جهان را پيرامون خود داشتن

Image caption ژان ماری گوستاو لوكلزيو، برنده نوبل ادبيات سال 2008

برنده نوبل ادبيات سال 2008، "ژان ماری گوستاو لوكلزيو" که هفته‌ پیش جایزه نوبل ادبی را در مراسم اهدای نوبل از "کارل گوستاو شانزدهم"، پادشاه سوئد دریافت کرد، روز جمعه از رینکبی، از شناخته‌ترین حومه‌های خارجی‌نشین استکهلم و کتابخانه آن دیدن کرد.

این برنامه هر سال به همت و ابتکار "گونیلا لوندگرن"، نویسنده و معلم‌یکی از مدرسه‌های رینکبی و با همکاری "لوتا سیلفرهیم"، عکاس و گزارشگر برگزار می ‌شود.

این نويسنده 68 ساله فرانسوي، هجدهمین برنده نوبل ادبی بود که به کتابخانه حومه رینکبی آمد و در مراسم هرساله آن‌، دفترچه یادبود مخصوص نوبل را امضا کرد.

حومه خارجی‌نشین رینکبی، منطقه‌ای تقریباً به وسعت یک کیلومتر مربع است و بیش از 15 هزار نفر جمعیت دارد. در این حومه چندملیتی، مردمانی با نزدیک به 100 زبان مختلف زندگی می‌کنند. روز جمعه 12 دسامبر، کودکان و نوجوانان کلاس هشتم و نهم سه مدرسه رینکبی، به زبان مادری خود از جمله ترکی، سومالیایی، اسپانیایی، عربی و انگلیسی، به برنده نوبل ادبی سال 2008 خوش‌آمد گفتند و به اختصار در باره یکی از برندگان جایزه نوبل سال 2008 حرف زدند.

Image caption شنبه کودکان و نوجوانان کلاس هشتم و نهم سه مدرسه رینکبی، به برنده نوبل ادبی سال 2008 خوشآمد گفتند

آقای لوکلزیو خیلی ساده، با کفش کتانی سفید، کاپشن اسپرت سیاه، کلاه کشی طوسی و بلوز یقه سه دکمه از ماشین شش‌در تشریفاتی نوبل پیاده شد. وی در جمع نوجوانان خارجی‌تبار حاضر در کتابخانه رینکبی، گفت که خود را چندان هم فرانسوی نمی‌داند.

او خود را جهان‌وطن می‌داند و می‌گوید که در دوره‌هایی از زندگی مانند خانه‌به دوش‌ها، پیوسته محل زندگی‌اش تغییر کرده است و حتی حالا هم که در نیومکزیکو زندگی می‌کند، در کره جنوبی و در سئول تدریس می‌کند و خانه اصلی‌اش در جزیره موریس است.

لوکلزیو گفت:"من خیلی خوشحالم که در یک منطقه چندفرهنگی حضور دارم. شما که در چنین منطقه‌ای زندگی می‌کنید در واقع جهان را گرد خود دارید. مدام گفته می‌شود تفاهم بین ملت‌ها و مردم جهان فارغ از مرزها خیلی مهم است. پس بسیار مهم است که شمایی که در رینکبی زندگی می‌کنید با همه تفاوت‌هایی فرهنگی‌تان چگونه با خود و اطراف‌تان برخورد می‌کنید".

در این مراسم کودکان آفریقایی، عرب، اسپانیایی، سومالیایی و ... با لباس‌ها و پوشش‌های مختلف حضور داشتند. گوناگونی این کودکان در صف مراسم "لوسیا"، جلوه‌ای زیبا و دیدنی به اين مراسم بخشيده بود.

