وزیر ارشاد: شهرداری تهران امنیت تئاتر شهر را تضمین کند

بازدید صفار هرندی از تئاتر شهر
Image caption آقای صفار هرندی سه روز پیش از مجموعه تئاتر شهر بازدید کرده بود

وزیر ارشاد ایران می گوید ساخت و سازها در محدوده تئاتر شهر تهران تنها به شرطی می تواند ادامه یابد که شهردار تهران امنیت این ساختمان را تضمین کند.

محمد حسین صفار هرندی روز پنجشنبه در نامه ای به محمد باقر قالیباف، شهردار تهران، نوشت: ادامه هر نوع عملیات ساختمانی در اطراف این سازه مهم، منوط به تضمین امنیت مردم و حفاظت از ساختمان تئاتر شهر از سوی شهرداری تهران است.

او با اشاره به شکاف های بزرگی که در این ساختمان ایجاد شده، نوشته است: به نظر می رسد گودبرداری عمیق در ضلع جنوبی مجموعه احتمال آسیب جدی به سازه اصلی را افزایش داده است.

احتمال فاجعه

آقای صفار هرندی سه روز پیش از نوشتن این نامه از مجموعه تئاتر شهر تهران بازدید کرد و نسبت به احتمال بروز "فاجعه انسانی و سازه ای" در این مجموعه هشدار داد.

Image caption شکاف هایی در محوطه اطراف بنای اصلی تئاتر شهر ایجاد شده است

پیش از آن هم حسین پارسایی، رئیس مرکز هنرهای نمایشی وزارت ارشاد گفته بود: اگر روزی دیدید نیمی از تئاتر شهر به گودال مجاور منتقل شده، تعجب نکنید، چون سازه آن مدور است و هر قسمت که رها شود حداقل نیمی از ساختمان را با خود می برد.

آقای قالیباف، شهردار تهران در پاسخ به هشدار پیشین وزیر ارشاد گفته بود: بهتر است آقای وزیر از مدیر قبلی شهرداری سئوال کنند که چرا خاکبرداری غیر اصولی در تئاتر شهر کرده اند.

اشاره آقای قالیباف به محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری فعلی ایران است که گودبرداری مورد اشاره در زمان مسئولیت او در شهرداری تهران انجام شد.

پروژه ناتمام

شهرداری تهران در زمان آقای احمدی نژاد می خواست در محل پارکینگ مجموعه تئاتر شهر مسجدی احداث کند که با مخالفت مرکز هنرهای نمایشی روبرو شد.

این پروژه ناتمام ماند و سرنوشت آن هنوز نامعلوم است اما این گودبرداری آسیب هایی جدی به ساختمان تئاتر شهر وارد کرده است.

از سوی دیگر آقای قالیباف می گوید زمینی که در آن خاکبرداری انجام شده به متروی تهران تعلق داشته و تغییر کاربری آن غیرقانونی و اصل پروژه هم غیر استاندارد بوده است.

Image caption آسیب هایی هم به فضاهای داخلی بنای تئاتر شهر وارد شده است

با وجود همه این ها، در نامه امروز وزیر ارشاد اشاره ای به زمان انجام این گودبرداری و مسئول وقت شهرداری تهران نشده است.

در این نامه از آقای قالیباف خواسته شده گزارشی فنی و جامع تهیه کند و بر اساس آن "نظر سریع و روشن" خود را در باره وجود یا عدم وجود خطر برای ساختمان تئاتر شهر بگوید.

خطر برای تئاتر

این در حالی است که به گفته آقای صفار هرندی ایام برگزاری جشنواره بین المللی تئاتر فجر و اوج گرفتن فعالیت های نمایشی در ایران نزدیک است.

پری صابری، کارگردان تئاتر در ایران، در این باره به بی بی سی فارسی گفت: عمده فعالیت های تئاتری تهران در تئاتر شهر انجام می شود و بروز خطر برای آن، صدمه بزرگی به بدنه کار نمایش کشور خواهد زد.

او گفت: برای جلوگیری از آسیب دیدن این بنا، مشورتی ابتدایی لازم بوده که گویا انجام نشده و این بنا در حال ریزش است.

مطالب مرتبط