نحستين نمايشگاه عکس زنان و زندگی شهری

Image caption عکس از مریم مجد

عصر شنبه بيست و سوم آذر به ابتکار اداره کل امور بانوان شهرداری تهران مسابقه عکسی با موضوع زنان و زندگی شهری در نگارخانه مميز خانه هنرمندان افتتاح شد.

اين نمايشگاه نخستين نمايشگاه عکس با اين موضوع خاص است. اداره کل امور بانوان شهرداری تهران فراخوان اين مسابقه را دو ماه پيش در نشريات تخصصی عکاسی و روزنامه همشهری منتشر کرد.

به گفته مريم زندی، دبير نمايشگاه در مدت اعلام شده 2070 عکس از 430 عکاس حرفه ای و آماتور به دبيرخانه اداره کل امور بانوان شهرداری رسيد.

هيات انتخاب پس از بررسی عکس ها 72 عکس از 60 عکاس را برای نمايشگاه برگزيد.

ناصر تقوايی، ابراهيم حقيقی، مريم زندی، حسن سربخشيان و اسعد نقشبندی اعضای هيات انتخاب و داوری اين مسابقه بودند.

مريم زندی می گويد در اين مسابقه 3 عکاس برندگان اول تا سوم هستند که به آنها جوايز مالی اهدا می گردد، به 10 عکاس يک سکه طلا هديه می شود و از 6 عکاس تقدير کتبی به عمل می آيد.

زندی از برخورد اوليه اش با عکس ها سخن می گويد: عکس ها عجيب بودند. فکر نمی کردم زن ها در اين رشته ها اينطور خوب بدرخشند. تکنيک عکس ها خيلی خوب بود، برای همين سخت توانستيم برندگان را انتخاب کنيم. استقبال از مسابقه هم خيلی خوب و جالب توجه بود.

Image caption مریم زندی عضو هیئت انتخاب و داوران

از او می پرسم با توجه به موضوع مسابقه که به زنان مربوط می شود آيا از ديد عکاسی کار عکاسان زن و مرد با هم تفاوت هايی هم داشت، می گويد من چنين حسی نکردم. بعضی عکس ها را که فکر می کردم بايد زن گرفته باشد، مرد گرفته بود.

اسعد نقشبندی که عضو هيات انتخاب و داور مسابقه است، اعتقاد دارد کلا عکاسی از زن ها کار سختی است. به خصوص در شهرهای کوچک و روستاها و محدوديت های زيادی در مورد عکس از زنان وجود دارد، ولی معتقد است با توجه به جميع محدوديت ها حاصل کار خيلی خوب از کار درآمده است.

بيتا دهقان زاده که گرافيک خوانده و از شرکت کنندگان ناکام در مسابقه است، می گويد وقتی فهميدم جزو برگزيدگان نيستم، خيلی دلخور شدم، اما حالا بعد از ديدن عکس های برگزيده می فهمم که دلخوری من بی جهت بوده و چقدر عکس های بهتری وجود داشته است.

داوران ابتکار جالبی بکار برده اند، آنان فهرست عکاسانی را که عکس شان برای نمايش و چاپ در کتاب نمايشگاه انتخاب شده را در معرض ديد گذاشته اند و در کنار اسامی برندگان بدون اشاره به جايگاه آنها در ميان برندگان ، ضربدر زده اند..

بنابراين عکاسان می دانند برندگان چه کسانی هستند، ولی نمی دانند چه کسی برنده کدام جايزه شده است.

وحيد ايمان طلب يکی از عکاسان حرفه ای است که کنار اسمش علامت گذاشته اند. او عکاس عکس تکان دهنده زن کارتن خواب است و مستند اجتماعی کار می کند. وی می گويد اين عکس را قبلا گرفته بودم و در نشريات داخلی قابل چاپ نبود و نگهش داشته بودم برای چنين موقعيتی. ايمان طلب معتقد است واقعيت امروز جامعه ما اين است که زن ها خيلی تحت فشار هستند.

سعيد احمدی مرد ميانسالی است با شغل آزاد که با دقت به عکس ها نگاه می کند. بيشتر عکس ها را پسنديده، ولی عکس زن مسنی که به گربه ها غذا می دهد را اصلا دوست ندارد. او معتقد است عکس ها نشان می دهد که زنان ايرانی چه قابليت هايی دارند. مراسم اهدای جوايز سه شنبه 26 آذرماه از ساعت 17 الی 19 در تالار بتهوون خانه هنرمندان ايران برگزار خواهد شد.

اين نمايشگاه تا 28 آذر در نگارخانه مميز خانه هنرمندان ايران برقرار خواهد بود.

مطالب مرتبط