Image caption کودکان در صف مراسم "لوسیا"

مراسم لوسیا یکی از سنت‌های قدیمی سوئد و اسکاندیناوی است. در این مراسم مسیحی پیش از نوئل، دختران و پسران سفیدپوش با خود شمعی حمل می‌کنند و پیشاپیش آنها نیز دختری با تاجی از شمع بر سر و شمعی دیگر در دست حرکت می‌کند. آنها آواز سانتا لوسیا را می‌خوانند و از آمدن نور خبر می‌دهند.

هدیه 91 دانش آموز کلاس هشتم و نهم مدرسه‌های محله خارجی‌نشین رینکبی، به لوکلزیو و "جمیا" همسر مراکشی‌اش، کلاه ایمنی دوچرخه سواری بود. این هدیه توسط پسری با پوشش سرخ بابانوئل به لوکلزیو داده شد.

"یلیر آلفودی"، دانش‌آموز کلاس هشتم مدرسه Bredbyskolan رینکبی هنگام اهدای کلاه ایمنی گفت: «هنگامی که در طبیعت دوچرخه‌سواری می‌کنی این کلاه از سر نوبلی تو محافظت خواهد کرد".

در این مراسم همچنین به شیوه سال‌های گذشته، نوشته‌ها و تصویرسازی‌های چند تن از دانش‌آموزان کلاس هشتم و نهم که کارهای برنده نوبل ادبی را مطالعه کرده‌اند به نویسنده هدیه شد.

Image caption تصویرسازیهای چند تن از دانش آموزان کلاس هشتم و نهم که کارهای برنده نوبل ادبی را مطالعه کردهاند به نویسنده هدیه شد

لوکلزیو، فردی آرام و کم‌حرف است و خاطرات تلخی از دوران کودکی خود دارد که در زمان جنگ جهانی دوم طی شده است.

او که در کتاب‌هایش کودکی و کودکان نقشی محور دارند، رفتاری صمیمی و دوستانه با کودکان و نوجوانان حاضر در کتابخانه رینکبی داشت.

لوکلزیو با صبر و حوصله در مقابل ده‌ها دوربین موبایل کودکان حاضر در جلسه ایستاد تا به تنهایی یا همراه با آنها عکس‌های یادگاری بیندازد. او با لبخند گفت: "باور کنید جلو دوربین ایستادن کار آسانی نیست".

محله رینکبی مدام در حال تغییر و تحول جمعیتی است. در دوره‌ای ترک‌ها و یونانی‌ها حضور بیشتری در آنجا داشتند و در دوره‌ای عراقی‌ها و حتی ایرانی‌ها. اما از سال 2000 به این سو، بیشتر عرب‌زبان‌ها و ملیت‌هایی از آفریقا در این منطقه ساکن هستند. از جمله حدود سه هزار سومالیایی که برخی از آنها هم عرب‌زبان هستند.

لوکلزیو بیش از 30 كتاب در کارنامه ادبی خود دارد. از جمله آثار او می‌توان به «موندو و داستان‌های دیگر» (1978)، رمان بیابان (1980)،صورت‌جلسه (1963) «تب»(1965)، جریمه(1963)، "رویای مکزیکی"(1988) و "آفریقایی‌ها" (2004) و "بالاسینر" (2007) اشاره کرد.

Image caption لوکلزیو با صبر و حوصله در مقابل دهها دوربین موبایل کودکان حاضر در جلسه ایستاد تا به تنهایی یا همراه با آنها عکسهای یادگاری بیندازد

این نویسنده چند کتاب نیز برای کودکان نوشته که از آن میان می‌توان به "لالایی" (1980) و "بلابیلو" (1985) اشاره کرد.

او همچنین تا به امروز چند جایزه دریافت کرده که از آن جمله‌اند: جایزه "پل موران" به خاطر رمان "بیابان"، و جایزه‌ی "رنودو" به خاطر رمان "صورت‌جلسه".

"موندو"، "ماهی طلایی"، "آفریقایی"، "روزی که بومون با درد خویش آشنا شد" و "بیابان" آثاری از اين نويسنده هستند که به فارسی ترجمه شده اند.