جو ستریانی از کلدپلی شکایت کرد

جو ستریانی و کریس مارتین (چپ - خواننده کلدپلی)
Image caption جو ستریانی (راست) خوستار دریافت "هرگونه سود کسب شده" از تصنیف "Viva La Vida" شده است

جو ستریانی از شناخته شده ترین نوازندگان گیتار در سبک راک رسما از گروه راک بریتانیایی کلدپلی به اتهام "سرقت آثار هنری" شکایت کرد.

آقای ستریانی شکایت خود را در دادگاه فدرال لس آنجلس مطرح کرد و مدعی شد گروه کلدپلی در تصنیف "Viva La Vida" که در تازه ترین آلبوم این گروه منتشر شده بدون کسب اجازه از "قسمت عمده ای از بخش اصلی" اثر بدون کلام سال 2004 او به نام "If I Could Fly" استفاده کرده است.

این نوازنده 52 ساله خواستار آن است که در دادگاهی با حضور هیئت منصفه به شکایت او رسیدگی شود.

او بعنوان غرامت خواستار محاسبه و جبران خسارت معنوی رخ داده و "هرگونه سود کسب شده" ازطریق این "نقض قانون حمایت از حق مولف" (کپی رایت) شده است.

گروه کلدپلی که برخی محافل موسیقی میزان تاثیر آثار آن را با گروه باسابقه ایرلندی U2 مقایسه می کنند، در روز چهارشنبه سوم دسامبر در هفت طبقه بندی نامزد دریافت جایزه گرمی (Grammy)اعلام شد.

این جایزه معادل جایزه اسکار در عالم موسیقی محسوب می شود و در اعلام نامزدهای سال جاری، Lil Wayne خواننده رپ، تنها کسی است که بیشتر از کلدپلی برای دریافت جایزه نامزد شده است.

تصنیف "Viva La Vida" که به آلبومی به همین نام تعلق دارد در دو طبقه بندی بهترین محصول ضبط شده سال (Record of the Year) که به اجرا کنندگان و گروه تهیه کننده تک آهنگ تعلق می گیرد و بهترین تصنیف سال (Song of the Year) که تنها به نویسنده و آهنگساز تصنیف تعلق می گیرد، نامزد دریافت جایزه شده است.

این تصنیف به هر چهار عضو گروه کلدپلی (کریس مارتین خواننده، گای بری من نوازنده بیس، جانی باکلند نوازنده گیتار، و ویل چمپیون نوازنده درامز) منتسب دانسته شده است و عنوان آن از یک تابلوی نقاشی اثر فریدا کالو، نقاش مکزیکی الهام گرفته شده است.

این تصنیف پس از انتشار در بسیاری از نقاط جهان به صدر چارت های موسیقی نیز رسید و از جمله شرکت اپل از آن برای تبلیغ پخش کننده موسیقی iPod استفاده می کند.

تصنیفی که شکایت جو ستریانی بر اساس آن انجام شده است، به آلبومی بنام "?Is There Love in Space" تعلق دارد.

نمایندگان گروه کلدپلی و موسسه کپیتول رکوردز که آثار این گروه را منتشر می کند تا کنون در این باره حاضر به اظهار نظر نشده اند.

برای مقایسه دو تصنیف می توانید اینجا را ببینید (از سایت E! Onlone)

مطالب مرتبط