جشنواره موسیقی فجر پایان یافت

ارکستر ملی
Image caption ارکستر ملی به رهبری فرهاد فخرالدینی

بیست و چهارمین دوره جشنواره موسیقی فجر در ایران شب گذشته (26 آذر) با حضور مقام های رسمی فرهنگی و معرفی برندگان به کار خود پایان داد.

برندگان این جشنواره در پنج بخش رقابتی موسیقی آواز جمعی، ارکسترال، سنتی، کلاسیک و پاپ معرفی شدند و از برندگان تقدیر به عمل آمد.

جشنواره موسیقی فجر، امسال در دو بخش داخلی و بین المللی برگزار شد که در بخش خارجی، هفت کشور حضور داشتند.

در مراسم شب گذشته، محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی،غلامعلی حداد عادل، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی و مهدی چمران، رئیس شورای شهر تهران حضور داشتند.

در این مراسم به هشت هنرمند عرصه موسیقی، نشان درجه یک هنری داده شد. حسن کسایی، مهدی آذرسینا، محمدعلی کیانی نژاد، پشنگ کامکار، آذر هاشمی، مهدی ستایشگر، محمد میرزمانی و مرحوم میرزا آغه غوثی افرادی بودند که این نشان را که معادل دکترا است از دست معاون وزبر ارشاد و رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس و رئیس شورای شهر تهران دریافت کردند.

Image caption از محمد نوری در مراسم پایانی تقدیر به عمل آمد

همچنین از محمد نوری، خواننده پرسابقه، فرهنگ شریف و هوشنگ ظریف برای نوازندگی تار و احمد ابراهیمی (خواننده) و احمد ابرآویز (آهنگساز سرودهای اوائل انقلاب 1357) با اهدای تندیس و لوح افتخار جشنواره تقدیر شد.

در مراسم شب گذشته برای اولین بار به یاد قیصر امین پور، شاعر ایرانی که سال پیش درگذشت، جایزه ای به همین نام در حوزه "کلام موسیقی" اهدا شد. هیات داوران نخستین دوره این جایزه را به قیصر امین پور برای سرودن اشعار "نیلوفرانه"، عباس خوشدل برای آهنگسازی آن و علیرضا افتخاری برای خوانندگی این مجموعه اهدا کرد.

همچنین در بخشی از مراسم قطعه ای از حاج قربان سلیمانی، استاد پیشکسوت موسیقی مقامی خراسانی و خواننده و نوازنده دوتار که یکی از آخرین راویان بازمانده از نسل بخشیان بزرگ شمال خراسان بود پخش شد. او بهمن ماه سال گذشته در 85 سالگی درگذشت.

'هشدار درباره جریانات جعلی در موسیقی'

محمدحسین صفار هرندی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که با تاخیر در مراسم پایانی جشنواره موسیقی فجر حضور یافت طی سخنانی بر نقش جوانان تاکید کرد و موفقیت آنها در عرصه موسیقی را محصول زحمات مدیران این عرصه دانست و افزود" برای پاسداری از این اتفاق نباید اجازه داد تا جریانات جعلی با نام موسیقی جلوه گری کنند و بر ذهن اهالی موسیقی تاثیر بگذارند."

آقای صفار هرندی در باره این "جریایات جعلی" توضیحی نداده اما با نگاهی به سیاست های این وزارتخانه می توان گفت منظور او احتمالا، موسیقی است که این نهاد مخالف ترویج آن است. گروه های موسیقی زیرزمینی در ایران به شدت فعال هستند و در سبک هایی کار می کنند که به طور رسمی در ایران ممنوع است.

Image caption در جشنواره امسال به روال سال های پیش، گروه هایی از کشورهای خارجی نیز شرکت داشتند

همچنین کارشناسان می گویند از زمان روی کار آمدن دولت نهم، کسب مجوز برای کنسرت ها و ارائه آثار جدید سخت تر شده است.

جشنواره موسیقی فجر مهمترین رویداد موسیقایی در طول سال در ایران محسوب می شود اما برخی از موسیقی دانان نامی ایران سال هاست که از حضور در این رویداد کنار کشیده اند. یکی از دلایل دلسردی آنان از این جشنواره، دولتی بودن آن و برخورد سلیقه ای وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با مقوله موسیقی و ایجاد مانع برای اشاعه موسیقی از طریق اعمال ممیزی های گسترده است.

مطالب مرتبط