متهم ایرانی تخریب کتابهای تاريخی محکوم شد

فرهاد حکیمزاده که متهم شده بود به بیش از ۱۵۰ کتاب و اثر تاریخی و بسیار پرقیمت مربوط به قرن‌های شانزدهم میلادی به بعد صدمه زده است، به دوسال زندان محکوم شد.

آقای حکیمزاده که در لندن زندگی می کند متهم شده بود که در مدت هفت سال کتابهای تاریخی را از کتابخانه "بریتیش لایبرری" قرض گرفته و صفحاتی از آنها را جدا کرده است.

بر اساس گزارشها صدمات وارد شده به کتابهای تاریخی با چشم غیر حرفه ای قابل تشخیص نیست و در لابلای اوراقی قرار دارد که با دست صحافی شده اند و حدیث سفرهای اروپاییان به ایران، بین النهرین و امپراطوری مغول است.

پیشتر روزنامه گاردین، چاپ لندن، گزارش کرد که پژوهشگران ارشد حیران مانده اند که چرا آقای حکیمزاده، تحصیل کرده دانشگاه هاروارد، ناشر و متفکر با يک چاقوی جراحی به جان 150 کتابی افتاده است که قرن هاست در مجموعه ملی محفوظ بوده اند.

به نوشته گاردین: "خسارت مالی که او در طی هفت سال به بار آورده است چیزی حول و حوش چهارصدهزار پوند است اما دکتر کریستین جنسن، مسئول بخش مجموعه چاپی کتابخانه می گوید به هیچ عنوان نمی توان قیمتی روی کتابها و نقشه هایی که او نابود کرده گذاشت."

پژهشگران کتابخانه بریتانیا در ماه ژوئن 2006، بعد از آنکه یک کتابخوان دیگر به آنها خبر داد که صفحاتی از یکی از کتابها کنده شده است، به کاراگاه تبدیل شدند. تحقیقات دقیق کارشناسان، صحت این حرف این کتابخوان را ثابت کرد و بعد عملیات وسیعی درباره آنکه چه کسی مرتکب این کار شده و اینکه چه کتابهای دیگری هم به همین سرنوشت دچار شده اند، آغاز شد.

مطالب مرتبط