نخستين دوسالانه مجسمه سازی برای فضاهای شهری

سازمان زيبا سازی شهرداری تهران با همکاری فرهنگستان هنر، خانه هنرمندان و انجمن هنرمندان مجسمه ساز، نخستين دوسالانه مجسمه سازی برای فضاهای شهری را در نگارخانه برگ واقع در عمارت تاريخی و بازسازی شده عين الدوله برگزار کرده است.

عمارت عين الدوله در دهه هفتاد خورشیدی توسط سازمان زيبا سازی شهرداری از ورثه عين الدوله خريداری و در طی دو سال گذشته توسط شرکت توسعه فضاهای فرهنگی مرمت و بازسازی شد. سپس گالری برگ که متعلق به سازمان زيبا سازی شهرداری است از خيابان ميرداماد به اين عمارت انتقال يافت.

زيبايی عمارت، مجسمه ها و حجم های به نمايش گذاشته شده را تحت تاثير قرار داده است. به جز دو نگارخانه طبقه اول، حياط اندرونی را سقف موقت زده اند تا جای کافی برای نمايش آثار فراهم شود.

دوسالانه مجسمه های فضاهای شهری

به گفته مسئولان، اين دوسالانه با هدف ارتقای هنر مجسمه سازی برای فضاهای شهری برگزار و طی آن تلاش می شود آثار هنرمندان و دستاوردهای مجسمه سازی کشور در زمينه مجسمه های شهری معرفی و مورد بررسی قرار گيرد.

سعيد شهلاپور مجسمه ساز و استاد دانشگاه، حسين سلطانزاده دکترای معماری، حميدالله رضايی مجسمه ساز و مدرس دانشکده هنرهای زيبا، حميد شانس مجسمه ساز، استاد دانشگاه و اصغر کفشچيان مقدم دکترای هنرهای تجسمی از فرانسه اعضای شورای انتخاب اين دوسالانه را تشکيل می دهند.

هيات داوران اين دوسالانه زهرا رهنورد، نقاش و مجسمه ساز و استاد پرديس هنرهای زيبا، محمد بهشتی معمار و عضو هيات مديره سازمان زيبا سازی شهر تهران، ناهيد ساليانی فارغ التحصيل آکادمی بل ارتی رم و بوزار پاريس و استاديار دانشکده هنرهای زيبا ، سعيد شهلاپور، طاهر شيخ الحکمايی عضو هيات علمی دانشکده هنرهای زيبای تهران و رييس هيات مديره انجمن هنرمندان مجسمه ساز ايران هستند.

اين دوسالانه دوبخش دارد: نخست بخش ويژه که به مناسبت سی امين سال انقلاب ايران حماسه و انقلاب اسلامی نام گرفته و بخش دوم به بخش آزاد اختصاص دارد.

حجت الله ملاصالحی مدير عامل سازمان زيبا سازی شهر تهران رئيس دوسالانه مجسمه سازی فضاهای شهری است.

شرکت کنندگان و برگزيدگان

جمعا 252 نفر ( 128 زن و 124 مرد ) برای شرکت در اين دوسالانه ثبت نام کردند. در کل 828 اثر به دبيرخانه دوسالانه رسيد که از اين تعداد 54 اثر به بخش موضوعی و 774 اثر به بخش آزاد تعلق داشت.

شورای انتخاب 112 اثر از 87 هنرمند را برای شرکت در نمايشگاه برگزيده است.

از مجسمه سازان سرشناس نام های بهروز دارش و احمد نادعليان در بين شرکت کنندگان به چشم می خورد.

بهروز دارش سبکی را که درسال 1383 در نمايشگاه باغ ايرانی در موزه هنرهای معاصر آغاز کرد ادامه داده است و احمد نادعليان کنده کاری روی سنگ های رودخانه را به نمايش گذاشته است.

چند اثر از محمد علی مددی، مجسمه ساز فقید ایرانی، نيز در ميان مجسمه ها ديده می شود.

چند حجم سازی بزرگ در ايوان همکف و حياط چيده شده است که بعضی از آنها بسيار زيبا به نظر می رسند.

به گفته رييس دوسالانه مجسمه های فضای شهری با توجه به پرهزينه بودن رشته مجسمه سازی به هرکدام از هنرمندان که آثارشان به دوسالانه راه يافته مبلغ 150 هزار تومان بابت کمک هزينه پرداخت می شود.

در شهر تهران و در بعضی ميادين و پارک ها در چند سال مجسمه هايی نصب شده است. به نظر کارشناسان مجسمه فردوسی در میدان فردوسی ساخته ابوالحسن خان صديقی، زيباترين مجسمه شهر است.

ناهيد ساليانی عضو هيات داوران معتقد است که بايد متناسب با فضای فرهنگی جامعه و نيازهای آن آرام آرام دانش تجسمی جامعه را ارتقا داد.

زهرا رهنورد عضو هيات داوران و سازنده مجسمه های شهری مادر، درخت طوبی و ماه و پرنده نيز معتقد است که مجسمه سازی فيگوراتيو شهری ایرانی که فاقد کيفيت مطلوب است، نتيجه مشکل آموزش است. اما استعداد مجسمه سازی فيگوراتيو و ضرورت آن وجود دارد.

به نظر وی شايد هنوز بسياری از مسئولان و متوليان مجسمه سازی در دانشگاه و حتی ساير مراکز آموزشی گمان می کنند بايد از مجسمه فيگوراتيو گذشت و به انتزاع رسيد.

برگزارکنندگان نمايشگاه از بازديد کنندگان خواسته اند د تا مجسمه يا حجم مورد علاقه خود را بنويسند و در صندوق رای بيندازند.

Image caption عین الدوله از مشخص ترين مخالفان مشروطه بود

اين نمايشگاه تا 14 آذر ماه ادامه خواهد داشت. اسامی برندگان اين دوسالانه پيش از پايان مدت نمايشگاه اعلام خواهد شد. نگارخانه برگ از 9 صبح تا 6 بعد از ظهر داير است.

عين الدوله که بود؟

عين الدوله در سه دوره متمايز تاريخی در دوران قاجار صدراعظم مقتدر ایران بوده است. او مورد توجه مظفرالدين ميرزا وليعهد ناصرالدين شاه بود و

پس از ترور ناصرالدين شاه و به سلطنت رسيدن مظفرالدين شاه به رياست حکومت تهران و پس از سرنگونی امين السلطان، صدر اعظم و اتابک اعظم شد.

او از مخالفان مشروطه بود و به همين دليل عزل شد، اما بعد از مشروطه و عزل محمدعلی شاه در کابينه دولت مشروطه نخست، وزير داخله و سپس صدر اعظم و رييس دولت مشروطه شد.

به گفته مسئولان به احتمال بسيار زياد عمارت عين الدوله تبديل به باغ مجسمه خواهد شد.

عمارت عين الدوله در پاسداران، ميدان هروی خيابان وفا منش، خيابان افتخاريان ، کوچه جلالی واقع شده است.