عذرخواهی بی‌بی‌سی به خاطر برنامه توهین آمیز

راسل برند (چپ)، جاناتان راس
Image caption راسل برند (چپ)، جاناتان راس از چهره های سرشناس برنامه های بی بی سی هستند

بی بی سی به خاطر عملکرد دو تن از بزرگترین مجریان این شبکه رادیو-تلویزیونی از مردم پوزش خواسته و وضعیت کاری آنها را تا رسیدگی کامل به این موضوع به حال تعلیق درآورده است.

راسل برند و جاناتان راس، در بخشی از یک برنامه زنده رادیویی بی بی سی مزاحم تلفنی یکی از بازیگران معروف تئاتر و سینمای بریتانیا شده و درباره نوه او سخنانی نامناسب بیان کرده اند.

اندرو سکز، بازیگری که مخاطب این تماس تلفنی نامناسب بوده، و همچنین هزاران نفر از شنوندگان این برنامه رادیویی از انجام این شوخی دو مجری سرشناس بی بی سی ناراحت شده اند و به بی بی سی شکایت کرده اند.

راسل برند و جاناتان راس که برنامه های مختلف رادیویی و تلویزیونی بی بی سی را با طنز اجرا می کنند، در سال های اخیر از موفقیت چشمگیری برخوردار بوده اند و به بزرگترین ستاره های برنامه های سرگرم کننده بی بی سی تبدیل شده اند.

نائومی گریملی، گزارشگر بی بی سی می گوید این کمدین ها همواره تمایل داشته اند که شنوندگان و بینندگان برنامه های خود را با حرف ها و جوک های غیرمتعارف بهت زده کنند. اما رفتار اخیر آنها باعث شد که هجده هزار نفر به بی بی سی شکایت کنند.

آنها به اندرو سکز تلفن زده اند و وقتی او جواب نداده تصمیم می گیرند روی دستگاه پیامگیرش پیام بگذارند. آنها در این پیام به غیر از ناسزا و جوک گفتن می گویند که یکی از آنها با نوه سکز با رضایت خود دختر رابطه جنسی داشته است.

وقتی این بازیگر متوجه شده است که خودش و خانواده اش در برنامه رادیویی که در سراسر کشور پخش می شده، مورد تمسخر قرار گرفته اند، از بی بی سی شکایت می کند.

اما گزارشگر بی بی سی می گوید که مدیریت بی بی سی در ابراز پوزش تاخیر نشان داده است و اولین معذرت خواهی که راسل برند و جاناتان راس ابراز کرده اند، به نظر صادقانه نیامده است.

از آنجایی که شنوندگان و بینندگان هزینه ساخت برنامه های رادیو-تلویزیون داخلی بی بی سی را از طریق پرداخت عوارض سالیانه به این موسسه پرداخت می کنند، پای سیاستمداران به این ماجرا کشیده شده است.حتی گوردون براون، نخست وزیر بریتانیا، گفته که برنامه مذکور توهین آمیز بوده است.

گزارشگر بی بی سی می گوید بی بی سی همواره در پی آن بوده است که برای توجیه ملی بودن این موسسه، مخاطبان جوان را در کنار دیگر اقشار جامعه به برنامه های خود جلب کند.

اما این ماجرا باعث شده بسیاری بگویند که شاید بی بی سی بیش از حد اجازه داده است معیارهایش تنزل کند و نباید دستمزدهای هنگفت به ستارگانی پرداخت کند که مانند راس و برند جنجالی و بحث برانگیز هستند.

گزارشگر بی بی سی معتقد است که اکنون که پای سیاستمداران به این ماجرا کشیده شده است، معذب بودن بی بی سی دو چندان شده است. در دوره ای که کانال های ماهواره ای متعدد و وبسایت های متعدد بازار ارتباطات رسانه ای را به میدانی پررقابت تبدیل کرده اند، تصمیم گیری درباره ملی ماندن بی بی سی نهایتا با سیاستمداران بریتانیا خواهد بود.