صداهای تازه ایرانی در لندن

حقوق اين عکس برای هاله انواری محفوظ است
Image caption نمایی از ویدئوی قدرت کلیشه

مرکز هنری باربیکن در لندن میزبان مجموعه ای از برنامه های هنری ایرانی است که دو تئاتر، چند ویدئو آرت و یک سمپوزیوم را شامل می شود.

"ایران؛ صداهای تازه" عنوان اين مجموعه است که به مدت دوهفته با همکاری بنیاد میراث ایران و Magic of Persia برپا شده است.

ولی محلوجی برگزار کننده و تهیه کننده "ایران؛ صداهای تازه" در گفتگویی با بخش فارسی بی بی سی گفت که هدف از برگزاری این برنامه معرفی دو هنر تئاتر و ویدئو آرت ایرانی - که کمتر در انگلستان شناخته شده اند- به مخاطب بریتانیایی است.

وی گفت که معیار انتخاب در بخش ویدئو آرت گستردگی طیف موضوعی بوده است و سعی شده که این آثار از میان کارهای جدید هنرمندان و کارهای هنرمندان جدید انتخاب شود.

آقای محلوجی گفت که در بخش نمایشها با توجه به اينکه سالنی که در باربيکن برای برنامه "ایران؛ صداهای تازه" اختصاص داده شده بود، برای نمایشنامه های پر بازيگر و با دکور بزرگ مناسب نبود، قرار شد که نمایشها از میان آثار کم بازيگر و با طراحی صحنه ساده انتخاب شود.

نمایشهای "ددالوس و ایکاروس" و "کوارتت، سفری به شمال"، تک گویی "قدرت کلیشه" و سمپوزیومی درباره تئاتر ایران بخشی از برنامه امسال مجموعه برنامه هایی است که مرکز باربیکن هر ساله با عنوان "رویدادهای نمایش بین المللی باربیکن" (bite) برگزار می کند.

Image caption ددالوس و ایکاروس آغازگر برنامه ایران؛ صداهای تازه بود

هدف "بایت" کمک به برگزاری اجراهایی از کشورهای گوناگون در قالب تئاتر، موسیقی و رقص است که با روشهای نو و غیر معمول اجرا می شود.

سمپوزیوم تئاتر ایران با حضور کارگردانان، بازيگران و نمایشنامه نویسان برجسته ایرانی و کارشناسان معتبر ایرانی و غیر ایرانی در اين مرکز برگزار شد.

در این سمپوزیوم که روز شنبه 29 نوامبر در سالن پیت در مرکز باربیکن برگزار شد، سوسن تسلیمی، بازيگر و کارگردان، آربی اووانسیان، کارگردان، شهره آغداشلو، بازيگر و ایرج انور، کارگردان که همه از اعضای "کارگاه نمایش" بودند، سخرانی کردند.

آتیلا پسیانی، بازيگر و کارگردان، امیر رضا کوهستانی، نمایشنامه نویس و کارگردان و پروفسور پیتر چلکوفسکی، کارشناس هنر ایرانی از دیگر سخنرانان اين برنامه بودند.

تمرکز این سمپوزیوم بر روی سه موضوع تئاتر سنتی و آئینی، تئاتر مدرن و تاثیر پذیری اش از تئاتر سنتی و تئاتر معاصر بود.

ویدیو آرت های 10 هنرمند ایرانی (پنج زن و پنج مرد) که نیمی از آنها خارج از ایران زندگی می کنند، بخش دیگری از اين برنامه است.

آغاز گر اين بخش، ویدئو آرتی با عنوان "زنان بدون مردان" ساخته شیرین نشاط، هنرمند ایرانی مقیم آمريکاست.

Image caption نمایش از اپیزود زرین از ویدئو آرت زنان بدون مردان

اين ویدئو آرت که الهام گرفته از کتابی با همین عنوان نوشته شهرنوش پارسی پور است، پنجم دسامبر در کنار دو ویدئو آرت ديگر از اين هنرمند ( طوبا و آخرين جهان) به نمایش در خواهد آمد. اِن نخستین نمایش اين ویدئو آرتهای در بریتانیا.

چند سال پیش تعدادی از ویدئو آرتهای شیرین نشاط در نمایشگاه باغ ایرانی در موزه هنرهای معاصر تهران به نمایش در آمده بود.

هشت ویدئو آرت ديگر نیز در روز 6 دسامبر، در چهار نوبت نمایش، با نام "بدون عنوان" به روی پرده می رود.

آویش خبره زاده، شهاب فروتنی، ماندانا مقدم، باربد گلشیری، شهرام انتخابی، غزل، محمود بخشی و میترا تبریزیان سازندگان اين ویدئو آرتها هستند.

بخش ویدئو آرت این برنامه روز 7 دسامبر با نمایش دو ویدئو آرت ( جاده های کیارستمی و پنج) از عباس کیارستمی پایان می گیرد.

همچنین در اين روز تک گویی هاله انواری با نام "قدرت کلیشه" برگزار می شود.

این برنامه بدین صورت اجرا می شود که مجموعه ای از عکس با موضوع مشترک چادر به نمایش در می آید و هاله انواری به طور زنده مونولوگی بر روی آن می خواند.

آغاز گر "ایران؛ صداهای تازه" نمایش "ددالوس و ایکاروس" به نویسندگی و کارگردانی همایون غنی زاده بود که از 25 دسامبر به روی صحنه رفت.

"ددالوس و ایکاروس" یکی از نمایش های مورد استقبال و موفق سال 1385 بود که در سال 1386 نیز دوباره در تهران اجرا شد.

Image caption آتیلا پسیانی در نمایش کوارتت

همایون غنی زاده برای اين نمایش جایزه بهترین کارگردانی را از جشنواره تئاتر فجر 1385 بدست آورد.

"ددالوس و ایکاروس" بر مبنای دو شخصیت اسطوره ای یونان باستان که پدر و پسرهستند، نوشته شده است. این دو نفر قصد دارند تا با اختراع وسیله ای بتوانند از پرواز کنند و از دردسری که در آن افتاده اند نجات یابند. نمایش دیگر، "کوارتت؛ سفری به شمال" داستان دو قاتل است که بیننده، گزارش هر قتلی را هم از زبان قاتلان می شنود و هم از زبان يکی از نزديکان قاتل که به نوعی ولی دم مقتولان نیز هستند.

چهار بازيگر این نمایش ( آتیلا پسیانی، حسن معجونی، مهین صدری و باران کوثری) در چهار ضلع یک مربع، پشت به هم می نشینند.

بالای سر هر بازيگر یک صفحه نمایش قرار دارد و در برابر آنها یک دوربین است که بازيگران با استفاده از کنترل از راه دور، اندازه قاب تصاویر را خودشان انتخاب می کند.

جالب اينکه این نمایش نیز از ویدئو آرت بی بهره نمانده است. در طول نمایش در فواصل مختلف نماهایی از جاده پخش می شود که در واقع خود، حکم شخصیت پنجم داستان را دارد.

"کوارتت؛ سفری به شمال" محصول گروه تئاتر مهر، نوشته مشترک مهین صدری و امیر رضا کوهستانی است که توسط آقای کوهستانی کارگردانی شده است. این نمایش از روز سوم دسامبر به مدت چهار شب اجرا می شود.

مطالب مرتبط

لینک های اینترنتی مرتبط

بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست