ميز زينت آلات فروشان شلوغ است.


فضای عمومی جشنواره در ساعات صبح
دولت بی بی تاجيک بيست و دوسال قبل از افغانستان به ايران مهاجرت کرده و هجده سال است که با سازمان صنايع دستی ايران همکاری می کند. او روميزی ها و دستمال سفره هايی که روی آنها چغله دوزی، چکنی دوزی و سوکمه دوزی شده می دوزد و می فروشد. قيمت ها گران است: يک روميزی چهارنفره هشتاد هزارتومان . دولت بی بی می گويد دوخت هر روميزی سه ماه تمام کار می برد.

صديقه نصرتی با گل های خشک تابلوهای کوچک و زيبايی درست می کند و در شهر کتاب ها، گالری ها و انتشاراتی های بزرگ کار خود را عرضه می کند.

تعاونی معرق کاران هم غرفه جذابی دارد. خاطره رضايی و ليلا اعتصامی معرق کارند و با حوصله در مورد کارها توضيح می دهند .

چندين غرفه هم به عرضه خوراکی های متفاوت مشغول اند و در بالاترين حياط دور حوض بزرگ چند تخت که روی آنها فرش شده، چيده اند و با غذاهای سنتی و چای و قليان از مشتريان پذيرايی می کنند.

مرکز زنان وزارت کشور برگزار کننده اين جشنواره است و مدير و دبير آن زهرا تبريزی وفاطمه غفاری هستند. بنا بوده برای شرکت در اين جشنواره از زنان کشورهای ديگر هم دعوت به عمل آيد که به گفته دبير جشنواره به دليل تقارن اين مراسم با فصل مرخصی سفرای مستقر در ايران عملی نشده است.

در اين جشنواره جای خالی قصه خوانی وشعرخوانی زنان کاملا مشهود بود. مدت برگزاری جشنواره تمديد شده و غرفه ها تا بيست و پنجم شهريور ماه داير خواهد بود.
 
    صفحه نخست
    ايران
    منطقه
    اقتصاد و بازرگانی
  دانش و فن
    فرهنگ و هنر
    سخنگاه
    آموزش انگليسی

  بشنويد
    برنامه های راديو
    شيوه شنيدن
  تازه ترين خبرها
  بامدادی
  نيمروزی
  آسيای ميانه
  شامگاهی
  مجله روز
  شب هفتم
  روز هفتم
 
  اطلاعات بيشتر
  درباره ما
  تماس با ما
 
 
 
سايتهای ديگر بی بی سی
 
بخش فارسی راديو بی بی سی
  persian@bbc.co.uk

اخبار و اطلاعات به زبانهای ديگر

بالا ^^ Copyright BBC
  صفحه نخست | خبرهای منطقه | اقتصاد و بازرگانی
 دانش و فن | فرهنگ و هنر |  سخنگاه |  آموزش انگليسی
 برنامه های راديو | شيوه شنيدن | درباره ما | تماس با ما