فروش آثار مجسمه سازان ایرانی در خانه هنرمندان

Image caption بسیاری از آثار اين نمایشگاه تجریدی هستند

انجمن مجسمه سازان نخستين نمايشگاه فروش آثار مجسمه سازان ايران را در خانه هنرمندان ايران برگزار کرده است.

در اين نمايشگاه 210 اثر از 92 هنرمند در نگارخانه های مرتضی مميز، ميرميران، عزت الله انتظامی، غلامحسين نامی و در راهروهای هر دو طبقه خانه هنرمندان به نمايش گذاشته شده است.

در بين اسامی شرکت کنندگان اسامی مجسمه سازان نامداری چون بهروز دارش، سيمين اکراميان، سعيد شهلاپور، احمد نادعليان، ملک داديار گروسيان، رضا قره باغی، بهروز حشمت، کامران و کامبيز شريف و سه هنرمند فقید يعنی محمدعلی مددی، ايرج کريمخان زند و محمد فربد نيا به چشم می خورد.

برگزارکنندگان این نمایشگاه به رغم اينکه تاکنون چنين تجربه ای نداشتند، بسيار حرفه ای عمل کرده اند.

آنان ده روز پيش از آغاز فروش کاتالوگ حاوی عکس و مشخصات مجسمه ها را در اختيار مجموعه داران و گالری داران قرار دادند، تا آنها فرصت کافی برای تفکر و انتخاب داشته باشند و آنها يک روز پيش از آغاز رسمی فروش آثار برگزيده خود را خريدند.

برگزارکنندگان از طريق مجموعه دارانی که با گالری ها و مراکز فروش آثار هنری آشنايی دارند، کاتالوگ اکسپو را به کشورهای ديگر نيز ارسال کردند.

به گفته کوروش گلناری، دبير اکسپوی مجسمه سازی تاکنون مجموعه دارانی که قبلا کاتالوگ را ديده بودند 20 درصد آثار عرضه شده را خريداری کرده اند و 30 اثر به قيمت تقريبی 120 تا 130 ميليون تومان نيز در همان روز نخست اکسپو به فروخته شده است.

به گفته آقای گلناری بيشترين خريد توسط نهادها خصوصی بوده و هنوز بخش های دولتی در خريد و حتی حضور در اکسپو اقدامی نکرده اند.

قيمت ها که توسط خود هنرمندان تعيين شده از دويست هزار تومان تا دويست و پنجاه ميليون تومان تعيين شده است.

محسن وزيری مقدم هنرمند قديمی ايرانی سه مجسمه گران قيمت ( به ترتيب 250، 80 و 70 ميليون تومان ) را برای فروش گذاشته است و احمد نادعليان که مدتی است روی سنگ های رودخانه نقش حک می کند، ميانه يک تکه سنگ را به شکل استوانه خالی کرده و روی آن را با نقوش کهن ايرانی کنده کاری کرده است.

وقتی اين استوانه را روی خاک بغلتانی، نقوش زيبايی پدیدار می شود. اين حجم با قيمت دويست هزار تومان ارزان ترين اثر اکسپو است که به فروش رفته است.

Image caption مجسمه محسن وزیری مقدم با قیمت 250 میلیون تومان گرانتریِن اثر اين نمایشگاه است

به گفته فرزين هدايت زاده، مدير اجرايی این نمایشگاه پس از فراخوان انجمن مجسمه سازان 200 هنرمند با 600 اثر خود در فراخوان ثبت نام کردند و اعضای شورای انتخاب يعنی بهروز دارش، طاهر شيخ الحکمايی، حميدالله رضايی، ملک داديار گروسيان ، رضا قره باغی، کوروش گلناری و فرزين هدايت زاده انتخاب اوليه را انجام دادند.

هر هنرمند می توانست با پنج اثر در فراخوان شرکت کند و شورای انتخاب سه اثر را برای ارائه برگزيد.

سپس شورای کارشناسی متشکل از حميد شانس، شعيد شهلاپور، بهروز دارش ، نادر قشقايی، کوروش گلناری، کاميز صبری، کيوان پور نصری نژاد و مجتبی موسوی انتخاب های شورا و کارنامه هنری هنرمندان را بررسی کردند و با مشورت با دست اندرکاران فروش آثار هنری، مجموعه داران و گالری داران به منظور تعديل و ايجاد هماهنگی با توجه به قيمت تعيين شده از سوی هنرمندان، قيمت نهايی آثار را تعيين کردند.

اين نمایشگاه به همت انجمن هنرمندان مجسمه ساز و با همکاری خانه هنرمندان ايران، موسسه فرهنگی پژوهشی چاپ و نشر نظر، موسسه توسعه هنرهای تجسمی، سازمان زيبا سازی شهرداری، کانون انفورماتيک و دوهفته نامه هنرهای تجسمی تنديس شکل گرفته است.

بعضی از مجسمه سازان شبيه مجسمه ای را که برای شرکت در انتخاب مجسمه در فضاهای شهری توسط شهرداری در عمارت عين الدوله ساخته اند، با يک اجرای ديگر برای فروش عرضه کرده اند.

اين اکسپو در تا پايان آبان ماه در خانه هنرمندان ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط