نخستين نمايشگاه آثار هنرمندان ارمنی ايران

Image caption اين نمايشگاه با ياری مجموعه داران خصوصی، موزه هنرهای معاصر و مجموعه فرهنگی تاريخی سعدآباد برگزار شده است

موسسه فرهنگی هنری صبا وابسته به فرهنگستان هنر در اقدامی بی سابقه نمايشگاهی از آثار هنرمندان نوگرای معاصر ارامنه ايران در دو حوزه نقاشی و عکاسی در نگارخانه خيال برگزار کرده است.

اين نمايشگاه عصر 17 آذر با حضور برخی از اعضای برجسته فرهنگستان هنر و تعداد بسيار زيادی از ارامنه تهران و دوستداران هنر افتتاح شد.

تمام سالن های نگارخانه بزرگ خيال به نمايش اين آثار اختصاص يافته است. در اين نخستين بار پس از انقلاب ایران در سال 1979 است چنین نمايشگاه فراگيری از آثار هنرمندان حرفه ای و آماتور ارمنی، در ايران برگزار می شود.

در واقع اين نمايشگاه مرور نسبتا کامل آثار هنرمندان نقاش و عکاس ارمنی ايران است.

فرهنگستان هنر در دعوت از هنرمندان ارمنی برای برگزاری نمايشگاه پيشقدم شده است که فرصتی برای دوستداران هنر دست یافت که برخی از آثار 60 سال گذشته هنرمندان نقاش و عکاس ارمنی ايران را در يکجا ببينند.

نقاشی

Image caption نقاشی از سرمیناز

نمايشگاه با آثار نقاشی آغاز می شود. به گفته سروژ بارسقيان دبير نمايشگاه نقاشی در اين بخش 80 اثر از 82 هنرمند به ترتيب تاريخ زندگی آنها به نمايش گذاشته شده است.

يعنی آثاری از هارطون ميناسيان نقاش دهه 1940 - 1950 ، لئونی تاشچيان يکی از نخستين زنان نقاش خاورميانه، سومبات، مارکو گريگوريان و سونيا بالاسانيان و بعد آثار نسل دوم و سوم که هنرمندان ميانسال و جوان را شامل می شود.

به گفته دبير نمايشگاه از هنرمندان نقاش قديمی ارمنی آثار آرشالوس آقايان نقاش قديمی در دسترس نبوده و جای آثار وی در نمايشگاه خالی است.

سروژ بارسقيان می گويد در انتخاب آثار رعايت موازين رايج ايران شده است و آثار برگزيده برای نمايش الزاما شامل بهترين اثر هر هنرمند نيست و در گزينش آثار سعی شده است از قديمی ترين تا جوان ترين هنرمندان ناديده گرفته نشوند.

سومبات و مارکو گريگوريان سرشناس ترين نقاشان ارمنی در نزد هنردوستان ايران اند.

عکاسی

Image caption عکس از نیکول فریدنی

در اين بخش 240 عکس از 49 عکاس ارمنی به نمايش گذاشته شده است. واهه ترپانچيان، عجميان و نيکول فريدنی قديمی ترين عکاسان مجموعه به نمايش درآمده اند و دالاره آيوزبالايان عکاس 16 ساله اصفهانی جوان ترين عکاس ارمنی است که آثارش به نمايش گذاشته شده است.

به نظر می رسد در ايران عکاسان ارمنی سرشناس تر از نقاشان ارمنی هستند. آلفرد يعقوب زاده عکاس خبری بين المللی، نيکول فريدنی عکاس طبيعت، آرمن استپانيان عکاسی خلاقه و اوشين زاکريان عکاس شب از آن جمله اند.

به گفته آرمن استپانيان دبير بخش عکس فراهم آوردن مقدمات و گردآوری و چاپ عکس ها حدود شش ماه وقت برده است. خانم ليليت طريان استاد دانشگاه و مجسمه ساز قديمی دبير سنی و افتخاری اين نمايشگاه است.

اين نمايشگاه با ياری مجموعه داران خصوصی، موزه هنرهای معاصر و مجموعه فرهنگی تاريخی سعدآباد برگزار شده است.

نمايشگاه آثار هنرمندان نوگرای معاصر ارامنه تا 30 آذر درنگارخانه خيال واقع در موسسه فرهنگی هنری صبا ادامه خواهد داشت.

مطالب مرتبط