اوکراین تابلوهای آلمان را پس نمی‌دهد

شهادت قدیس سباستیان،  اثری از حدود سال ۱۷۰۰ میلادی
Image caption شهادت قدیس سباستیان، اثری از حدود سال ۱۷۰۰ میلادی

موزه "زورمونت لودویگ" در شهر آخن آلمان گفته است که دهها اثر متعلق به این موزه که در جریان جنگ جهانی دوم گم شده بود، در شبه جزیره کریمه یافت شده است. وزارت خارجه آلمان به نمایندگی از سوی موزه آخن خواهان استرداد ۸۷ تابلوی نقاشی شده است، اما مقامات اوکراین گفته‌اند که به هیچوجه قصد ندارند این آثار هنری را به آلمان برگردانند.

خبرگزاری آلمان با استناد به گزارش موزه شهر آخن، خبر داده است که در سال ۱۹۴۳ حدود ۲۰۰ تابلوی نقاشی برای در امان ماندن از آسیب جنگ، از موزه هنری آخن به اماکن دیگری منتقل شد. برخی از این تابلوها از راه‌های ناشناخته به اتحاد شوروی (سابق) رسید. طی شصت سال گذشته موزه آخن این آثار را "گم شده" اعلام کرده و در جستجوی آنها بود. به تازگی موزه هنری کریمه ۸۷ اثر را در نمایشگاهی ویژه به تماشا گذاشته است.

گفته می‌شود که در ماه اوت گذشته یک توریست آلمانی که با همسرش به کریمه رفته بود، در دیدار از موزه هنری اوکراین، تابلوهای موزه‌ی آخن را بازشناخت و این موضوع را به مقامات موزه آخن اطلاع داد.

مسئولان موزه هنر اوکراین، انکار نمی‌کنند که ۸۷ تابلوی گرانبها به موزه آخن تعلق داشته است. در بروشور نمایشگاهی که به تازگی از این آثار برگزار شده، آشکارا گفته می‌شود: "این ۸۷ تابلو به موزه آخن تعلق داشت و تا کنون به نمایش در نیامده بود، زیرا وضعیت حقوقی آنها روشن نبود."

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت خارجه این کشور به مقامات اوکراین خبر داده است که از نظر دولت آلمان، وضعیت حقوقی این آثار همچنان "ناروشن" است، زیرا موزه شهر آخن آنها را همچنان از آن خود می‌داند و خواهان پس گرفتن آنهاست.

سخنگوی موزه هنر اوکراین روز ششم نوامبر به مقامات آلمانی اطلاع داد که موزه به هیچوجه حاضر نیست در مورد استرداد این آثار وارد گفتگو شود. سخنگوی موزه چنین استدلال کرده است که: موزه هنر اوکراین پیش از جنگ جهانی دوم، دارای بیش از دو هزار اثر هنری بود، و تقریبا تمام این آثار بر اثر بمباران هوایی ارتش نازی نابود شد، اینک می‌توان این ۸۷ تابلو را به عنوان جبران نابودی دهها اثر اوکراینی تلقی کرد.

فیلیپ بکر، کارشناس موزه آخن در مصاحبه‌ای اظهار داشت: ما قبل از هر چیز از این که این آثار از گزند حوادث در امان مانده‌اند، بسیار شاد و خرسند هستیم و مایلیم که همچنان صحیح و سالم بمانند؛ پس گرفتن آنها از اوکراین موضوعی فرعی است که باید جداگانه به آن پرداخت.