سینی جوایز گل آقا برای سینماگران ایرانی

سینی جوایز شاغلام در میان سینمایی های ایران که دستی در طنز دارند، توزیع شد و برخی از آنان مورد تفقد گل آقایی ها قرار گرفتند که در میانشان کمال تبریزی، اصغر فرهادی، رضا عطاران، ژاله صامتی، مرضیه برومند ، منوچهر احترامی، سعید پورصمیمی و خداداد عزیزی دیده می شود.

در سالن اریکه ایرانیان در غرب تهران جای سوزن انداختن نبود. جابجا چهره های سینمایی مشغول بگو بخندند، اما سینمایی ها تنها نیستند و علاوه بر مردم مشتاق چهره های دیگری نیز در مراسم حاضرند و منتظرند تا مراسم پایانی دومین جشنواره گل آقا برگزار شود و برندگانش اعلام شود.

از چهره های رسمی در این جشن خبری نبود، اما از چهره های سیاسی افرادی مانند امیررضا خادم، محمدرضا خاتمی، ابراهیم اصغر‌زاده و محمدعلی ابطحی نیز حاضر بودند.

Image caption ثریا قاسمی و سعید پورصمیمی

بزرگداشت پورصمیمی اگر از تعارفات معمولی در مراسم ایرانی بگذریم، مهم ترین بخش برنامه پیش از اهدای جوایز بزرگداشت سعید پورصمیمی بود. قبل از این که پورصمیمی روی صحنه دعوت شود ، کلیپی درباره او پخش شد و سپس او به روی صحنه آمد و حرفش را با شوخی با علیرضا خمسه دبیر جشنواره آغاز کرد.

ثریا قاسمی، مریلا زارعی و پوپک صابری روی صحنه آمدند تا از پورصمیمی تقدیر کنند و ثریا قاسمی در چند دقیقه به ذکر خاطره پرداخت و گفت: "این جایزه به‌خاطر ۵۰سال زحمت و کار مداوم است که به سعید پورصمیمی اهدا می‌شود."

سعید صمیمی هم به یاد ۴۰ سال قبل افتاد، زمانی که نقش جوان اول بازی می کرده و گاهی با ثریا قاسمی همبازی می شده و بعد یادی کرد از همه افرادی که رفته اند مانند پرویز فنی زاده و عطا ءالله زاهد و افرادی که مانده اند مثل مرتضی احمدی.

Image caption منوچهر احترامی و هوشنگ مرادی کرمانی

منوچهر نگو یه دسته گل تقدیر بعدی به مردی اختصاص داشت که ربط چندانی به سینما ندارد، اما همه ایرانیان چه آنان که او را می شناسند و چه آنان که نمی شناسندش کاری از او شنیده اند. او کسی نبود جز منوچر احترامی سراینده کتاب کوچک اما پرفروش "حسنی نگو یه دسته گل".

برای تقدیر از احترامی رضا کیانیان، رویا تیموریان و هوشنگ مرادی کرمانی روی صحنه آمدند و همه از تجربه هایشان از "حسنی نگو یه دسته گل" گفتند. رویا تیموریان از دو فرزندش گفت که با این کتاب بزرگ شده اند و رضا کیانیان از بیست بار خواندن این کتاب گفت در حالی که نمی دانسته شاعرش کیست و مرادی کرمانی گفت که این کتاب پرخواننده ترین کتاب کودک ایران است و گفت "منوچهر نگو یه دسته گل".

"زنی نه چندان جوان در میان پیر و پاتال ها"

Image caption مرضیه برومند در کنار سعید پورصمیمی، پرویز پورحسینی و رضا باب

وقتی جشنواره، جشنواره گل آقا باشد و بار طنز و کمدی بالا باشد، جایزه بگیرها و جایزه دهندگان هم سعی می کنند نکته ای و تکه ای به طنز بگویند تا خنده ای بر لب جمع بنشانند.

سعید پورصمیمی، پرویز پورحسینی و رضا بابک را به عنوان هم دوره های مرضیه برومند روی صحنه دعوت کرده بودند تا از او تقدیر کنند و همین اعتراض برومند را برانگیخت تا بگوید عده ای پیر و پاتال را جمع کرده اند و می گویند این ها هم کلاسی های تو هستند. البته بلافاصله اضافه کرد که این ها هم زمانی خوش تیپ بودند و دید که خراب کرده است بلافاصله اضافه کرد که الان هم خوش تیپ هستند فقط موهایشان سفید شده است.

البته به قول برومند، پیر و پاتال ها هم حرف زدند و حسابی از خجالتش در آمدند و حتی رضا بابکی شعری فی البداهه هم درباره برومند خواند.

تقدیر از خداد عزیزی

سال گذشته هم در جشنواره گل آقا از یک ورزشی یعنی فیروز کریمی که نوع حرف زدنش لبخند بر لبان تماشاگرانش می انداخت تقدیر شد و امسال قرار بود از خداداد عزیزی تقدیر شود که حضور نداشت.

جایزه ها

اصغر فرهادی کارگردان و فیلمنامه نویس روی صحنه رفت تا جایزه بهترین فیلمنامه فیلم های طنز سال را از جشنواره گل آقا بگیرد. فاطمه معتمد آریا و فرهاد توجیدی به عنوان دو تن از داوران جشنواره جایزه او را دادند و اصغر فرهادی گفت برای اولین بار اختتامیه ای دیدم که واقعا اختتامیه است!

Image caption رضا عطاران و حمید لولایی

حمید لولایی بازیگر و گیتی صفرزاده دبیر اجرایی جشن هم روی صحنه آمدند تا از رضا عطاران به عنوان بهترین بازیگر مرد تقدیر کنند. ژاله صامتی جایزه بهترین بازیگر زن را از حمید جبلی گرفت تا نوبت برسد به انتخاب بهترین فیلم که دایره زنگی در این رقابت بازی را از رقیبان قدری چون همیشه پای یک زن در میان است برد و جایزه بهترین فیلم به سید جمال ساداتیان تهیه کننده این فیلم اهدا شد. سیروس ابراهیم زاده و یدالله صمدی جایزه این بخش را اهدا کردند.

و اما جایزه بهترین کارگردانی به کمال تبریزی رسید که پیشکسوت جایزه بگیران گل آقاست. جایزه بهترین کارگردان را داود رشیدی، سیروس الوند و ابوالحسن داوودی اهدا کردند. الوند خاطره ای از گل آقا گفت که دبیر ادبیاتش بوده و ابوالحسن داودی گفت که سر ذوق آمده و ممکن است دوباره فیلم طنز بسازد و کمال تبریزی زبان به نقد گشود و گفت: "سینمای ایران درسال‌های اخیر در طنز افول داشته است علت این موضوع هم به‌خاطر محدودیت‌هایی که در عرصه‌ سینما وجود دارد." او هم چنین گفت که این دوره را که برایمان خیلی سخت بود سپری کرده ایم وامیدواریم دردوره‌ بعد شادی و خنده را برلبان شما بیاوریم.

مطالب مرتبط